ÇOCUK ERGENLER NEDEN İSYANKAR OLUR?

ÇOCUK ERGENLER NEDEN İSYANKAR OLUR?

NP GRUP

Çocuk ve ergenlikte neden agresyonlar görülür, isyankarlık nasıl oluşur ve nasıl gelişir, hırçınlık, huysuzluk, saldırganlık gibi davranışların altında yatan duyguların neler olduğunu uzmanlar bu akşam ÜLKE TV'de 'İyi Bak Kendine' programında Uğur Canbolat'a değerlendirecekler.

 
Ergenlik döneminde meydana gelen fiziksel ve ruhsal değişimler ne şekilde isyankarlığa dönüşür?  Fiziksel değişimler sırasında ergenler neler yaşar? Çocukluk devresinde her şeye kızan, hırçın ve asi çocuklar ergenlik döneminde de isyankarlıklarını sürdürürler mi? İsyankarlıklarının temelinde neler yatar? Her çocuk ve ergen isyankarlık yapar mı? Yatkın kişilikler var mıdır? Aile içi çatışmalar çocuk ver ergende isyankarlığı besler mi gibi soruların cevaplarını uzmanlar bu akşam İyi Bak Kendine programında Uğur Canbolat'a değerlendirecekler.

Ergenliğin ilk yıllarında belirginleşen ve normal sayılabilecek isyankarlık, hırçınlık, huysuzluk, sıkılganlık, durgunluk, dalgınlık, alınganlık, karamsarlık, kural tanımama, ders çalışmama, küstah konuşmalar ne zaman ciddi sorun haline gelir? Yetişkinleri kaygılandıran bu olumsuz davranışların altında yatan bağımsızlığa duyulan ihtiyacın artması ve cinsel uyanışın nasıl seyredeceği önceden tahmin edilebilir mi? Ergenlikte yaşanan bu hızlı gelişim ve değişim ne zaman kaygı ve depresyon  kaynağı olur, akademik başarıyı nasıl etkiler? Sosyal kopuş yaşanır mı? Suça bulaşırlar mı? Maddeye yönelme görülür gibi konuları bu akşam etraflıca ele alacak olan İyi Bak Kendine programının konukları NPİSTANBUL Etiler Polikliniği'nden Uzman Çocuk Psikologu Leyla Arslan ve Uzman Ergen Psikologu Orhan Gümüşel olacaklar.

Gençlerde ve çocuklarda yaşanan isyankarlık hangi noktada aileleri uyarmalı? Bu çocuklar için nereden ne zaman yardım alınmalı? Tedavisinde neler yapılmaktadır? Terapide ailenin ve okulun rolü nedir gibi konuların ele alınacağı programda canlı bağlantılar ile seyirci soruları alınacak, 'iyibakkendine@ulketv.com.tr' adresine gelen e posta soruları da stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacak. 0216 633 06 96 nolu danışma hattını arayıp isim ve sorusunu bırakanlara da cevap verilecek.

Programın PSİKOGÜNDEM bölümünde tanınmış Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan; British Columbia Üniversitesinin yaptığı güçlü ve dayanıklı olmaya ilişkin maskülen idealler ve aile bağlarının kuvvetli oluşu erkeklerin depresyonla başa çıkmalarına ve intihar fikirlerini bertaraf etmelerine yardımcı olabildiği şeklindeki intiharı önleme stratejileri ve risk faktörlerine ışık tutucak nitelikte olan araştırmayı İyi Bak Kendine programına değerlendirecek.

Uğur Canbolat'ın hazırlayıp sunduğu Ayhan Pala'nın yönetmenliğini yaptığı kendine iyi bakmak isteyenlerin, modern insanın sorunlarına dair yeni arayışlar bulan yeni çözümler üreten ekranların 'Koruyucu Ruh Sağlığı' programı İyi Bak Kendine bu akşam saat 23.30'dan sonra ÜLKE TV'de.. ÜLKE TV TÜRKSAT 2 A uydusu, KABLO TV, DIGITURK 38. ve D-SMART 94. kanaldan izlenmektedir.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al