Çocuğunuzun her anı sosyal medyada mı?

Çocuğunuzun her anını paylaşmak doğru mu?

Çocuğunuzun her anı sosyal medyada mı?
Paylaş:

Sosyal medyada çocuklarının yediğinden içtiğine her anını paylaşan anne ve babalar dünya çapında yeni bir kelime yarattı: “Sharenting”

Çocuklar hakkında ‘çok fazla’ bilgi paylaşmakla bağdaştırılan bu kelime henüz Türkçe’ye girmese de, benzer davranışlar çoktan hayatımıza girdi bile

İtiraf edin! Yeni anne olmuş Y kuşağı kendini sosyal medyada Berkecan’ın annesi diye tanıtmıyor mu artık? Bebeğin ilk adımlarını atmasından okuldaki ilk gününe çocukların hayatıyla ilgili önemli-önemsiz her şeyi paylaşmak git gide artan bir alışkanlık haline geldi. Peki like üstüne like alan bu paylaşımlar sizce göründüğü kadar zararsız mı? Yoksa çocuğa zarar mı veriyor?

Bebeğinizin size göre en tatlı, en özel halini paylaşırken acaba bebeğinizin önümüzdeki 10 yıl boyunca o fotoğrafı internette görmek isteyeceğinden emin misiniz? Michigan Üniverstitesi Pediatri bölümünde araştırma yapan bilim insanı Sarah Clark’ın çalışmalarından çıkardığı yorum şöyle: Çocuklar kendi sosyal medya hesaplarını kullanacak olgunluğa erişene kadar birçoğu aileleri tarafından yaratılan dijital kimlikleri çoktan üzerine geçirmiş oluyor. Bir düşünün, sizden önce sizin Facebook profilinizi başkası oluşturuyor. Nasıl hissederdiniz? Sizce bu adil mi?

Belki de bebeğiniz, büyüdüğünde sizin onun adına paylaştığınız, onun özel anlarını okul arkadaşlarının, sevgilisinin ya da patronunun görmesini istemeyecek.

Michigan Üniversitesi’nde, 0-4 yaş arası çocuk sahibi ailelerle yapılan bir anketin sonuçlarını paylaşıyorum: Ailelerden yüzde 28’i çocuklarının nasıl uyuduğunu, yüzde 26’sı nasıl yemek yediklerini paylaşıyor. Yüzde 19’u da diğer ailelerle çocukları nasıl disipline edeceklerine dair fikir alışverişi yapıyor.

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞTIĞINIZ FOTOĞRAFLAR GÜVENDE Mİ?

Bir de işin güvenlik boyutu var tabi. Aileler çocuklarının her anını ve aile hayatını paylaşırken fotoğrafı paylaştıkları yer, zaman gibi detaylar da ifşa oluyor. Bu da gerçek hayatta çocuğu risk altında bırakacak bir faktör. ABD’de ailelerin yüzde 68’i bu fotoğrafları paylaşırken bir yandan başkalarının fotoğrafları paylaşıp, kaydedeceği konusunda endişeleniyor.

HÜRRİYETBu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: