Deprem Travma Psikolojisi

Çocuğunuzu tanıma yolları

Çocuğunuzu nasıl tanırsınız, onunla nasıl iletişim kurmalısınız?

Çocuğunuzu tanıma yolları

Günümüzde zenginlik, başarı ve popülerite en önemli değerler gibi gösterilse de aslında insanoğlu için en temel amaç her zaman mutluluk olmuştur. Yaşam onların yüreklerine yetişkinlerin para, güç gibi ‘değer’lerini sokana kadar çocuklar, mutlu olmaya programlıdır. Onların mutlu olması için fazla şeye ihtiyaç yoktur. “Ce!” demeniz bile yeterli olacaktır. Ancak yıllar içinde mutluluk veren şeylerden uzaklaşma eğilimindedirler. Çocukların mutluluk ya da mutsuzluğu biyolojik, psikolojik, çevresel, toplumsal ve kültürel sayısız etkene bağlıdır.

 

EBEVEYN ÖNYARGILARI

Çoğu insan bir çocuğun mutsuz olabileceğine inanmaz. Böylece, depresyonu ayırt etme ve çocuğa yardım etme olanağı güçleşir. “Yediği önünde yemediği arkasında ne diye mutsuz ki?” önyargıları oluşur. Çocuklardaki depresyon, yaşamın en önemli gelişim dönemlerinde kazanılması gereken becerileri olumsuz etkiler. Erişkin hayattaki depresyondan daha ağır gelişim gösterir.

BEBEKLİKTEKİ BELİRTİLER

Bebeklerde mutsuzluk çok nadir görülür. Mutsuzluğa yol açan en önemli neden, anne kaybıdır. Meraklı gözlerle çevreye bakınma, etraftaki nesneleri tanımaya çalışma sağlıklı ve mutlu bir bebeğin en önemli özelliğidir. Bebeklerde mutsuzluğu gösteren en önemli belirtiyse çevreye ilgisini yitirmesidir. Çünkü mutlu ve sağlıklı bir bebek sürekli çevresiyle ilgilenir, insanların da kendisiyle ilgilenmesinden mutlu olur. Sevincini gülerek, isteklerini ağlayarak dile getirir.

Depresyondaki bebek çevresine karşı donuktur ve ağlama ya da gülme gibi tepkileri azalmıştır. Ağladığındaysa yatıştırmak normal bir bebeğe göre çok zordur. Mutsuz bir bebeğin bir diğer özelliğiyse iştahsızlıktır. Ancak burada sözü edilen basit bir iştahsızlık durumu değil, yoğun bir beslenme sorunudur.

ERGENLİKTE DEPRESYON

Çocukluktan çıkıp büyüdüğünü kanıtlamaya çalışan gençle onun henüz hayata hazır olmadığını belirten anne baba arasında birtakım anlaşmazlıkların yaşanması kaçınılmazdır. Ancak tartışmaların boyutu hiçbir zaman evin huzurunu günlerce kaçıracak ölçüye varmaz. Yani ergenlik, aile yaşantısının tüm dengelerinin altüst olduğu bir dönem değildir. Eğer büyük anlaşmazlıklar yaşanıyorsa ergen depresyonda olabilir.

ÇOCUKLUK DÖNEMİ

Çocuğun mutsuz olduğu dönemde giderek yalnızlaşması beklenen bir durumdur. Mutsuz çocukların önemli özelliklerinden birisi kolay kızmaları, küsmeleri ve çeşitli davranış sorunları göstermeleridir. Mutsuz çocuğun içindeki saflık ve coşku mutsuzlukla gizlenmiş  gibidir. Oysa mutlu bir çocuk çok küçük bir şeyden bile hemen keyif alır. Çevresinde, anne baba ve kardeşlerinde geçici mutsuzluk gözleyen çocukların bu mutsuzluğu kaldırmak için çabaladıkları görülür. Mutsuz çocuklarsa başkalarının mutsuzluğuna duyarlılık gösterme ve mutsuzluğu kaldırma çabalarına yabancıdır. Mutlu bir çocuk yaşadığı bir olumsuzluğa üzüldüğünde çok çabuk avutulabilir.

MİLLİYET CADDE

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Doktorlara göre, sevgisiz bir çocukluk ömür boyu sorunlara yol açabiliyor. Sevgisizlik yaşam boyunce kötü tecrübeler çektirebiliyor.
  • Çocuğun ruhsal, bedensel ve zihinsel gelişimi için anne çok önemlidir. Çocuğun eğitiminden birinci derece­den sorumlu kişi de annedir.
  • Kuralları çiğniyorsa nasıl davranmalısınız? İşte çocukla doğru iletişim kurmanın 13 yolu.
  • Çocuk nasıl utangaç oluyor? İşte formülü! Çocuklarda utangaçlığın okul döneminde başarısızlığa yol açabileceği uyarısını yapan uzmanlar, 0-6 yaş arası
  • Evlat edinilen çocukların ebeveynlerine ışık tutacak bilgiler...
  • Randevu Al