Çocuğunuzu rahat bırakın: Dondurma hasta etmiyor

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte ebeveynler için de dondurma krizi dönemi başladı.

Çocuğunuzu rahat bırakın: Dondurma hasta etmiyor
Paylaş:

Ancak uzmanlar uyarıyor: Dondurma boğaz enfeksiyonuna yol açmaz, bu nedenle de çocuğunuzu bu noktada rahat bırakabilirsiniz.

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Eyüp Bozkurt, yaygın inanışlardan birinin dondurmanın boğaz enfeksiyonuna yol açtığı olduğunu ancak bu bilginin de sağlık alanında doğrı bilinen birçok yanlıştan biri olduğunu vurguladı: “Dondurma veya soğuk gıdalar boğaz enfeksiyonuna yol açmaz. Enfeksiyona yol açan mikroorganizmalardır, yani bakteri veya virüsler boğaz enfeksiyonuna yol açar. Yaygın kanının dondurmanın soğuk etkisiyle, bademcik veya ağız boşluğundaki mukozanın tahriş olduğu ve böylelikle mikroorganizmalara karşı bariyerin yok olduğudur. Fakat konu ile ilgili yapılan bilimsel çalışmalarda buna ait kesin bir veri yoktur.”

SOĞUK ETKİSİNDEN ÇOK İÇERİĞİNE DİKKAT!

Op. Dr. Eyüp Bozkurt, dondurmanın soğuk etkisinden çok içeriğine dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizdi:“Bence burada asıl önemli olan dondurmanın soğuk etkisinden çok içeriği. Hijyenik şartlarda hazırlanmayan veya uygun koşullarda saklanmayan dondurmalar mide ve bağırsak enfeksiyonlarına yol açar. Bu hususa özellikle dikkat edilmeli.

Paketli olan dondurmalar güvenlidir algısı da çok doğru değil. Çünkü paketli dondurmalarda da üç olumsuz faktör söz konusu. Birincisi içerdiği koruyucu faktörler, ikincisi genetiğiyle oynanmış aromatik gıdaların kullanılması ve üçüncüsü de doğal şekerlerin yerine glukoz şurubu  tercih edilmesi. Dondurmanın bademcik ya da boğaz enfeksiyonu sebep olması tartışmalı bir durumken; yukarıda saydığım faktörlerin tamamı kanıtlanmış, kısa veya uzun sürede sağlığı tehdit eden faktörlerdir. Bu nedenle güvendiğiniz dondurmaları iç rahatlığıyla ikram edebilirsiniz.”

A.ABu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: