ÇOCUĞUNUZU İYİ BESLEYİN

ÇOCUĞUNUZU İYİ BESLEYİN

A.A

Aileler dikkat! Uzmanlar uyarıyor: Çocuklarınızı iyi besleyin. Harçlık verip kantinden yemesini engelleyin.

 


Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sema Akman, çocuklara öğle yemeği menülerine ek olarak sebze, meyve ve yoğurt takviyesi yapmanın önemine işaret ederek, “Yani çocuklarımıza harçlık verip 'Kantinden simit ye, ekmek arası döner ye' demek çocuğun sadece karnını doyurur ama beslenme sağlamaz” dedi.

Prof. Dr. Sema Akman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, eğitim-öğretim yılının başlamasıyla çocukların beslenme alışkanlıklarının da daha önemli hale geldiğini ifade etti.

Akman, çocukluk çağındaki doğru beslenmenin sağlıklı bir yetişkinlik için de önemli olduğunu bildirdi. Temel öldürücü hastalıklardan korunmak için sağlıklı beslenmenin şart olduğunu belirten Akman, “Basit beslenme önerileriyle temel bazı hastalıklardan uzak durma imkanı vardır” diye konuştu.

Çocukların özellikle sabah kahvaltısı yapmasının önemine işaret eden Akman, sabahları kahvaltı yapmamak ya da yetersiz kahvaltı yapmanın bir çok tehlike içerdiğini kaydetti. Büyüme, gelişme çağındaki çocuklarda kahvaltının yetersiz yapılmasının performans düşüklüğüne neden olabildiğini söyleyen Prof. Dr. Akman, ayrıca, kansızlık, tansiyon, alerji sorunları, astım ve kanser gibi rahatsızlıkların da ortaya çıkabileceğini aktardı.

Sema Akman, okul saatlerindeki beslenme alışkanlıklarının da önemli olduğunu, çocukların bu saat diliminde ağırlıklı olarak ekmek arası bir takım et ürünleri tükettiklerini kaydetti. Çocukların bu saatlerde farklı besinleri almasının büyüme ve gelişmeleri açısından çok önemli olduğuna işaret eden Akman, anne babalara, çocuklarının öğle yemeğinde tüketmeleri için ek gıdalar hazırlamalarını önerdi. Prof. Dr. Akman, şöyle konuştu:

“Etin yoğun tüketildiği öğünlerde bu öğünü dengeleyecek sebze yoksa, yoğun şekilde asit üretilmekte, kandaki asit yükselmekte, bu, zaman içinde vücut tarafından dengelense de bu dengesizliğin etkisiyle kolon kanserinden böbrek taşı ve yüksek tansiyona kadar birçok tehlike de beraberinde gelmektedir. Bunun için çocuklarımıza öğle yemeği menülerine ek olarak sebze, meyve, yoğurt takviyesi yapmalıyız. Yani çocuklarımıza harçlık verip 'Kantinden simit ye, ekmek arası döner ye' demek çocuğun sadece karnını doyurur, ama beslenme sağlamaz.”

“EK YİYECEKLERİ TÜKETİP TÜKETMEDİĞİ KONTROL EDİLMELİ”

Çocuklar için hazırlanan ek yiyeceklerin tüketilip tüketilmediğinin kontrolünün de şart olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Akman, reklamların etkisiyle çocukların hazır gıda tüketmeye eğilimli olabileceğine değindi. Ebeveynin çocuklarına sağlıklı beslenmenin önemini anlatmasının da önemli olduğunu anlatan Akman, çocuğun öğününde bir elma yiyerek iyi bir harekette bulunduğunu bilmesi ve bu konuda teşvik edilmesi gerektiğini aktardı.

Sema Akman, çocukların kesinlikle gazlı içecek tüketmemesi gerektiğini belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bugün ABD, okullarda gazlı içeceklerin satılmasını yasaklamıştır. Bunları üreten, tüm dünyaya satan ülke, okullarda satılmasını yasaklarken, bizim okullarımızda böyle bir yasak yoktur. Çocuklar gazlı içecekleri yoğun miktarda tükettikleri zaman bekleyen tehlikelerin en basiti diş çürüğü, giderek ağırlaşan etkileri gereksiz kalori alımıyla birlikte görülen obezite, yoğun karbondioksit alımıyla diyabet ve böbrek taşıdır.”

beslenme, çocuk, aile, yiyecek, kadın, anne, baba, kahvaltı, zihin, akıl, zeka, obezite, okul, kantin, fastfood, eğitim, psikoloji
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al