Deprem Travma Psikolojisi

Çocuğunuzu fanusta büyütmeyin

Aileler dikkat! Çocuğunuz fanusta büyütmeyin. Mikroplarla tanışmak çocukları hastalıklara karşı koruyabiliyor.

Çocuğunuzu fanusta büyütmeyin

Aileler dikkat! Çocuğunuz fanusta büyütmeyin. Mikroplarla tanışmak çocukları hastalıklara karşı koruyabiliyor.

Erken yaşta bakterilerle ve pis ortamla tanışmak çocukları sadece alerjilere karşı değil, kronik akciğer ve bağırsak iltihaplarına karşı da koruyabiliyor. Bilim adamları, sonuçları Science dergisinde yayımlanan araştırmalarında,  tamamen temiz bir ortamda doğan ve büyüyen farelerin akciğer ve bağırsaklarında,  çok sayıda, hücre ölümünden sorumlu T hücresi tespit etti. Fazla sayıdaki T  hücrelerinin ise aşırı tepkiye neden olarak bağırsak enfeksiyonu ve alerjik  astıma yol açtığı görüldü. Bilim adamları, aynı gelişmeyi tamamen temiz olmayan ancak bakterisiz  ortamda büyüyen farelerde de gözlemlediklerini bildirdi. Savunma sisteminin bu süreçte görev yapan bölümlerinin fare ve insanda  birbirine çok benzediğini kaydeden bilim adamları, dolayısıyla sonuçların insanda  da geçerli olabileceğini belirtti. Bilim adamları, sonuçların, bebeklik ve çocukluk döneminde aşırı hijyenin  çocuğu korumaktan ziyade ona zarar verdiği görüşünü desteklediğini bildirdi. Daha önce yapılan epidemiyolojik araştırmaların, çocuklukta bakterilerle  temasın sağlık üzerinde etkili olduğunu gösterdiğini hatırlatan bilim adamları,  ancak bu sürecin biyolojik mekanizmasının bugüne dek bilinmediğini kaydetti. Bilim adamları, artık potansiyel bir mekanizmanın keşfedildiğini,  böylece, bakterilerin insanı ileride nasıl alerji ve otoümin hastalıklara karşı  koruduğunun ayrıntılarının araştırılabileceğini ifade etti.

HAYAT BOYU KORUMA

Ancak bakterilerle temas, sadece erken çocukluk çağında olursa etkisini  gösteriyor. Araştırmada, doğumlarından sonraki ilk haftalarda bakterilerle  tanışan fareler ileride sağlıklı olurken, daha geç bakterilerle tanışan  hayvanlarda bu etki görülmedi. T hücreleri miktarının bakterilerle erken tanışanlarda düşük, geç  tanışanlarda yüksek olduğunu kaydeden bilim adamları, koruyuculuğun emzirme  döneminin hemen sonunda başlayarak, ömür boyu sürdüğünü belirtti. T hücrelerinin artan sayıda kümelenmesinde CXCL16 proteininin etkili  olduğunu bildiren bilim adamları, çok temiz ortamda büyüyen farelerin akciğer ve  bağırsaklarında bu proteinin çok yüksek sayıda görüldüğünü kaydetti. CXCL16 proteini insanlarda da özellikle iltihap durumunda mukoza  hücrelerinde görülüyor ve öldürücü T hücrelerini bulunduğu bölgeye çekiyor.  Normal koşullarda bu T hücreleri dokuda, hastalığa neden olan kaynağa saldırıyor.  Ancak otoümin hastalıklarda vücudun savunma hücreleri yanlışlıkla kendi sağlıklı  hücre ve dokularına saldırıyor, hücre hasarına ve kronik enfeksiyonlara neden  oluyor. A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Doktorlara göre, sevgisiz bir çocukluk ömür boyu sorunlara yol açabiliyor. Sevgisizlik yaşam boyunce kötü tecrübeler çektirebiliyor.
  • Çocuğun ruhsal, bedensel ve zihinsel gelişimi için anne çok önemlidir. Çocuğun eğitiminden birinci derece­den sorumlu kişi de annedir.
  • Kuralları çiğniyorsa nasıl davranmalısınız? İşte çocukla doğru iletişim kurmanın 13 yolu.
  • Çocuk nasıl utangaç oluyor? İşte formülü! Çocuklarda utangaçlığın okul döneminde başarısızlığa yol açabileceği uyarısını yapan uzmanlar, 0-6 yaş arası
  • Evlat edinilen çocukların ebeveynlerine ışık tutacak bilgiler...
  • Randevu Al