Çocuğunuzla oyun oynuyor musunuz

Çocuğunuzla oyun oynuyor musunuz? “Çocuğun yaşına uygun ve onu geliştirici oyunları oynamak her anne babanın görevidir” diyen uzmanlar, oyun konusunda ebeveynlere düşen görevleri sıraladı.

Çocuğunuzla oyun oynuyor musunuz

Çocuğunuzla oyun oynuyor musunuz? “Çocuğun yaşına uygun ve onu geliştirici oyunları oynamak her anne babanın görevidir” diyen uzmanlar, oyun konusunda ebeveynlere düşen görevleri sıraladı.

Haber5SAĞLIKLI ÇOCUK-AİLE İLETİŞİMİ İÇİN HR TÜRLÜ BİLGİ İÇİN TIKLAYIN...

Doğadaki yavrulara bile baktığımızda büyük bir azimle anne babalarını oyuna çağırırlar. Neredeyse tüm gün iç enerjilerini oyuna aktarırlar. Bu evrensel olarak gelişimin en büyük görevlerindendir.

SAĞLIKLI ÇOCUK GELİŞİMİ İÇİN TIKLAYIN...

Çocuklar anne karnında bile kendilerine özgü oyunsal hareketler geliştirirler. Doğumdan sonra ise görüntüler, sesler ve mimikler onlar için izlenecek en büyük oyuncaklardır. Önce uzaktan izledikleri dönen ve ses çıkaran oyuncakları, dik durup oturabildikten sonra tutmaya ve sallamaya başlayacaklardır.

ANNE VE BABALARIN BEBEKLERİYLE OYNAYABİLECEĞİ BASİT OYUNLAR

Anne babaların doğumdan hemen sonra sesler, mimikler, eşyalar ile çocukların ilk zihinsel gelişimlerine destek vermeleri gerekir. Sonrasında birlikte tutup çekme, atıp geri getirme gibi nesne takip oyunları gelecektir. Koltuğun arkasına kaçan bir topun geri getirildiğini görmek çocuğun bilişsel sürecini ileriye götürecektir.

ÇOCUĞUNUZU OYUN OYNARKEN YALNIZ BIRAKMAYIN

Çocuklar üç yaşlarından sonra kendi oyunlarını kurabildiklerinde anne babalar farkında olmadan oyun alanından uzaklaşırlar. Ne de olsa tek başına oynayabildiğini düşünerek kendi işlerine öncelik verirler. Oyun niteliğinin azalması genelde bu yaşlardan sonra başlar. Ebeveynler işten geldikten sonra yemek, ev işleri, televizyon rutinine girip çocuk oyun alanında tek başına oynadığında hem ilişkileri, hem çocuğun gelişimi ıssızlaşır. Anne babanın çocukla oynarken göz ucuyla televizyonu takip etmesi de sadece görüntüde bir oyun keyfi yaşatır.

NELER YAPILMALI?

- Çocuklarınızın yaşına, cinsiyetine uygun oyun ve oyuncakları profesyonel mağazalardan edinin. - Her gün yarım saat de olsa mutlaka onunla oynayın. - “Daha sonra” diyerek oyunu ertelemeyin. - Oynarken değişik sesler ve mimikler kullanın, rollere girin. - Oyunlarına aşırı müdahale etmeyin, oyunu siz değil o yönetmeli. - Hep aynı ebeveyn değil anne-baba dengeli ve değişimli olarak oyuna katılmalı. - Oyun esnasında televizyon vb. şeylerle ilgilenmeyin. - Göz teması ve fiziksel temas oyunda çok önemlidir. İkisini de kurmaya özen gösterin. - Oyunlarda ilginç kelimeler ve kalıplar kullanarak dil gelişimini destekleyin. - Çocuğunuzun öz güven problemi varsa siz oyunda öz güvensiz olan bir çocuğu canlandırın. Ona nasıl daha güvenli davranması gerektiğini öğretecek şekilde rollere girip model olun. - Onun sizi çağırmasını beklemeyin. Oyuna siz de davet edin. Bunları yaptığınızda, çocuğunuzun oyunlardan ne kadar keyif aldığını göreceksiniz. Sizin içinizdeki çocuk da ortaya çıkacak ve çocuğunuzla ne kadar yakınlaştığınızı fark edeceksiniz. Hürriyet Aile
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Doktorlara göre, sevgisiz bir çocukluk ömür boyu sorunlara yol açabiliyor. Sevgisizlik yaşam boyunce kötü tecrübeler çektirebiliyor.
  • Çocuğun ruhsal, bedensel ve zihinsel gelişimi için anne çok önemlidir. Çocuğun eğitiminden birinci derece­den sorumlu kişi de annedir.
  • Kuralları çiğniyorsa nasıl davranmalısınız? İşte çocukla doğru iletişim kurmanın 13 yolu.
  • Çocuk nasıl utangaç oluyor? İşte formülü! Çocuklarda utangaçlığın okul döneminde başarısızlığa yol açabileceği uyarısını yapan uzmanlar, 0-6 yaş arası
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Evlat edinilen çocukların ebeveynlerine ışık tutacak bilgiler...
  • Randevu Al