Çocuğunuzla kaliteli zaman geçirmenin yolları

İşte uzmanlardan çocuğunuzla evde eğlenceli ve kaliteli vakit geçirebilmenin yolları.

Çocuğunuzla kaliteli zaman geçirmenin yolları

İşte uzmanlardan çocuğunuzla evde eğlenceli ve kaliteli vakit geçirebilmenin yolları.

Okul çağındaki çocuklar günün büyük bir bölümünü okulda geçiriyorlar. Fakat okul öncesi dönemde çocuklar yuvaya da gitmiyorlarsa evde kapalı kalıyorlar. Çocukların dışarıda oynamasını zorlaştıran yoğun kış mevsimi de, onlara arada sırada yağan kar ile kar oyunları dışında pek fazla seçenek sunmuyor. İşte uzmanlardan çocuğunuzla evde eğlenceli vakit geçirebilmenin yolları… Bu dönemde çocuğu oyuncaklarla oyalamak ya da televizyona mahkum etmekle sadece günü kurtarmış olursunuz. Oysa zihinsel süreçlerin en hızlı geliştiği bu dönemde çocuk yaratıcı faaliyetlere ihtiyaç duyar. Bedensel, sosyal ve duygusal gelişimine katkıda bulunacak zemin arar.

ÇOCUĞUNUZLA EĞLENCELİ VAKİT GEÇİRMENİN 6 YOLU

Anne ya da evde çocuğun bakımından sorumlu olan kişi, ev işlerinden biraz zaman ayırıp, çocuğun oyun zamanlarını planlamalıdır. Tıpkı beslenme, uyku gibi diğer ihtiyaçları arasında oyun da önceliğini korumalıdır. - Bu oyunlara örnek oluşturabilecek en güzel oyun evciliktir. Çocuk oyunda içinde bulunduğu durumu kurgular ya da olmak istediği role bürünür. İç gerilimi azalırken, hayal gücü artar.

- Kelime hazinesinin artması ve konuşmasının daha akıcı hale gelmesi için resimli hikayelerden okunması ve anlattırılması önemlidir. Ayrıca kelimelerin hangi sesle başladığına dikkat çekmek, belli bir ses verip onunla başlayan isim, renk, meyve, hayvan, çiçek, etrafında bulunan bir eşya bulması gibi bir oyuna dönüştürülebilir. - Ritim duygusunun gelişmesi için basit müzik aletleri oluşturabilirsiniz. Kısa sözlü, hareketli şarkılar ezberletebilirsiniz. - Mutfak faaliyetlerine yardımcı olmasına izin verin ki siz meşgulken sıkılmasın. - Kalem tutmayı ve kontrol etmeyi öğrenmesi açısından boya kitapları işe yarayabilir. Fakat en önemlisi çocuğun kendi yaptığı resmi, istediği renge özgürce boyamasıdır. Kağıt katlama, kesme, yapıştırma gibi etkinlikler kış günleri için imdadınıza yetişebilir. Odasına asacağınız küçük bir panoda bu eserleri sergilerseniz motivasyonunu da artırmış olursunuz. - Bazen sizler de çocukluğunuza dönmek isterseniz körebe, köşe kapmaca, ebecilik, beştaş gibi mekan algısını güçlendiren geleneksel oyunları çocuğunuza öğretebilir, birlikte hoşça zaman geçirebilirsiniz. Hürriyet Aile

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Doktorlara göre, sevgisiz bir çocukluk ömür boyu sorunlara yol açabiliyor. Sevgisizlik yaşam boyunce kötü tecrübeler çektirebiliyor.
  • Çocuğun ruhsal, bedensel ve zihinsel gelişimi için anne çok önemlidir. Çocuğun eğitiminden birinci derece­den sorumlu kişi de annedir.
  • Kuralları çiğniyorsa nasıl davranmalısınız? İşte çocukla doğru iletişim kurmanın 13 yolu.
  • Çocuk nasıl utangaç oluyor? İşte formülü! Çocuklarda utangaçlığın okul döneminde başarısızlığa yol açabileceği uyarısını yapan uzmanlar, 0-6 yaş arası
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Evlat edinilen çocukların ebeveynlerine ışık tutacak bilgiler...
  • Randevu Al