ÇOCUĞUNUZA BALIK YEDİRİN

ÇOCUĞUNUZA BALIK YEDİRİN

 A.A

Veliler, eğitim öğretim yılının başlamasıyla bol miktarda avlanan balığı, çocukları için öğün alternatifi olarak kullanabilir.

 


Protein, D vitamini, fosfor, kalsiyum yönünden zengin olan balığın, kemik  sistemi gelişmesinde de önemli rol oynadığı bildirildi. Balıktan azami  faydalanmak için taze tüketilmesi gerektiği, balığın taze olup olmadığının ise  basit yöntemlerle anlaşılabileceğini vurgulandı.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı  Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Topbaş,  balık avı  yasağının 01 Eylülde sona ermesiyle çok sağlıklı olan bu ürünün balıkçı  tezgahlarında yer almaya başladığını söyledi.

Her zaman olduğu gibi okulların açılmasıyla birlikte velilerin  çocuklarının dengeli ve sağlıklı beslenmelerini sağlamak için arayış içinde  olduklarını ifade eden Topbaş, balığın, 1 yaşından sonra tüm yaş gruplarının  tüketmesi gereken çok önemli bir besin olduğuna dikkati çekti.

Topbaş, balıkta protein, D vitamini, fosfor ve kalsiyum gibi vücut için  gerekli maddelerin bol olarak bulunduğunu dile getirerek, “Balıktaki  proteinlerin içerdiği amino asitler vücuda önemli katkılar sağlar. D vitamini ise  özellikle vücudun kemik sisteminin gelişmesinde, ileri yaşlarda ortaya  çıkabilecek kemik erimesinin önlenmesinde büyük rol oynar. Fosfor ve kalsiyum  gibi mineraller ise dolaşım, boşaltım ve kemik sistemi için önemlidir. Bu  nedenler, herkesin balık tüketmesi gerekliliğini ortaya koymaktadır” dedi.
A
Balıklarda vücut için gereken yağ asitlerinin de yer aldığını anlatan  Topbaş, “Bunlar, diğer hayvansal gıdalar açısından baktığımızda balıkta en  dengeli olarak bulunur. Dolaşım sisteminde önemli rolleri olan omega 3 ve omega 6  yağ asitleri, balıkta uygun oranlardadır. Kalp ve damar hastalıklarının  oluşumunun önlenmesi açısından önemli faydalar sağlar” diye konuştu.

TAZE BALIK NASIL AYIRT EDİLİR
        
Bu arada uzmanlar, balıkların lezzetli, besleyici ve sağlıklı olabilmesi  için özellikle taze olmalarının gerekliliğini ifade ediyor. Taze balık almanın püf noktaları şöyle:

“Gözleri parlak, dışa bombeli olur. Bekledikçe gözleri donuklaşır, içe  döner. Taze balığın solungaçları canlı, kırmızı olur. Bayatladıkça bu renk  koyulaşmaya, solungaç kurumaya başlar. Pulları derisine yapışık olmalıdır. Eti  sıkı ve sert olur. Balığa parmakla dokunulduğunda meydana gelen çukurluk, parmak  çekilince hemen düzelmelidir. Bayatlamış balıkta parmak izi kalır. Balık  bayatlamaya başlayınca asit kokusu yapar.”

Balığın pişirilme sırasında ve pişirildikten sonra da taze olup olmadığı  anlaşılabiliyor. Taze balık pişirilirken kuyruk bölümü havaya doğru kalkar ve  gövdesinde kıvrılmalar ve çatlamalar oluşur. Tüketilirken de kılçığı kolay  çıkmalı, kırılmamalı ve kılçık eti beyaz olmalıdır. Balığı yerken kılçık  kırılıyorsa, kılçık altı eti koyu bir renk almışsa ve yerken ağızda dağılmıyorsa  balık bayattır.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al