Deprem Travma Psikolojisi

Çocuğunuz yazı rahat geçirsin

Çocuklar sıcakların arttığı aylarda sıkıntılı günler geçirebiliyor. Çocukları pişik, isilik, ishal, böcek sokması gibi sorunlardan korumak için yapılması gerekenleri uzmanlar anlattı. Çocuğunuz yazı rahat geçirsin.

Çocuğunuz yazı rahat geçirsin

Çocuklar sıcakların arttığı aylarda sıkıntılı günler geçirebiliyor. Çocukları pişik, isilik, ishal, böcek sokması gibi sorunlardan korumak için yapılması gerekenleri uzmanlar anlattı.  Çocuğunuz yazı rahat geçirsin.

ÇOCUK GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

KAT KAT GİYDİRİLMEMELİ

Yaz aylarında yapılan en büyük yanlışlardan biri çocuğu çok sıkı giydirmek ve çok sıcak tutmak oluyor. Oysa çocuklar sıkı giydirmeye bağlı olarak çok terliyor ve sıvıyla birlikte tuz kaybederek hastalanıyor. Anne-babalar kendileri nasıl giyiniyorsa çocuğu da öyle giydirmeliler, kat kat giydirmekten kaçınmalılar.

BESİNLERİ SICAKTA BEKLETMEMELİ

Gıdalar sıcakta çok çabuk bozulduğu için yaz aylarında besinlerin korunması önem taşıyor. Aileler, soğuk gıdanın çocuğu hasta edeceği endişesi ile çoğu zaman çocuk beslenmesinde kullandıkları malzemeleri iyi koruyamıyor ve sıcakta bekletiyor. Bu da besinlerin çabuk bozulmasına neden olarak, bağırsak enfeksiyonları ya da ishallere yol açabiliyor. Bu dönemde küçük virüsler, mikroplar ve bazı kistik hastalıklar bağırsaklarda enfeksiyona neden olabiliyor. DOĞAL ORTAMA KARŞI ÖNLEM ALINMALI Yaz aylarında doğal ortamdaki canlılar arttığı için sivrisinek ve böcek sokmalarından çocuğu korumak zorlaşabiliyor. Aynı zamanda bitkiler polenlerini saçıyor ve bu ortamda alerjik etkenler oluşuyor. Alerjenler çocukluk çağında cilt döküntülerine, gözde kızarmaya, solunum yolu hastalıklarına, astım ve nefes darlığına neden oluyor. Çocuğu doğal yaşamdan uzak tutmak mümkün olmasa da gerektiğinde müdahale edebilecek ilk yardım ekipmanlarına sahip olunması öneriliyor. GÜNEŞ IŞINLARINDAN SAKINMALI Özellikle yaz aylarında güneşe çıkmadan 20 dakika önce bebeklerin cildine uygun doğal kremler uygulanmalı. Bebekler güneşin dik geldiği zamanlarda dışarı çıkarılmamalı, mümkünse gölgede tutulmalı veya gölgelik görevi görebilecek şapka kullanılmalı. GİYSİLERİ İLK KULLANIMDAN ÖNCE YIKANMALI Kıyafet seçiminde pamuklu, doğal liflerden üretilmiş giysiler tercih edilmeli. Ayrıca yeni giysiler ilk kullanımdan önce yıkanmalı. Bu giysilerin üzerinde tozlar ya da mantarlar olabiliyor. Diğer önemli nokta ise giydirilen kıyafetlerin bebeğin bedenine uygun olması. Özellikle sıcak günlerde bebeğe çok dar kıyafetler giydirilmemeli. HAFTADA BİR ŞAMPUAN KULLANILMALI Özellikle çok terleyen çocuklarda teri uzaklaştırmak için sık sık yıkamak iyi bir yöntem. Fakat kullanılan şampuan ve duş jeline dikkat etmek gerekiyor. Çünkü bunların içindeki maddeler vücuttaki yağı alabiliyor. Çocuklar her gün yıkanmalı ama duş jeli ve şampuan gibi ürünler haftada bir kullanılmalı. Unutmayın, sadece suyla yıkamak bebeğin cildinin kurumasını önlüyor. PİŞİK VE İSİLİKTEN KORUNMALI Çocuklara aşırı sıcak ortamda çok kalın giysiler giydirildiğinde, buna bağlı olarak pişik ve isilik görülüyor. İdrar yolu enfeksiyonları da pişiğe neden olabiliyor. Öte yandan aileler genelde çocuğun poposunu yıkadıktan ya da ıslak mendille sildikten sonra üşümesin diye hızla giydiriyorlar. Oysa temizliğin ardından bölge iyice kurulanmalı. Sıcak ortamdan uzak tutmak ve altını çok iyi kurulamak pişiği bebekten uzak tutuyor. Pişik oluştuğunda çinko içeren pişik kremleri kullanılabilir. Fakat buna rağmen geçmiyorsa doktora başvurmak gerekiyor. ACIBADEM HASTANESİ
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Doktorlara göre, sevgisiz bir çocukluk ömür boyu sorunlara yol açabiliyor. Sevgisizlik yaşam boyunce kötü tecrübeler çektirebiliyor.
  • Çocuğun ruhsal, bedensel ve zihinsel gelişimi için anne çok önemlidir. Çocuğun eğitiminden birinci derece­den sorumlu kişi de annedir.
  • Kuralları çiğniyorsa nasıl davranmalısınız? İşte çocukla doğru iletişim kurmanın 13 yolu.
  • Çocuk nasıl utangaç oluyor? İşte formülü! Çocuklarda utangaçlığın okul döneminde başarısızlığa yol açabileceği uyarısını yapan uzmanlar, 0-6 yaş arası
  • Evlat edinilen çocukların ebeveynlerine ışık tutacak bilgiler...
  • Randevu Al