ÇOCUĞUNUZ SİZİNLE Mİ YATMAK İSTİYOR?

ÇOCUĞUNUZ SİZİNLE Mİ YATMAK İSTİYOR?

ÇOCUĞUNUZ SİZİNLE Mİ YATMAK İSTİYOR?

Yapılan araştırmalar çocukların birçoğunun anne babalarıyla birlikte yattığını gösteriyor. Hatta bu durum neredeyse yetişkinlik dönemine kadar devam edebiliyor. Oysa ki, çocuğunuzun bireyselleşmesini engelleyen bu alışkanlığını değiştirmek elinizde...

Çocukla birlikte yatma talebi bazen ebeveynden, genellikle de çocuktan geliyor. Ebeveynler çocuklarının 'üstü açılmasın, üşümesin' diye ya da özellikle bebeklik döneminde kendi kontrolünde olmasını istedikleri için aynı odada veya aynı yatakta yatabiliyorlar. Oysa ki, bu durum uzmanlar tarafından çocuğun kişiliğinin gelişmesinin önündeki en önemli engellerden olarak görülüyor. Yaş, gelişim dönemleri ve çocuğun yaşadığı sorunun derecesi önemli olmakla birlikte, bu isteğin nedenleri tespit edildikten sonra, aşama aşama soruna çözüm getirmek için psikolojik yardım almak şart.

İŞTE TAVSİYELER

Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi Çocuk Psikoloğu Aynur Sayım, çocuğunuzun bu davranışından vazgeçmesini sağlayacak tavsiyelerde bulundu:

Çocuğunuza mutlaka özel zaman ayırın. Bu zamanın kaliteli olmasına, iletişim içermesine dikkat edin. Yapacağınız etkinlik için istekli olduğunuzu hissettirin.

Çocuk için 2-3 yaş, okula başlama, yaşantısındaki değişimler, cinsel gelişim dönemleri-kardeş doğumu-aile sorunları gibi kritik dönemler vardır. Bunları iyi takip edin ve bilinçli davranmaya çalışın.

Anne -babanın kaygılı yapısı, korumacı ya da baskıcı tutumları da bu sorunu ortaya çıkarabilir. Evdeki stres çocuğun kaygılarını artırır. Sakin ve sabırlı olun, sorunları birlikte çözmeyi teklif edin.

KAPIYI ARALIK BIRAKIN

Uyku öncesi ortamı sakinleştirin.

Kapıyı aralık bırakmak, ışık yakmak veya çocuğun bir oyuncağıyla uyuması sağlanabilir.

Çocuk uyuyuncaya kadar anne ya da baba yanında kalabilir (kitap okuyabilir vs.)

Onu anladığınızı hissettirin.

Sorunun çözümüne aşama aşama gidilmeli, önce kaygı -korku aşılmalı, sonra davranış çalışmaları ve ödüller kullanarak önce ayrı yatakta aynı odada, sonra ayrı odaya geçiş yapılmalıdır.

KORKULARI OLABiLiR

Çocuk psikoloğu Aynur Sayım, çocuğun anne -baba ile yatmak istemesinin nedenlerini şöyle sıralıyor:

 • Çocuk, korkuları nedeniyle kendini güvende hissetmek için birlikte yatmak isteyebilir.
 • Anne-babadan ilgi ve paylaşım ihtiyacı varsa, yakın olmak isteyebilir.
 • Ebeveynlerden ayrılma kaygısı yaşıyorsa, böyle bir istekte bulunabilir.
 • Cinsel kimlik gelişimiyle ilgili ebeveyn birlikteliğini kıskanma birlikte yatma isteğine yol açabilir.
 • Kardeş doğumuyla birlikte çocuk, kardeş kıskançlığı yaşayabilir. Anne-babaya yakın olmak, onları kardeşiyle paylaşmak istemediği için birlikte yatmak isteyebilir.
 • Fiziksel rahatsızlığı olduğunda anne-babaya daha çok ihtiyaç duyabilir.

Neslihan SÖZEN /İSTANBUL

KAYNAK: //www.bugun.com.tr/

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
 • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
 • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
 • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
 • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
 • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
 • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
 • Randevu Al