Çocuğunuz sebze yemiyorsa ödüllendirmeyi deneyin

Okul öncesi dönemde havuç ve kereviz gibi sebzelere burun kıvıran çocukları, bu sebzelerin tatlarına bakmaları için çıkartma gibi küçük şeylerle ödüllendirebilirsiniz.

Çocuğunuz sebze yemiyorsa ödüllendirmeyi deneyin

Okul öncesi dönemde havuç ve kereviz gibi sebzelere burun kıvıran çocukları, bu sebzelerin tatlarına bakmaları için çıkartma gibi küçük şeylerle ödüllendirebilirsiniz.

Haber1İngiltere'de yapılan ve sonuçları "American Journal of Clinical  Nutrition" dergisinde yayımlanan araştırma, çocukları sebzeleri yemeleri için  ödüllendirme konusunda daha önce yapılan ve ödüllerin geri tepebileceğine ve  çocukların zaten sevdikleri yiyeceklere ilgilerini kaybedebileceklerine ilişkin  araştırmaların aksini savunuyor. Araştırma, ebeveynlerin 3-4 yaşlarındaki çocuklarını, her seferinde  sevmedikleri sebzeden küçük bir parça tatmaları halinde çıkartmayla  ödüllendirmeleri durumunda, bunun, çocukların davranışlarını gitgide  değiştirdiğini gösterdi. Birkaç hafta sonra yapıştırmayla ödüllendirilen çocukların, sebzelere  daha iyi tepkiler verdikleri gözlendi, örneğin daha önce çocuklar tarafından  "iğrenç ve fena değil" arasında değerlendirilen sebzelerin, "fena değil ile  lezzetli" arasına yerleştiği belirlendi. Yine ödüllendirilen çocukların laboratuvarda yapılan lezzet testlerinde,  havuç, kereviz, salatalık, kırmızı biber, lahana ve bezelye gibi sebzelerden daha  çok yemeye istekli olduğu görüldü. Araştırma çerçevesinde 173 aile üç gruba ayrıldı, ilk gruptaki  ebeveynler, çocukları sevmedikleri sebzeden her küçük parça tattığında onları  çıkartmayla ödüllendirdi. İkinci gruptaki ebeveynler ise çocuklarını sözlü  biçimde takdir etti, üçüncü grup ise hiçbir taktiği kullanmayan kontrol grubu  oldu. İlk gruptaki ebeveynlerin, çocuklarına "hedef" sebzeden 12 gün boyunca  tatmalarını önerdiği, 12 günün sonunda yapıştırmayla ödüllendirilen çocukların  laboratuvarda yedikleri sebze miktarının ortalama olarak 5 gramdan yaklaşık 10  grama yükseldiği bildirildi. Bu gruptaki çocukların, 3 ay sonra da daha önce sevmedikleri sebzeden  yemeye hala daha istekleri oldukları gözlendi. Araştırma ekibinden London College Üniversitesi'nden Jane Wardle,  ebeveynlerin sebze yemeleri için çocuklarını sözle takdir etmesinin işe  yaramamasının nedenini ise çocukların bu sözleri "samimi" bulmamasından  kaynaklanıyor olabileceğini söyledi. REUTERS
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Doktorlara göre, sevgisiz bir çocukluk ömür boyu sorunlara yol açabiliyor. Sevgisizlik yaşam boyunce kötü tecrübeler çektirebiliyor.
  • Çocuğun ruhsal, bedensel ve zihinsel gelişimi için anne çok önemlidir. Çocuğun eğitiminden birinci derece­den sorumlu kişi de annedir.
  • Kuralları çiğniyorsa nasıl davranmalısınız? İşte çocukla doğru iletişim kurmanın 13 yolu.
  • Çocuk nasıl utangaç oluyor? İşte formülü! Çocuklarda utangaçlığın okul döneminde başarısızlığa yol açabileceği uyarısını yapan uzmanlar, 0-6 yaş arası
  • Evlat edinilen çocukların ebeveynlerine ışık tutacak bilgiler...
  • Randevu Al