ÇOCUĞUNUZ ÇOK MU HIRÇIN

ÇOCUĞUNUZ ÇOK MU HIRÇIN

Hürriyet Aile

Agresif, hırçın çocuklara hemen kızmak yerine onları anlamaya çalışmalıyız. Peki, uygulamanın yolları nelerdir?

 


- Onu anlamaya, davranışlarının nedenlerini bulmaya çalışın. Dinleyin. Ancak suçluluk duyarak limitsiz davranmasına meydan vermeyin.

- Cezalandırmayın. Olumlu davranışlarına yönelin. Ödül yerine motivasyon teknikleri kullanın. Teşvik
edin.

- Tepkilerinizi kontrol edin. Sakin kalın. Ani patlamalardan kaçının.

- Söylemek istediklerinizi kesin ve net bir dil kullanarak ifade edin.

- Sözsüz iletişim önemlidir. Davranışlarınız sözlerinizi desteklesin.

- Çocuğun hareket yerine düşüncelerini kullanmasını öğrenmesine yardımcı olun. Ona zaman ayırın. İyi, kötü, olumsuz, olumlu yorumları yapmayın. Sadece davranışının doğal sonuçlarını anlatın ve gösterin.

- Çocukta duygusal fikirlerin gelişmesi için destekleyici olun. Hayali oyunlar, yaratıcılığı artırıcı oyunlar, (yaratıcı drama) onun için yararlı olacaktır.

- Kızgınlık ve öfkeyi her insanda olan normal duygular olarak kabul edin. Çocuk korku, kaygı, üzüntü, kıskançlık gibi tüm duyguları insan özelliği olarak görmeli, bunları olumlu yollarla ifade etmeyi öğrenmelidir.

- Çocukta düşünme becerilerinin gelişmesine yardımcı olun. Çözüm için onun da öneriler sunmasını sağlayın. Anlaşmalar yapın. Ortak bir amaçta birleşin.

- Yaptığı olumsuz davranışların telafisi için mutlaka şans verin. Nasıl telafi etmek istediğini kendisi seçsin. Siz söylemeyin. Telafiyi zorla yaptırmayın.

- Yüksek enerjiye sahip olan bu çocukların enerjilerini sarf etmeleri için olanak tanıyın.

- Çocuğun ihtiyaçlarını keşfetmeye çalışın. Ve bu ihtiyaçlarını giderebilmesi için uygun olanaklar sağlayın.

- Çocuğun bakımında rol alan diğer kişilerle (bakıcı-aile büyükleri-okul…) işbirliği yapın.

- Çocuğa yaklaşım için ortak bir dil belirleyin.

- İlgisini çekin. Bunun için oyunları kullanabilirsiniz. Sizinle etkileşime geçebilmesi için zorlayıcı olmadan teşvik edici davranın.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al