Çocuğunu kaybeden daha erken ölüyor

Bir yaşına basmadan çocuğunu kaybeden ebeveynlerin erken ölme riskinin daha fazla olabileceği belirlendi.

 Çocuğunu kaybeden daha erken ölüyor
Bir yaşına basmadan çocuğunu kaybeden  ebeveynlerin erken ölme riskinin daha fazla olabileceği belirlendi. eeeeBüyük Britanya'da yapılan araştırma, 1 yaşına basmadan bebeği ölen  ebeveynlerin yaşamını yitirme riskinin diğerlerinden 2-4 kat fazla olduğunu  gösterdi. İskoçya'da 1991-2006'da anne ve baba ölümlerine ilişkin istatistikler ile  İngiltere ve Galler'de 1971-2006'da sadece anne ölümlerine ilişkin verileri  inceleyen bilim adamları, İskoçya'da bir yaşına girmeden bebeğini kaybeden ya da  bebeği ölü doğan ebeveynlerin 15 yılda ölme ya da eşini kaybetme riskinin 2 kat  fazla olabileceği sonucuna vardı. İngiltere ve Galler'de anneler için ölüm riskinin, bebeğin ölümünden 15  yıl geçtikten sonra 4 kat fazla olduğunu belirleyen bilim adamları, riskin,  ölümün üzerinden 25 yıl geçtikten sonra yüzde 50, 35 yıl geçtikten sonra da yüzde  20 daha fazla olduğunu vurguladı. Ebeveynlerin ölüm nedeninin tam olarak belirlenebilmesi için daha geniş  çaplı araştırmaların yapılması gerektiğini belirten bilim adamları, anne ve  babanın bebeklerini kaybettikten sonra intihara meylinin ya da aşırı alkol  tüketiminin artmış olabileceğini ifade etti. Bilim adamları ayrıca, bebeğini kaybetmenin neden olduğu stresin,  bağışıklık sistemini etkileyerek bazı hastalıklara yatkınlığın artmasına yol  açabileceğini vurguladı. Araştırma, "BMJ Supportive and Palliative Care" dergisinde yayımlandı. PARİS - A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Randevu Al