Çocuğumuz kavgalarımıza şahit oluyor

Bizim kavgalarımız çocuğumuz nasıl etkiler? 5 yıllık evliyim. 1 erkek çocuğum var, 3 yaşında. Çocuğumuz doğduğunda eşimle şiddetli kavgalarımız oldu ve çocuğumuz bu kavgalara şahit oldu.

Çocuğumuz kavgalarımıza şahit oluyor

SORU 5 yıllık evliyim. 1 erkek çocuğum var, 3 yaşında. Çocuğumuz doğduğunda eşimle şiddetli kavgalarımız oldu ve çocuğumuz bu kavgalara şahit oldu. Kavgalarımız bitti fakat çocuğumuzda şuan psikolojik bozukluklar baş göstermeye başladı. Aşırı sinirlenmeler, istediğini yapmadığımızda sinir krizi geçirircesine bağırıp çağırmaları ve sürekli ağlamaları var. Ne yapmalıyız?

CEVAP Çocuklar küçük yaşlarda bile büyüklerin tahmin ettiğinden daha duyarlıdır. Olayları gayet iyi algılarlar. Çocuklar aşırı sinirlenmeyi ve ağlamayı daha önce isteklerinin yapılması için kullanmışsa ve istekleri yapılmışsa, şimdi de silah olarak kullanabilir. Genel anlamda şunlar yapılabilir: Anne ve baba olarak çocuğa aynı mesajı vermek, çocuğun yanında tartışmamak, anne-baba olarak verdiğiniz kararı ödün vermeden uygulamak, uygun davranışlarını ödüllendirmek, davranışlarınızla ona örnek olmak, çocuğunuzla birlikte zaman geçirmek, oyun oynamak... Bunlarla belli bir yere ulaşamazsanız, bir çocuk ve erişkin psikiyatristine başvurmanız uygun olur.

SORU 17 yaşımdan beri epilepsi hastasıyım. Son 9 yıldır ilaç kullanıyorum ve kilo alışıma engel olamıyorum. İlaca başladığımda 63 olan kilom 77’ye çıktı ve aç gezmem bile sonucu pek değiştirmiyor.

CEVAP Antiepileptiklerin yan etkilerinden biri de kilo aldırmasıdır. Genellikle hepsi yapabilmektedir. Aç kalmak yerine dengeli beslenme, egzersiz yapma daha iyi seçeneklerdir. Kilo almanızı nöroloğunuzla konuşursanız, bir çözüm önerecektir.

SORU Ben 1997 yılında 27 yaşında evlendim. 10 yaşında 1 kızım var. 2005 yılından bu yana eşimle anlaşamıyorum. 2005 yılından bu yana birbirimizden uzaklaştık işlerinin yoğunluğunu bahane ederek çok geç geliyor son zamanlarda 3-4 gün gelmediği oluyor.

CEVAP Eşinizin geç gelmesi veya bazı günler eve gelmemesi ortada bir sorunun varlığını gösterir. İnsan ilişkilerinde bir sorun olduğunda, diğer sorunlarda olduğu gibi, sorunun neye bağlı olduğu saptanmaya çalışılmalıdır. Eşinizin gerekçesi pek mantıklı görünmüyor. Gerçek nedenin ne olduğunu, neden böyle bir davranışa yöneldiğini, bu davranışıyla ne anlatmak istediğini, amacının ne olduğunu... konuşmanız gereklidir. Sorun netleşince, birlikte bir sonuca ulaşmanız daha kolay olacaktır. Birlikte çözemeyeceğiniz bir sorun varsa, bir evlilik terapisti yardımcı olabilir.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • İş stresi yaşıyorum. Düzenli olarak psikiyatriste gidiyorum stresli bir işim var o stresi aşmak için. Bana günde yarım ilaç veriyor her gün düzenli ku
  • Ben çok çekmiş biriyim, ilaç kullanıyorum, çok sabırsızım. Doktor sırası beklerken terk edip gidiyorum, ne önerirsiniz?"
  • Ben çok çabuk sinirlenen bir tipim haksızlığa tahammül edemiyorum. Ne yapabilirim nasıl düzelebilirim?
  • Yatağa yattım az sonra birden aklıma uyursam öleceğim bir daha kalkamayacağım geldi.Ölüm korkusu yaşıyorum. Bir ara uyumamayı bile düşündüm sonra uyud
  • "19 aylık evliyim. Ergenlik dönemim babam yüzünden kötü geçti ve özgüven eksikliği yaşıyorum. "
  • "Ben eşimin beni yan komşuyla aldattığını sanıyorum bana böyle bir şey olmadığını söylese de yaptığı hareketlerden şüphelenip dinlemeye aldım"
  • Randevu Al