Çocuğum TV’dekiler gibi mafya olmak istiyor!

Çocuğum TV’dekiler gibi mafya olmak istiyor!

Çocuklar, her gün popüler kültürün açık etkisinde kalıyor. Bu etki altında kalan çocuğunuz mafya babası, pop şarkıcısı, transseksüel kimlikli bir insan olmak isteyebilir. Çocuğunuzun bu davranışları karşısında siz ne yapabilirsiniz?

Çocuğum TV’dekiler gibi mafya olmak istiyor!Gençler ve çocukların düşünce yapısını kontrol altına alarak popüler kimlik oluşturmak isteyenler en çok televizyon ve bilgisayar oyunlarını aracı olarak kullanıyor. İnsani Değerler ve Ruh Sağlığı Vakfı (İDER) Başkanı Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, TV ve bilgisayarın büyüleyici etkisinde kalan çocukların denetiminin aileden ve yaşadığı toplumun kontrolünden çıktığını söyledi. Prof. Dr. Tarhan, “Çocukların aile ve toplum kontrolünden uzaklaşması popüler kimlik oluşumuna neden oluyor.” diyerek bu popüler kimlik türlerinde, pop şarkıcıları, mafya liderleri, transseksüel kimlikler, şiddet onaylayan tiplemeler olduğuna dikkat çekti.

Özellikle büyük şehirlerde sokağa çıkma imkanı olmadığı için gün boyu evde kalmak zorunda kalan çocuklar uzun süre TV izliyor ve bilgisayar oyunları ile vakit geçiriyor. Uzmanlar, çocukların ilgisini çeken film ve oynadığı bilgisayar oyunlarının, çocuğun kişiliğine yön verdiğini, ilgisini uyandıran popüler her şeyin onun kişiliğinin şekillenmesinde önemli rol oynadığını belirtiyor. Prof. Dr. Tarhan, tüketim ekonomisinin dizginlerini elinde bulunduranların popüler kimlik oluşturarak, çocukların ilgisini çekerek büyük kârlar elde ettiklerini ifade ediyor.

Çocuklara popüler kimliğin aşılanmasında yine en büyük katkı büyüklerden geliyor. Çocukların evde bire bir yaşadıkları hayatı öğrendiklerine ve büyükleri örnek aldıklarına dikkat çeken Prof. Dr. Tarhan, “Siz bu abartılı dizilere takılırsanız çocuklarınıza bu dizilerden uzak durmaları konusunda yapacağınız uyarılarınız etkili olmaz. Çocuklara daha çok zaman ayırarak, yerel kültür değerlerin ve inanç sisteminin öğretilmesi gerekir.” diyor.

Çocukların eğlenceli hale getirilmiş bu dizileri büyük bir zevkle seyrederken ona ‘haydi ders çalış’ gibi yaklaşımlarda bulunmanın son derece zararlı olduğunu ifade eden Prof. Dr. Tarhan, bu şekilde çocukların diziden uzaklaştırılabileceğini; ancak ders çalışmaya karşı düşman edileceğini kaydediyor.

Mükremin Albayrak

04.03.2004, İstanbul

 

KAYNAK: //www.zaman.com.tr/

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al