'Çocuğum kekeme' diye üzülmeyin

Dil gelişimi halen tamamlanıyor olduğundan çocukların çoğunda akıcılık bozuklukları gözlenir. Aileler dikkat! "Çocuğum kekeme" diye üzülmeyin!

'Çocuğum kekeme' diye üzülmeyin

3 yaş civarı çocuklarda dil gelişimi halen tamamlanıyor olduğundan çocukların çoğunda normal akıcılık bozuklukları gözlenir. Bu durum bir süre sonra kendiliğinden düzelir. Ancak normal akıcılık bozuklukları ile kekemeliği ayırt edici risk faktörlerine dikkat etmek gereklidir.

KEKEMELİK BELİRTİLERİ

- Kısmi kelime tekrarları tüm kelime tekrarlarından fazladır. - Kelimenin bir kısmı ikiden fazla defa tekrar edilir. Tekrarlamalar düzensiz bir ritimdedir. - Bir ses bir saniyeden fazla tutuluyor olabilir.

- Ses uzatmaları, sessiz uzatmalardan ve sessiz uzatmalar da ses tekrarlarından fazla görülür. - Konuşurken herhangi bir efor belirtisi (Ör: göz kapatma, kırpma, baş hareketleri, dudak büzme vs.) görülmesi. - Konuşmaya karşı negatif bir tutum olması. - Konuşurken ses tonunda ve perdesinde değişiklikler olması. - Ailede kekeleyen bir bireyin olması.

ANNE - BABA ÇOCUĞUNA NASIL DESTEK OLABİLİR?

- Çocuğunuzun kelimelerini onun yerine bitirmekten kaçının. - Konuşurken onu sabırla dinleyip lafını bitirmesi için ne kadar vakte ihtiyacı varsa bekleyin. - Çocuğunuzla konuşurken göz temasını bırakmayın. - Onu başkalarının yanında "Hadi bir şiir oku" gibi stres seviyesinin artacağı durumlara maruz bırakmayın. - Acele etmeden, sakin konuşmayı alışkanlık haline getirin. - Nasıl dediğinden çok ne dediğine önem verdiğinizi hissettirin. - Konuşmasını asla eleştirmeyin. - Dil ve konuşma bozuklukları uzmanı ile birlikte çocuğunuzun terapisine dahil olun.

Formsante

Paylaş:



İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Telefonda vakit geçiren çocuklarda klip sendromu ortaya çıkıyor. Klip sendromlu çocuklar konuşmayı öğrenemiyor!
  • Kekemelik bir hastalık değildir. Kekemelikte erken ve doğru müdahale önemli... Kekemelik, psikolojik boyutuyla da etkiliyor.
  • Çocuğun dil gelişimi doğumdan itibaren izlendiğinde doğuştan getirdiği bir ses kapasitesinin olduğu görülmektedir.
  • Çocuğun dil gelişiminde ailenin önemine vurgu yapan uzmanlar, aile içi şiddet ve benzer travmaların dil gelişimi üzerindeki olumsuz etkilerini anlattı
  • Kekeme çocuğa nasıl davranmalı, çocuğa nasıl yaklaşmalı? Uzmanlara göre, kekeme çocuğun konuşmasına müdahale etmeyin!
  • ‘Çocuktur nasıl olsa konuşur’ demeyin! Her 100 çocuktan 5’inde erken dönem kekemelik görülüyor.
  • Randevu Al