Çocuğu açlıkla yüzleştirin!

Prof. Dr. Glenn Berall, “Çocuklarda beslenme bozukluğunu gidermenin en iyi yolu onları aç bırakmaktan geçiyor” dedi.

Çocuğu açlıkla yüzleştirin!

Çocuklarda görülen beslenme bozukluğu problemi birçok ailenin ortak kaygısı. Kimi aileler ellerinde yemek tabaklarıyla çocuklarının peşinden koşarken, kimi aileler de ödül ve cezalandırma yöntemiyle çocuklarına yemek yedirmeye çalışıyor. Türk Pediatri Kurumu’nun desteğiyle düzenlenen IMFED(Çocuklarda Beslenme Güçlüklerinin Tanımlanması ve Yönetimi) adlı seminere katılan Prof. Dr. Glenn Berall’a göre bu yöntemler beslenme bozukluğunu körüklüyor. Berall, çocuklarda beslenme bozukluğunu gidermenin en iyi yolunun onları açlıklarıyla yüzleştirmek olduğunu söylüyor. İştahsızlığın medikal, psikolojik ve nörolojik nedenlerden kaynaklanabileceğini belirten Berall, yeme bozukluğu olan ailelere şu önerilerde bulundu:

AÇLIK İTİCİ BİR GÜÇ 

“Çocuklara 30’ar dakikadan oluşan üç öğünlük bir yeme modeli uygulanabilir. Çocuğun önüne tabağı koyup o süreç içerisinde yemesi beklenmeli ve süre dolduğunda yemezse tabak önünden alınmalı. Böylelikle çocuğun açlıkla yüzleşmesi sağlanmalı. Bugünlerde birçok aile çocuklarını aç bırakma fikrini pek benimseyemiyor. Ancak en iyi yöntem onları açlıklarıyla yüzleştirmektir. Çocuklara açlığın ne olduğunu öğretmek önemli. Yemiyorsa aç yatsın. Açlık çok önemli bir itici güç ve aç kaldıklarında yeni yiyecekler denemeye daha açık oluyorlar.” Bazı çalışmaları yemekle ödüllendirmenin işe yaradığını gösterdiğine de dikkati çeken Berall, “Ödüllendirmeyle çocuk doğal açlık sinyallerine tepki vermemiş oluyor” dedi.

MİLLİYET

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Doktorlara göre, sevgisiz bir çocukluk ömür boyu sorunlara yol açabiliyor. Sevgisizlik yaşam boyunce kötü tecrübeler çektirebiliyor.
  • Çocuğun ruhsal, bedensel ve zihinsel gelişimi için anne çok önemlidir. Çocuğun eğitiminden birinci derece­den sorumlu kişi de annedir.
  • Kuralları çiğniyorsa nasıl davranmalısınız? İşte çocukla doğru iletişim kurmanın 13 yolu.
  • Çocuk nasıl utangaç oluyor? İşte formülü! Çocuklarda utangaçlığın okul döneminde başarısızlığa yol açabileceği uyarısını yapan uzmanlar, 0-6 yaş arası
  • Evlat edinilen çocukların ebeveynlerine ışık tutacak bilgiler...
  • Randevu Al