“Çocuğa emir vermek yerine seçenek sunun”

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, geçmişte toplumun gelenekleri ve değerleri olduğunu fakat bu gelenek ve değerlerin günümüzde yıkılmış olduğunu vurguladı. Tarhan, “Çocuklara emir vermek yerine seçenek sunun, konferans vermek yerine fikrini alın.” Dedi.

“Çocuğa emir vermek yerine seçenek sunun”

“Çocuğa emir vermek yerine seçenek sunun”Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan konferans ve imza günü kapsamında Bursalılarla bir araya geldi. Bursa Sınav Kolejinde velilere hitap eden Prof. Dr. Tarhan, “Son Sığınak Aile” başlıklı konferansta aile, aile bağları, ilişkiler ve pozitif psikolojinin ilişkilere etkisi gibi birçok başlıkta önemli paylaşımlarda bulundu. Tarhan konferans sonrasında okurlarıyla BKM’de kitap imza programında bir araya geldi.

Konuşmasının başında iletişim çağında yaşadığımızı ve bunun sonucunda nesiller arası çatışmaların ortaya çıktığını dile getiren Prof. Dr. Nevzat Tarhan, geçmişte toplumun gelenekleri ve değerleri olduğunu fakat bu gelenek ve değerlerin günümüzde yıkılmış olduğunu vurguladı.

“Eğitim ailede başlıyor”

Günümüzdeki eğitim sistemlerinin aileleri de eğitime dâhil ettiğini söyleyen Tarhan, bu sayede eğitimin daha sağlıklı hale getirilmeye çalışıldığını ve aile bireylerinin aile içindeki krizleri bu eğitimler sayesinde daha kolay atlatabildiğini vurguladı. Tarhan, esas eğitimin ailede başladığının da altını çizdi.

“Milli Eğitim’deki Milli kelimesinin içini doldurmamız gerekiyor”

Günümüz eğitim sisteminde çocuklara eğitimle ilgili ideolojinin verilmediğini söyleyen Tarhan, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Milli eğitim isminin Millîsini revize etmek gerekiyor. Milli kelimesinin içini doldurmak gerekiyor. Çocuklara eğitimin en başında bu kavramları içlerini doldurarak vermek gerekiyor” dedi.

 “Aileyi zayıflatan üç hastalık var”

Sözlerinin devamında aile bağları konusuna değinen Tarhan, günümüzde aileyi zayıflatan üç hastalık olduğunu dile getirdi. Tarhan, bu hastalıkları sıralayarak dinleyicilerle şu sözleri paylaştı: “Sekülerizm, Sosyal Anomi, Bireycilik… Sekülerizm, aileyi ayak bağı olarak görme, Sosyal Anomi, ailedeki sosyal değerlerin yıkılması, bireycilik ise benmerkezcilik. Bu hastalıklar günümüz aile bağlarını zayıflatmakta çok önemli rol oynuyor” ifadelerini kullandı.

Merak ve hayret duygusuyla öğrenilen bilgi kalıcı oluyor”

Beyni en çok çalıştıran şeyin yeni bilgi öğrenmek olduğunu söyleyen Tarhan, ezber yapmanın değil, tam aksine yorum yapmanın beyni çalıştırdığını ifade etti. Tarhan, sözlerinin devamında merak ve hayret duygusuyla öğrenilen bilginin kalıcı olduğunu dile getirdi.

“Çocuğa emir vermek yerine seçenek sunun”

Konuşmasının devamında aile ve çocuk ilişkisine değinen Tarhan, dinleyici velilere tavsiye niteliğinde şu sözleri söyledi: “Çocuklara emir vermek yerine seçenek sunun, konferans vermek yerine fikrini alın. Bu şekilde hem çocuk özerklik duygusunu yaşamış olacak hem anne-baba otoriteyi elden bırakmayacak. Çocuğunuzu karşınıza almak yerine yanınıza almayı deneyin” dedi.

Ak Parti Bursa Milletvekili Atilla Ödünç’ün de katıldığı konferansta Bursa Cumhuriyet Başsavcısı Uğurhan Kuş Prof. Dr. Nevzat Tarhan’a plaket takdim etti.

Tarhan Bursalılara kitaplarını imzaladı

Konferansın ardından Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Avrupa’nın en büyük kitapçısı Bursa BKM Kitap Kahve’de okuyucularıyla kitap imza etkinliğinde buluştu.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın kitaplarını imzaladığı etkinliğe okuyucuları yoğun ilgi gösterdi.

Tarhan OLAY TV canlı yayınına katıldı

Tarhan Bursa gezisi kapsamında son olarak OLAY TV’de yayınlanan Mehmet Durmuş ve Yunus Emre Kır’ın sunduğu Ramazan Medeniyeti Programının canlı yayın konuğu oldu.

Tarhan, “Ailede ve Hayatta Değer” konusuna ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Çocukların akademik alanda yaşadıkları başarısızlık, pek çok farklı sorunla ilişkili olabiliyor. Ebeveynin başarı eleştirisi depresyona yol açabilir.
  • Karne zamanlarında öğrencilerin büyük stres yaşadıklarını belirten uzmanlar, aile içinde değerlendirme yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli no
  • Çocuklarda 0 – 6 yaş arasında başlayan gelişim, 22 – 24 yaş aralığında sona eriyor.
  • Umutsuzluk, çökkünlük ve geleceğe dair endişeler gençlerin yaşadığı depresyonun belirtileri arasında yer alıyor.
  • Gerçeği değerlendirme yetisinin bozulduğu kronik bir ruhsal bozukluk olarak tanımlanan şizofreni, yetişkinlerde olduğu gibi çocuk ve ergenlerde de gör
  • İçe kapanık çocukluk dönemine dikkat! En çok 20-30 yaşları arasında ortaya çıkan şizofreni, çocukluk döneminde ilk belirtilerini veriyor. Hastalık her
  • Randevu Al