Deprem Travma Psikolojisi

Cinselliği kulaktan dolma yaşamayın

Cinsel eğitim ne okullarda ne de aile içinde yeterli şekilde verilmiyor diyen Uzm. Psk. Çiğdem Demirsoy, çoğu insanın cinselliği gelişme çağında kulaktan dolma bilgilerle çevreden, arkadaşlardan edindiğine dikkat çekiyor.

Cinselliği kulaktan dolma yaşamayın

Cinsel eğitim ne okullarda ne de aile içinde yeterli şekilde verilmiyor diyen Uzm. Psk. Çiğdem Demirsoy, çoğu insanın cinselliği gelişme çağında kulaktan dolma bilgilerle çevreden, arkadaşlardan edindiğine dikkat çekiyor.

Demirsoy hal böle olunca da kişilerin eksik ve hatalı bilgileri kulaktan kulağa, geleneksel çarpıtmalarla birlikte yaydığını söylüyor.

CİNSELLİKLE İLGİLİ HER ŞEY

Yaşanan cinsel sorunlar ve ruh sağlığına etkileri konusunda önemli çalışmalar yapan Üsküdar Üniversitesi Nöropsikiyatri Sağlık, Uygulama ve Araştırma Merkezi'nden Uzm. Psk. Çiğdem Demirsoy, sağlıklı cinsellik için eğitimin önemli olduğuna dikkat çekiyor. Mutlu bir cinsel yaşam için eşlerin sorunlarını konuşabilmeleri, bundan çekinmemeleri, cinsel konularda bilgilenerek hem cinselliği hem de birbirlerini tanımaya çalışmaları gerektiğine vurgu yapan Demirsoy, evlilikte cinsel uyum sürecinin birlikte öğrenme süreci olduğunu ve iletişim gerektirdiğini kaydediyor.

CİNSEL SORUNLARINIZ MI VAR

Cinsel konularda eşlerin bilgilenerek hem cinselliği hem de birbirlerini tanımaya çalışmaları gerekmektedir diyen Demirsoy, gerekiyorsa uzman desteğinin şart olduğunu da sözlerine ekliyor. Demirsoy ülkemizde cinselliğin rahat konuşulan bir konu olmadığını da söylüyor ve ekliyor. "Toplumumuzda cinsellik hala çok rahat konuşulan bir konu değil. Cinsel eğitim ne okullarda ne de aile içinde yeterli şekilde verilmiyor ve çoğu insan cinselliği gelişme çağında kulaktan dolma bilgilerle çevreden, arkadaşlardan ediniyor, dolayısıyla eksik hatalı bilgiler kulaktan kulağa, geleneksel çarpıtmalarla birlikte yayılıyor. Toplumun genelinde yaygın olan bu bilgiler herkes tarafından böyle bilindiği için de bir süre sonra doğru kabul ediliyor.

MUTLU BİR CİNSEL HAYAT ZOR DEĞİL

Cinsel bilgi eksikliği veya yanlış bilgilenmeler insanın zihninde cinsellikle ilgili hatalı düşünce şemalarının oluşmasına neden olur. Bu düşünce şemaları da aşırı kaygıya, suçluluk duygularına, gerçekçi olmayan beklentilere ve başarma-başaramama korkusu gibi sonuçlara yol açarak çeşitli cinsel işlev bozukluklarına zemin yaratır. Cinsel sorunların tedavisinde; cinsel bilgi eksikliklerinin giderilmesi, eşler arasında uyumun sağlanması için cinsel iletişimin zenginleştirilmesi, hatalı düşünme biçimleri ve davranışlarının fark edilmesi ve bunların yerine doğru, olumlu düşüncelerin,  davranışların geliştirilmesi sağlanmaya çalışılır." Dedi. Şaban Özdemir (NPGRUP)
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Her 4 erkekten biri erken boşalma problemi yaşıyor! Dikkat! Jel ve spreyler his kaybına yol açıyor. Her 4 erkekten birinde görülen erken boşalma soru
  • Erkeklerin kadınlardan 10 beklentisi nedir diye sorduğumuzda gelen cevap. Erkeklerin kadınlardan 10 beklentisi nedir diye sorduğumuzda ilk sıraya "cin
  • Sağlıklı cinsel yaşantı , mutluluk, iyi uyku, beden ve ruh sağlığı getiriyor...
  • Whatsapp'ta kullandığınız ikonlar cinsel yaşantınızı açığa çıkarıyor.
  • Belçika'da yapılan bir araştırmaya göre, çok fazla porno izlemek 'erkeklerde ereksiyon sorununa yol açıyor'
  • İnsanlar çocukluk çağlarından yetişkinlik çağlarına kadar vücutlarının birçok farklı bölgesinde değişkenlik gösteren rahatsızlıklar yaşayabilirler. Bu
  • Randevu Al