Cinsellik Kategorize Edilemez

Cinsellik Kategorize Edilemez

Cinsellik Kategorize Edilemez— Cinsel ilişki sırasında aşırı heyecan ve efor harcıyorum. İlişki sonrasında 2 -3 saat kendime gelemiyorum. Ertesi gün iş performansım düşüyor?

— Harcadığınız efor fazlasıyla konsantrasyon yaşamanızdan mı yoksa konsantrasyon sağlama çabalarınızdan mı bilmiyorum ama cinsel ilişkilerinizi sizin performansınızı etkilemeyecek yani dinlenme sürenizi aşmayacak zamanlara çekerseniz tahmin ediyorum ki sorunu çözmüş olacaksınız. Tabi bu ilişkide cinsel eşini/partnerinizle ne kadar zamandır birlikte yaşıyorsunuz sorusunun yanıtı önemli. Yeni birliktelikle eski beraberlikler için aynı ifadeleri kullanamayız.

 

— Kış aylarında cinsel ilişkiyi çok istemez iken yaz aylarında her gün eşimle beraber olmak istiyorum. Eşlimde sıcaktan ter olduğu için uzak duruyor. Cinsel isteğin mevsimlerle bağlantısı var mıdır?

— Cinsel ilişkide odanın fiziksel şartları önemli bir yer tutar. Isıya karşı duyarlı olduğunuz anlaşılıyor. Fazla ısı da bunaltabilir. Ufak bir oda termometresi ile sorunu takip etmenizi önerebilirim.

 

—1,5 yaşında çocuğum var. Eşim cinselliğe aşırı düşkün bir insan. Çocuğum yatak odasında yatarken beraber oluyoruz. Zaman zaman ağlayarak uyanıyor. Tüm konsatrasyonum gidiyor. Eşimle olan beraberliğimiz sırasında çocuğun odada olmasının bir sakıncası var mıdır?

— Evet bu sakıncalı bir durumdur. Uyanması ve sizi uygunsuz bir durumda yakalaması stresi konsantrasyonunuzu etkilediği gibi çocuğunuz açısından da olumsuz bir gözlem olduğu bir gerçek. Farkında olmadan yaptığınız gürültülerin anlamını çözemeyip farklı düşünce ve duygular geliştirebilir. En kısa zamanda odalarınızın ayrılmasını önermek durumundayım.

 

— 2 yıldır depresyon tedavisi görmekteyim. Aldığım antidepresanlar sonrasında cinsel isteğimde düşüş var ve eski halimi yakalayamıyorum. Seks hayatımın düzenli olmasını istiyorum. Ne önerirsiniz?

— Depresyonunuzun sebebini bilmiyor olmamla birlikte uzman bir psikolog yardımı ile sorununuzu daha çabuk çözeceğinize inanıyorum. Belli ki uzun süreli bir depresyon yaşıyorsunuz. Yaşamınıza bakış biçiminizi ve problemlerinize getirdiğiniz çözüm tarzınıza bir göz atmanızı öneririm. Bunlarla birlikte bazı depresyon ilaçlarının cinsel isteksizliğe yol açtığını da bir bilgi olarak verebilirim. Bu nedenle uzman yardımı almanızı öneriyorum.

 

— 4 yıldır evli genç bir bayanım. Evliliğimin ilk senesi cinsel birleşmeden
hiç zevk alamadım ancak zamanla keyif almaya başladım. Eşim benimle beraber olurken gözlerini kapatmayı tercih ediyor. Sorduğum zaman bu şekilde daha çok zevk aldığını söylüyor. Acaba benimle olurken başkasını düşünüyor olabilir mi?

- Evlilik çok özel bir kurumdur. Bu kurumun da en özel ve sihirli yanı yatak odasıdır. Yeni evlenen çiftler kendilerini ve partnerlerini tanıma süreci yaşarlar. Zevk aldıkları ve hoşlanmadıkları paylaşımları keşfederler. Bu doğal bir süreçtir. Sizde doğal ve normal bir süreç yaşamışsınız. Eşinizin gözlerini kapaması tensel veya belki koku algılamasının daha kuvvetli olmasından kaynaklanıyor olabilir. Konsantrasyon kişiye özel bir durumdur. Ve eğer eşiniz her cinsel birleşmenizde sizin yerinize başka ilişkileri düşünüyor olsa idi bu sizin tüm evlilik yaşamınızda ters giden pek çok şeyle karşılaşacağınız anlamında olacaktı. Kadın duyarlıdır, kolay hisseder. Merak edilecek bir durum olduğunu zannetmiyorum. Sizde beraberliğinizde bunları düşünmeyi bırakın ve güven duygusu içinde zevk alın, eşiniz daha çok zevk alacaktır. Sevgiler.

 

— 48 yaşındayım bir tane torunum var. Ben cinselliğimdeki kalitenin düşmemesi için yatak odamızda zaman zaman farklılıklar yapıyorum. Kocam 55 yaşında ve bu yaptıklarımı hiç fark etmiyor. Benim isteklerimi yersiz bulduğunu artık torun sahibi olduğumu söylüyor. Sağlıklı cinsel hayat kaç yaşına kadar yaşanabilir?

— Sağlıklı bir kişisiniz. Cinsel gelişim evreleri kişisel farklılıklar gösterir. Cinsellik kategorize edilemez. Duygu işidir. Sağlıklı iseniz yaşamınızın geç dönemlerine kadar cinsel isteğiniz olacaktır. Yenilikler ve yaratıcı fikirler ilişkinize heyecan katacaktır. Belli bir yaş üstünde fizyolojik rahatsızlıklar cinsel ilişkiyi olumsuz etkileyebilir. Yaşlılığın ilk dönemlerinde artık bizden geçti, yada bundan sonra bizden hayır yok gibi olumsuz düşünceler sağlıksız bir yaşlanmanın başlangıcını oluşturur. Bu tür fikirlerden uzak durup daha pozitif düşünen yeni anlamlar bulabilen, içindeki çocuğu hep uyanık ve canlı tutan bir yaşam oluşturmalıyız. Hayat devam ediyor ve son dakikaya kadar bizim elimizde. Kendinizi sevin ve değer verin. Hayatın her anını değerlendirin. Yaşanacak çok şey var. Sevgiler.

 

— 32 yaşında 4 yıllık evli bir bayanım. Eşim 2 yıldır aşırı alkol alıyor. Gece
geç saatlere kadar gelmiyor, sarhoş olarak geldikten sonra hemen seks
istiyor. Ben de bu durumdan iğreniyorum ve ona karşı sarhoş iken istek
duymuyorum. Zor kullanarak bana sahip oluyor. Cinsellikten tiksiniyorum. Ne
yapmalıyım?

— Cinsel yaşam özen gösterilmesi gereken bir durumdur. Alkol ve sonrası yaşanılan duygular gerçekçi olmadığı gibi güven vermez. Güvensiz bir ortam da da seks sağlıklı olmaz. Sizin genel anlamda sekse değil içinde bulunduğunuz olumsuz ortama karşı tepkiniz var. Eğer ortamınız düzelirse sizin de cinselliğe bakışınız daha bir olumlu olacaktır. Eşinizin alkol probleminin sebebi konusunda alkolsüz olduğu bir zaman konuşabilirseniz belki bu konuda ona yardım edebilirsiniz. Hoşlanmadığınız bu durumu da alkol almadığı zaman paylaşın ve sakin davranın. Alkol konusunda uzman yardımı eşiniz için yararlı olacaktır.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Vajinismus ( Vaginismus ) ; vajina girişini çevreleyen kasların istem dışı kasılması sonucunda cinsel birleşmeyi ağrılı ve/veya imkansız hale getirmes
  • Whatsapp'ta kullandığınız ikonlar cinsel yaşantınızı açığa çıkarıyor.
  • Vajinismus, vajinal giriş düşüncesi veya girişimi karşısında gösterilen, istem dışı, bedensel ve ruhsal tepkiler olarak tanımlanır...
  • Yoğun iş hayatı, ekonomik sıkıntılar cinsel hayatınızı vurmasın!
  • Çocuklarda cinsel gelişimin aşamaları nelerdir? Çocuklarda cinsel gelişim, önem sırasına göre sıralanabilecek birçok etkenle belirlenir.
  • Evlilikte ideal eşi arayanlar ya da ideal eşini bulamadığını düşünenler üzülmeyin. Uzmanlara göre evlilikte her açıdan denk ve uyumlu eş bulunmasını b
  • Randevu Al