Cinsellik bir dürtüdür

- Ömer Şanlıurfa- 5 sene önce bir Anadolu kasabasından büyük şehre taşındım. Daha önce gece cinselliğim çok düzgün giderken artık eve geldiğimde hiç halim kalmıyor? Eşim cinsellik istemezse neredeyse memnun olacağım. Yaşadığım ekonomik sıkıntı ve stres cinsel isteklerimin azalmasına neden olabilir mi?

- Yaşadıklarınız çok doğal stres ve fiziksel, zihinsel yorgunluk cinselliğin başlıca düşmanlarıdır. Erkek ya da kadın büyük şehrin ek yük ve sorumlulukları altında ezilirken cinsellik lüks bir yaşantı gibi algılanıyor. Stresle beraber hormonlarda da büyük değişimler oluyor ki isteksizlikle beraber sertleşme sorunu, erken ya da geç boşalma sorunları da olabiliyor. Ama bu durum aynı şekilde seyr de göstermez. Rahatladığınız bir dönemde tekrar cinselliği istediğiniz tempoda yaşayabilirsiniz.

 

- 56 yaşındayım. 3 evlilik geçirdim hepsinde cinsellik sorunsuzdu? Şimdiki karım benden 17 yaş küçük. Şu anda onu tatmin etmekte bir zorluk yaşamıyorum. İleride iktidarsızlık durumu yaşamamam için nelere dikkat etmem gerekir?

- Yaşın ilerlemesi ile birlikte cinselliğin boyutları farklı ve daha da geniştir. İleri yaşlarda cinsellik, birlikte rahatlama, gevşeme ve bir haz paylaşma amaçlarına daha çok yönelik olmaya başlar. Cinsellik, kişilerin birbirlerine karşı sevgi ve bağlılıklarını ifade etmelerine aracı olabilir. Birbirlerine bu şekilde yönelme fırsatı bulamamış eşler birbirlerini yeniden keşfederler. Sağlıklı iseniz yaşlılıkta cinsel aktivitenizi sürdürebilir, doyuma ulaşırsınız. Düzenli cinsel ilişki, yaşam boyunca cinsel aktivitenizin devamını sağlar. Yaşlandıkça cinsel isteksizlik duymanızdan endişelenmeyiniz. Çünkü bu normal bir durumdur.

 

Dilan Elazığ- 21 yaşında bekârım. Vücudumu ve özellikle yüzümü hiç beğenmiyorum. Aynaya bakmak ve kendi bedenimle ilgilenmekten hiç hoşlanmıyorum. Bu nedenle de cinsel konulara aşırı tepkiliyim. Bu durumu aşmak istiyorum ama nasıl başaracağımı bilmiyorum.

- Hayatta sadece iyi- kötü, güzel-çirkin, az- çok kavramları yoktur. Bunların ortası da vardır. Özgüven, benlik saygısında bir düşme var sanırım, bedeninizi algılamanızda da bir sorun olabilir. Cinsellik görüntüye özgü yaşanmaz. Duygusal ve fiziksel bir birlikteliktir. Bir psikiyatri uzmanından yardım almanızda fayda var.

 

- 19 yaşındayım güzel ve çevresinde beğenilen bir kızım. Son zamanlarda göğüslerimin ve kalçalarımın büyük oluşunu çok problem yapmaya başladım. Daha önce kısa süreli bir arkadaşlığım olmuştu ama sonra bu takıntılarım nedeniyle erkeklerle iletişime geçemiyorum. Bu ruhsal bir sorun mudur?

- Ergenlik yaşlarında yani yetişkinliğin ilk adımlarında kendi bedensel özellikleri ile fazlaca meşguliyet olur. Vücudunun bir yerine kusur bulurlar. Bu durum süreklilik gösterip ilişki kurma güçlüğü yaratıyorsa uzmandan yardım istemek uygun olur.

 

Rumuz Aslan- Düzenli seks yaşadığım zaman moralim ve günlük işlerimi rahat yapabiliyorum ancak eşimin müsait olmadığı dönemde müthiş bir baş ağrısı yaşıyorum. Bu benim zihnimde oluşturduğum bir durum mudur acaba?

- Düzenli cinsel yaşam ile birlikte baş ağrısı, stres gibi sorunlardan da uzaklaşabiliyor insan. Seks sırasında kan basıncının artması, kasların çalışması ve mutluluk hormonunun  salgılanması  önemli etkenler. Ağrı ve acı eşiğinin yükselmesi de bir başka etken.

 

Hülya Samandıra- Erkeklerin değişik nedenlerle cinsel iktidarsızlık yaşadıklarını biliyoruz. Aynı durum kadınlar içinde söz konusu mudur? Böyle bir sorunla karşılaşmak istemem. 7 aydır evliyim eskiden hiç önemsemez iken şimdi cinselliğe çok ciddi bakıyorum.

- İktidarsızlık tanımı artık kullanılmıyor. Bu durum erkeklerde cinsel uyarılma bozukluğu ya da sertleşme sorunu olarak tanımlanırken kadınlarda da uyarılma bozukluğu şeklinde görülür. Kadında Uyarılma Bozukluğu Sürekli olarak veya yineleyici biçimde, cinsel uyarılmanın yeterli bir ıslanma-kabarma tepkisini sağlayamama veya cinsel etkinlik bitene dek bunu sürdürememe durumudur. Birçok psikolojik etken (örneğin bunaltı, suçluluk, korku) kadında cinsel uyarılmayı bozabilir. Ama normal şartlarda beklenmeyen bir durumdur ve olsa dahi genellikle şartların düzelmesi ile düzelen bir durumdur.

 

 -Cinsel dürtü ortadan kaldırılamaz mı? Eşim çok fazla birlikte olmak istiyor. Ben artık istemiyorum. 2 de çocuğumuz var hamile kalmaktan da korkuyorum.

- Evet cinsellikte bir dürtüdür,hayatın ve de neslin devamını sağlamak için var olan bir dürtüdür. Hayvanlarda bunlara iç güdü ,insanlardakine ise DÜRTÜ ismini veriyoruz.

Dürtüler bilinçaltı ve fizyolojik ihtiyaçlarla var olur. Cinsellik sadece üreme içgüdüsüyle mevcut değildir insanlarda. Hormonlar ve çevresel uyaran etkileriyle cinsellik ihtiyaç halindedir ve cinsel dürtüler kadın ve erkekte farklılık gösterdiği gibi hemcinsler arasında da değişiklik gösterir. Eşler arasında karşılıklı benzer istek söz konusuysa hamilelik için de çeşitli korunma yöntemleri mevcuttur.

 

- 3-4 aydır depresyon için ilaç tedavisi alıyorum daha önceleri başlayan cinsel isteksizliğim arttığı gibi boşalmada uzama oldu. Bu durum doğal mıdır?

- Depresyonda ve diğer psikiyatrik rahatsızlıklarda kullanılan ilaçların bir kısmı cinsel işlev bozukluğuna yol açabilmektedir. Ama bu değişim tedavinin sonlanmasıyla beraber de biter yani kalıcı bir sorun olmaz.  Ancak bu durum çifti çok rahatsız ediyorsa ve tedavinin devamı da gerekli ise psikiyatristin önerisiyle İlaç değişikliği olabilir. Eğer mutlaka bu ilaçta devam etmek gerekiyorsa o zaman yardım alınabilir. Doktor kontrolünde uygun görülürse antidot yani bu etkiyi kısmen baskılayıcı bir tedavi de uygulanabilir.

 

- Bazen setreleşme sorunu yaşıyorum  bu da güvenimi sarsıyor. Acaba sigara içtiğimden böyle olabilir mi, 2 paket içtiğim oluyor.

- Türkiye’de ortalama 5 milyon erkekte sertleşme sorunu vardır. Bizim ülkemizde bu sorunun daha fazla olmasının nedenini, ağır sigara içici bir toplum olmamızdan kaynaklandığını belirten araştırmacılarımız var. Burada sigaraya diğer psikoaktif maddeleri ve alkolü de sebepler arasına almamız hiçte yanıltıcı olmaz.

 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Vajinismus ( Vaginismus ) ; vajina girişini çevreleyen kasların istem dışı kasılması sonucunda cinsel birleşmeyi ağrılı ve/veya imkansız hale getirmes
  • Whatsapp'ta kullandığınız ikonlar cinsel yaşantınızı açığa çıkarıyor.
  • Vajinismus, vajinal giriş düşüncesi veya girişimi karşısında gösterilen, istem dışı, bedensel ve ruhsal tepkiler olarak tanımlanır...
  • Yoğun iş hayatı, ekonomik sıkıntılar cinsel hayatınızı vurmasın!
  • Çocuklarda cinsel gelişimin aşamaları nelerdir? Çocuklarda cinsel gelişim, önem sırasına göre sıralanabilecek birçok etkenle belirlenir.
  • Evlilikte ideal eşi arayanlar ya da ideal eşini bulamadığını düşünenler üzülmeyin. Uzmanlara göre evlilikte her açıdan denk ve uyumlu eş bulunmasını b
  • Randevu Al