Cinselliğimiz yolunda gitmiyor

Cinselliğimiz yolunda gitmiyor

Cinselliğimiz yolunda gitmiyorHacer- Gebze- 8 yıldır evliyim. Çok istememize rağmen hala çocuğumuz olmadı. Hekim çocuğumuzun psikolojik tedavi almazsak bebeğimizin olmayacağını söylemesi. Eşim bunu duyunca çok kötü oldu neredeyse hayatı alt üst oldu. Bu günden sonrada cinselliğimiz yolunda gitmiyor. Eşim psikiyatriste gitmeye razı olmuyor onu asıl ikna edebiliriz acaba?

- Çocuk sahibi olamamak kadın olsun erkek olsun her insanın psikolojisini derinden etkileyen önemli bir sorun. Bireyler bunu doktordan ilk öğrendiklerinde ‘’yas süreci’’ benzeri bir dönem geçirirler. Çoğu zaman bireyler bu durumda kadınlık ya da erkekliklerinin eksik olduğu duygusunu da yaşarlar. Oğlunuz da mutlaka yoğun bir acı yaşıyor olmalı. Kendisini ikna edebilmek için öncelikle eşi çok güven verici yaklaşmalı, oğlunuzun üzüntüsünü paylaşmalı ve kendi duygularını dile getirmeli. Uygun bir zaman sonra, kendisini hazır hissettiğinde, oğlunuz psikolojik yardım almayı kabul edecektir.

 

Oktay Rize- Merhabalar ben 21 yaşında bir okuyucunuzu. 9 aydır bir arkadaşlığım var. Evlilik öncesi cinsel birleşme düşünmüyoruz  ancak kendimizi öpüşmekten de  alıkoyamıyoruz. Ben çok titiz yapıda biriyim. Arkadaşımın herhangi bir sağlık temas olmadan öpüşme yoluyla geçer mi? Örneğin AIDS öpüşmekle kapılır mı?

 -AİDS ya da diğer kan ve diğer vücut sıvılarıyla bulaşan hastalıkların kişiye geçmesi ancak temas yüzeyinde açık yara-kesik bölge varsa mümkündür.

 

Erdal Artvin- 7 yıldır evliyim. Mutlu bir beraberliğimiz birde çocuğumuz var. Cinsel sağlığı yerinde bir kişiyim. Düzenli olarak haftanın her günü seks yapıyoruz. Eşim bunun ileride sorun olmasından korkuyor. Her gün seks yaşamak vajinayı genişletir mi? Ayrıca her gün olması  seks kalitesini bozar mı?

- Sık cinsel ilişkiye girmenin vajinayı gevşeteceğine dair tıbbi bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak sizin durumunuzda dikkat edilmesi gereken nokta eşinizin bu konudaki duygusu ve tercihidir. Sağlıklı cinsel yaşam eşlerin her ikisinin de doyum yaşamasını gerektirir. Eğer eşiniz bu sıklıktan rahatsız ve bunu ifade edemiyorsa bedensel kaygıları artacaktır. 

 

Leyla- Çorlu- Selamlar. Ben 3 çocuk annesiyim. Küçük kızımın kanaması geçen ay oldu. Tam olarak yaşı 11. Bu yaşta adet kanaması normal midir?

- Adet kanamasının başlama yaşı genellikle 12- 14 yaşlar arasıdır ve genetik özellikler (anne ve anneannenin adet başlangıcı) belirleyici rol oynamaktadır. 10 yaşında başlayabileceği gibi, 16 yaşında başladığı da görülebilir.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Vajinismus ( Vaginismus ) ; vajina girişini çevreleyen kasların istem dışı kasılması sonucunda cinsel birleşmeyi ağrılı ve/veya imkansız hale getirmes
  • Whatsapp'ta kullandığınız ikonlar cinsel yaşantınızı açığa çıkarıyor.
  • Vajinismus, vajinal giriş düşüncesi veya girişimi karşısında gösterilen, istem dışı, bedensel ve ruhsal tepkiler olarak tanımlanır...
  • Yoğun iş hayatı, ekonomik sıkıntılar cinsel hayatınızı vurmasın!
  • Çocuklarda cinsel gelişimin aşamaları nelerdir? Çocuklarda cinsel gelişim, önem sırasına göre sıralanabilecek birçok etkenle belirlenir.
  • Evlilikte ideal eşi arayanlar ya da ideal eşini bulamadığını düşünenler üzülmeyin. Uzmanlara göre evlilikte her açıdan denk ve uyumlu eş bulunmasını b
  • Randevu Al