Cinselliği Yaşamak İstiyorum

Cinselliği Yaşamak İstiyorum

Cinselliği Yaşamak İstiyorumNimet Yalova- 45 yaşındayım mutlu bir hayat sürdüm. Geçen yıl eşimi kaybettim. Şu anda cinsel bir yaşantım olmasada ben menepoza girmekten çok korkuyorum. Tekrar evlenirsem cinsellik yaşamak istiyorum. Menepoz sonrası sağlıklı cinsel yaşam nasıl olmalıdır?

- Öncelikle menopoza girmek korkulacak bir durum değildir, mutlaka olumsuz şeyler yaşanacak beklentisi içine girmemek gerekir. Bir kadın doğum uzmanından yardım alınarak son derece sağlıklı bir şekilde de yaşanabilir. Menopoz sonrası cinsel yaşamda oluşabilecek sorunlardan biri cinsel isteksizliktir, fakat bu sorun kadının cinsel kimliğine bakış açısıyla yakından ilgilidir. Eğer siz menopoz öncesi yaşamınızda cinsel isteksizlik yaşamadıysanız, çok büyük olasılıkla menopoz sonrası da böyle bir sorununuz olmayacaktır. Sık karşılaşılan bir diğer sorun hormonal değişikliklerin etkisiyle oluşan vajinal kuruluktur. Bu sorun için de bir kadın doğum uzmanından yardım alınabilir.

 

Melda- Siirt- 23 yaşındayım. 5 Yıllık evliyim. 2 çocuğum var ve artık çocuk yapmak istemiyorum ancak eşim prezervatif kullanmaya ikna edemiyorum. Sizden hamilelik riskinin olmadığı, güvenli ilişkiye girilecek günler konusunda bilgi vermenizi rica ediyorum.Teşekkürler.

- Bu durumda adet döngüsüne dikkat etmeniz gerekecektir. Bilindiği gibi adet döngüsü adetin başladığı ilk gün birinci gün olarak kabul edildiğinde normal seyrinde 28 günlük bir döngüdür. Bu dönem içinde yumurtlamanın gerçekleştiği 14. günün 5 gün öncesi ve sonrası riskli günlerdir. Diğer günler, yani 1-08 ve 20-28. günlere denk gelen dönemler gebelik riskinin en az olduğu, güvenli ilişkiye girilebilecek dönemlerdir. Ancak yine de unutulmamalıdır ki, bu hesaplamanın da gebelikten koruma şansı etkin bir korunma yönteminin yerini tutmaz. Bunu eşinizle paylaşmalısınız.

 

Rumuz Nazende - 28 yaşında bir okuyucunuzum. 1 kız çocuk annesiyim, 8 yıldır mutlu bir evliliğim var.  Çalışan bir insan olduğumdan tekrar çocuk sahibi olmayı düşünmüyorum. Gebe kalmamak için eşimin geri çekme yöntemini kullanması yeterli olur mu yoksa başka bir yöntem söz konusu mudur? 

- Bu konuda çok sık soru alıyoruz. Gebelikten korunmak için geri çekme yöntemi kesinlikle güvenli bir yöntem değildir. Ülkemizde istenmeyen gebelikler olmaktadır ve bunun önemli bir yüzdesi bu korun(ma)ma yöntemi sonucunda oluşmaktadır. Mutlaka bir kadın doğum uzmanına muayene olmanız ve önereceği etkin yöntemlerden birini kullanmanız doğru olacaktır.

 

Zahide Kars-  36 yaşındayım, 7 yıldır evli ve 1 çocuk annesiyim. Nerdeyse günümün tamamını 2 yaşındaki kızımla geçiyorum. Doğumdan sonra doğum kontrol hapı ile korunmaya başladım.Eşim ikinci bir bebek henüz istemiyor. Bunun yöntemin olumsuz etkileri var mıdır? 

- Doğum kontrol hapları normal adet döngüsünü sağlayan hormonları içeren ilaçlardır.  Her ilaç gibi bunların da belli yan etkileri vardır. Örneğin psikiyatrik açıdan, duyarlı kişilerde depresyon benzeri şikayetler oluşabilmektedir. Ancak kimin güvenli bir şekilde kullanabileceğine konunun uzmanı bir hekim karar verebilir. Bizim size önerimiz bir kadın doğum uzmanı ile görüşüp muayene olmanız ve bu ilaçların kullanımıyla ilgili sizin yaşayabileceğiniz varsa olası sorunlar hakkında bilgi almanız. Geçmişte depresyon geçirdiyseniz bu konuda da doktorun önerisine göre gerekirse psikiyatrik danışmanlık alabilirsiniz.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Vajinismus ( Vaginismus ) ; vajina girişini çevreleyen kasların istem dışı kasılması sonucunda cinsel birleşmeyi ağrılı ve/veya imkansız hale getirmes
  • Whatsapp'ta kullandığınız ikonlar cinsel yaşantınızı açığa çıkarıyor.
  • Vajinismus, vajinal giriş düşüncesi veya girişimi karşısında gösterilen, istem dışı, bedensel ve ruhsal tepkiler olarak tanımlanır...
  • Yoğun iş hayatı, ekonomik sıkıntılar cinsel hayatınızı vurmasın!
  • Çocuklarda cinsel gelişimin aşamaları nelerdir? Çocuklarda cinsel gelişim, önem sırasına göre sıralanabilecek birçok etkenle belirlenir.
  • Evlilikte ideal eşi arayanlar ya da ideal eşini bulamadığını düşünenler üzülmeyin. Uzmanlara göre evlilikte her açıdan denk ve uyumlu eş bulunmasını b
  • Randevu Al