CİNSELLİĞİ GÖZDEN GEÇİRİN

CİNSELLİĞİ GÖZDEN GEÇİRİN

NP GRUP

Cinsel hayatınızda sorunlar  mı yaşıyorsunuz. Kimseye anlatamıyor musunuz? Bu önerileri okuyun.

 


NPSİTANBUL Nöropsikiyatri Hastanesi’nden Psikiyatri Uzmanı Dr.Oğuz Tan ve Uzman Psikolog Çiğdem Demirsoy anlatıyor:

Cinsel sorunların psikiyatri içindeki yeri nedir? Hangi psikiyatrik sorunlar cinsel sorunları hazırlıyor?
Bazen psikiyatrik sorunla geliniyor ve bir cinsel sorun çıkıyor altından, bazen de direkt cinsel sorunla geliyorlar hastalar bize. Ancak bunların yanında tabii ki, cinsel sorunlara zemin olan psikolojik sorunlar var.

Örneğin; depresyon, anksiyete, kaygı cinselliği olumsuz etkiliyor, obsesif kompülsif bozukluklar ve takıntılar da etkiliyor ya da bir takım dini takıntılar da var örneğin;  günah işlemeye yönelik endişeler oluşuyor ve bunlar insanı cinsellikten uzaklaştırıyor. Ayrıca eşler arasındaki ilişki sorunları nedeniyle de cinsel yaşam çok fazla bozulabiliyor, örneğin alkol bağımlılığında, hem eşler arasında  sorun oluyor ve cinsellik evlilik bu soruna bağlı olarak etkileniyor ya da alkol direkt olarak damar yapısını bozduğu için cinsel sorun yaşanıyor. Tabii ki, kaygı bozukluklarında, sıkıntı, stres, kişinin yaşam güçlükleri, iş stresi, uyku sorunları varsa bunlar da kişinin cinsel isteğini azaltıyor ya da yok ediyor.

Cinsel işlev bozuklukları denildiğinde nelerden bahsedebiliriz?

Cinsel ilişkinin aşamalır var. Dört aşamadan oluşuyor cinsel ilişki. İstek, uyarılma, orgazm ve çözülme dönemleridir bunlar. Bunlara bağlı olarak ortaya çıkan problemler farklı olabiliyor. İstek bozuklukları, uyarılma bozklukları,  orgazm ve cinsel ağrı bozuklukları yaşanabiliyor. Kadında da, erkekte de bu bozukluklar var. Cinsel istek bozuklukları hipo aktif cinsel istek bozukluğu ve cinsel tiksinme bozukluğu olarak ikiye ayrılıyor. Azalmış cinsel istek bozukluğu, cinsel isteğin çok az olması ya da hiç olamamasıdır. İsteksizliğin düzeyi önemlidir. Birincil ya da ikincil olarak ayrılır cinsel istek sorunu. Yaşamı boyunca hiç haz almamış olanlar ya da duymuş ama sonradan istemeyenler olarak sınıflandırılır. Cinsel istek sıklığını ilişki ile sınırlandırmıyoruz kesinlikle. İsteğin olması durumunu mastürbasyon, eşine istek duymak, fantezilerin olması ile değerlendiriyoruz. İsteksizlik, sadece bir partnere yönelik mi, yoksa genelde mi isteksizlik var buna bakıyoruz. Cinsel istek bozukluğu demek için mesela insanın hiç istemiyor olması lazım yoksa sadece eşine yönelik bir isteksizliği olabilir kişinin. Çünkü onunla ilişkisinde sorunlar vardır. O ise durumsal isteksizliktir.

Cinsel isteksizlik kimlerde olabilir?


Kontrollü, egoları güçlü, psikiyatrik sorunları olan, anksiteyesi bulunanlarda ve obsesif kompülsif bozukluğu olanlarda cinsel isteksizlik ortaya çıkabiliyor. Temizlik takıntısı olanların bir süre sonra tümüyle cinsel hayattan koptuklarını görüyoruz. Belirli bir süre cinsel uyarıma kendini kapatırsa insan bir süre sonra cinsel isteksizlik ortaya çıkabiliyor. Geçmiş kötü deneyimler de etkileyebiliyor kişiyi. Primer olan cinsel istek azlığında daha çok geçmiş olumsuz deneyimler ve hormonların düzensiz çalışması etkili olabiliyor. Bazı fiziksel hastalıklar da etkileyebiliyor. Eşler arasında fantezi eksikliği, cinsel yaşamın monotonlaşması da isteği kesin olarak azaltıyor. Bazen de fantezileri eşe karşı ihanet gibi düşünüyor çiftler ve zaman içinde tutumlarını yitirebiliyor.


Cinsellikle ilgili karşılaştığınız sorunlar hangileridir?

Mesela, kadınların çoğunda cinsel isteksizlik problemi var ama bunlar bize direkt bu sorunla gelmiyor. Bir kısmı bunu sorun olarak kabul etmiyor, bir kısmı ise toplumdaki mitlerden dolayı, zaten bunları içselleştirdiği için cinsel isteği olmasını ahlaksızlık, iffetsizlik olarak görüyor ve isteksizliğini normal karşılıyor. Kadın için değil de daha çok erkek için gereklidir cinsellik ve kadının cinsellik istemesi iffetsizliğinin önemli bir göstergesidir gibi algılıyor.

Dolayısıyla buna gerek bile duymayabiliyor. Ancak eşinin zorlaması ile buraya gelebiliyor çoğunluk. İstek sorunu ise biraz konuyu araştırınca çıkıyor ortaya.

Türkiye’de gelen hastalar içinde sizin değerlendirmelerinize göre, en fazla hangi cinsel sorunlar karşınıza çıkıyor?
Ayrı ayrı ele aldığımızda, kadınlar vaginismus ile geliyor. Çünkü bu direkt olarak evlilği etkileyen bir sorun. Mesela istek olmasa da cinsel yaşantı bir şekilde devam edebiliyor, kadın bunu bir görev gibi yerine getirebiliyor ama vaginismus böyle değil.  Uyarılma yaşamasa da kadın evlilik yıkılmasın diye katılıyor cinselliğe ama vaginismus tümüyle evliliği temelinden sarsıyor.

Vaginismusun sebepleri nelerdir?

Ne değildir diye başlayabiliriz. Vaginismus bir vajina hastalığı değildir. Vajina girişindeki kasların irade dışında kasılmasıdır bu da tamamen psikolojiktir. Bazen kadınlar vajinam dar diye düşünür bir takım cerrahi müdahaleler yapılır ama bunun hiçbir faydası olmaz. Sert bir kızlık zarı ya da dar vajina çok nedirdir nedenler arasında. Öncelikle jinekolojik muayene gerekir ama bu çok nedir olan bir durumdur ve yok denecek kadar azdır. 

Yüzde 99’undan fazlasında sebep psikolojiktir. Bunu istek azlığından da ayırt etmek lazımdır. İstek azlığında da sorun yaşanır, genelde ıslanma olmadığında kayganlık da olmaz ve kadın ilişki sırasında acı duyar. Bu bazen ilişkiyi tamamen imkansız kılar ama her ikisi çok farklıdır. Vaginismus da ise cinsel istek vardır, kadın uyarılır ama tam ilişki anında kasılma olur. Acı duyacağım korkusu ilişkiyi imkansız olur. Ne yaparsanız yapın o penis vajinaya nüfuz edemez. 

Bazen tedavi konusunda çok yanlış şeyler yapılabilmektedir. Anestezik pomatlar, rahatlatıcı ilaçlar alıyorlar. Bazen anestezi ile uyutup erkekle birleşmesini sağlamak gibi çok yanlış bir yöntem var ki etik de değildir. Bu yaklaşım kadının ruhunda büyük yaralar açıyor. Anestezi altında kızlık zarının kesilmesi de aynı yaralara yol açıyor. Vaginismus çözülmediği gibi kadında depresyon, tecavüze uğramışlık hissi doğruyuyor. Yani tedavide bunların kesinlikle yapılmaması gerekiyor.

Aslında bu sorunun temel sebebi; çocukluktan itibaren kadınların cinsel ilişki sırasında canın yanacak düşüncesiyle yetiştirilmesidir. “Kadın güçsüz, erkek çok güçlü, penis çok büyük, vajina çok küçük” gibi bir sürü şey anlatılıyor.

Çok büyük kanamalar olacağı bekleniyor. Çünkü onlara yıllarca anlatılan hikayeler bunlar. Kimi ortamlarda cinsel ilişki, pis, kirli, ayıp, günah gibi algılanır. Çok mutaassıp kapalı ortamlarda bu olabiliyor ama çok rahat ortamlarda da gelişiyor. Eğitim düzeyi yüksek kadınlarda da oluyor bu nedenle. Bilinçdışı olarak penisin vajinaya girmesi istenmiyor. Nedeni ise acıdan korkmak. Bilinçdışında penisi silah olarak algılayan kadınlarda böyle bir sorun yaşanabiliyor. Elektra kompleksidir bu. Erkeğin gücüne isyan diyenler de var. Kadın partneri tarafından duygusal olarak kötüye kullanıldığını hissediyorsa sözel olmayan bir tepki olarak da ortaya çıkabiliyor.

Tedavisi nasıl yapılıyor?

Vaginismus facialara neden olan bir sorun olduğu halde tedavisi en kolay olan cinsel sorundur aynı zamanda. Cinsel isteksizliğin tedavisi kolay değildir ama bunun kolaydır. Vaginismus yaşayan kadının eşiyle ilgili bir duygusal sorunu yoksa, sorun sadece cinsel boyuttaysa çözümü kolay olur. 8-10 seansta düzelir genellikle. 

Eğer sorun devam ederken bir uzmana gitmekte gecikildiyse ve bunun üzerine duygusal sorunlar da eklendiyse bu problemi büyütür. Kadın cinsel ilişkiye giremedikçe kendisini eksik gibi hisseder, erkek kadını suçlamaya başlar, hatta kadını duygusal olarak hırpalayabilir bazen boşanma gündeme gelir. Bir zaman sonra büyük aile içinde anneler, babalar, kayın valideler sizin vajinanızı konuşmaya başlarlar, bu berbat bir şeydir. Herkes kadına baskı yapmaya başlar. Sanki kadına baskı yapıldığında cinsel ilişki olacaktır diye düşünülür ama bu, psikolojik tedavi olmadan mümkün olmaz. Vaginismusda ilaç tedavisi yoktur. Bu problem zaman içinde erkekte de bir takım cinsel sorunlara neden olur. İsteksizlik, erken boşalma gibi…

Tedavide öncelikle cinsellik hakkında bilgi veriliyor. Çoğu kadın ve erkeğin yanlış kanaatleri vardır cinsellikle ilgili. İkincisi cinsel bölgenin anatomisi hakkında bilgi veriliyor. Kadına ayna veriliyor ve kendisini izlemesi isteniyor. Kendi cinsel organına yabancılık duyuyor kadın ve onu sevmiyor. Bu nedenle ayna ile incelemesi ve alışması gerekiyor. Bunların bazıları banyo yaparken bile, temizlenirken sorun yaşıyor.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al