Cinselliğe her iki taraf da aktif katılmalı

Performans anksiyetesi, yapabilir miyim kaygısı fazla oluyor. Çünkü cinsellikte aktiflik erkek açısından kabul görüyor ama bu çok yanlış çünkü herkes kendi cinselliğinden sorumludur. Her iki taraf da aktif olarak katılmalıdır cinselliğe. Çok istekli görünen kadın deneyimli sanılır. Oysa aslında kadınlar bilgiyi daha kolay ediniyorlar, çünkü yardım istemekten çekinmiyorlar.

 

Duygusal yakınlaşma sorunu

Eşler arasındaki ilişki biçimi, uyarılma eşiğinin yüksek olması, cinsel sorun yaratıyor. Kişilik özellikleri nedeniyle duygusal yakınlaşma sorunu varsa bu kişiler sorun yaşıyor cinsellikte. En gizli kalmış yanınızı bir başkasına açacaksınız. Bu hiç kolay değil ve o zaman bu konu önemlidir.


Cinsel sorunlar birbirini tetikler

Cinsel sorunu ortaya çıkaran nedenler farklı olabiliyor. Kişinin bu tür yaşantıları olmasına rağmen bazılarında sorun olurken, bazlarında olmuyor. Cinsel tepkiler öğrenilmiş şeylerdir ama cinselliğe ilişkin kötü bilgilerle donanmış bir kadının evlenince eşi destekleyici olursa bu sorun ortaya çıkmayabilir. Öte yandan bir cinsel sorunun olması, diğer cinsel sorunları ortaya çıkartabiliyor.

Vajinismus olan kadınların eşlerinde zaman içinde erken boşalma oluyor, erken boşalan erkeklerin eşlerinde de zaman içinde cinsel isteksizlik olabiliyor. Çoğunlukla kadınlar sorumluluğu üzerine alma eğilimindedir. Biraz kültürel etkiler var ama çağlar boyunca erkek hep güçlü kabul ediliyor. Bunlar toplumsal mitlerdir. Erkeğin cinselliğindeki sorunu görülmek istenmiyor çoğunlukla.

Cinsel sorunlarda erkekler yardım almaktan kaçınıyor

Kadınları cinsel sorunlarını hemcinsleriyle paylaşıyorlar. Erkekler ise birbirlerini travmatize eden konuşmalar yapıyorlar. Kadın yardım istemekten rahatsız olmazken, erkek ise kesinlikle en yakın arkdaşından bile yardım isteyemiyor. Bu durum erkeğe “ilişkiyi o sürdürmeli, o yürütmeli” gibi bir misyon yüklüyor. Halbuki, ilişkinin heyecan kısmında bir sorun yoksa her iki taraf da aynı şekilde uyarılabilir. Kadınlar koşullanma ile pasif tutum sergiliyor. Mesela orgazm sorunlarında bu pasiflik çıkıyor karşımıza ve ifade güçlüğü varsa zaten sorun bir türlü anlatılamıyor.

KADINLARIN ORGAZM ORANLARI

35 yaş üzerindeki kadınlarda yaşam boyunca hiç orgazm olmamak durumu yüzde 5'tir. Dünya’da orgazmla başvuran kadın oranı çok yüksek ama Türkiye’de vajinismus ile ilgili başvuru daha fazla çünkü kadın kendi cinselliğini önemsemiyor ve bunu erkeğe hak görüyor. Yaş ilerledikçe orgazm artıyor çünkü kadın kendi bedenini keşfediyor. Bazı araştırmalarda 20'li yaşlarda kadınların yarısı orgazmı yaşamamışken, bunun 35 yaş sonrası yüzde 10'a indiği görülmüştür. Orgazm bozukluğu fiziksel ya da organik kökenli olabilir. Partner tarafından reddedilme, suçluluk duyguları, vajinanın zarar göreceği duyguları bu sorunu yaratıyor.


 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Cinsel hastalıkların tedavisinde uzmana başvurmanın önemine işaret eden Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Emine Yağmur Zorbozan, cinsel işlev bozuklukla
  • Sürekli Genital Uyarılma Bozukluğu; Cinsel uyarılmaların olağan orgazmik deneyimle çözülmiyor, saatler veya bazen günleri bulan çoklu orgazmlarla yatı
  • Dikkat! Cinsel terapiler muayehanede veya hastanede uygulanmalı! Cinsel terapiler yüzde 95 olumlu sonuçlanıyor.
  • Erkeklerin kadınlardan 10 beklentisi nedir diye sorduğumuzda gelen cevap. Erkeklerin kadınlardan 10 beklentisi nedir diye sorduğumuzda ilk sıraya "cin
  • Pandemi sürecinde sürekli aynı evde bulunmak, yaşamın rutine binmesi, özel alan ihtiyacının artması ve kişisel bakımın azalması gibi nedenler partner
  • İlişkilerde Cinsellik olmazsa olur mu? SAĞLIKLI VE DOYUMLU BİR CİNSELK YAŞAM NASIL OLMALI? CİNSEL YAŞAMDAKİ SORUNLAR HAYATIMIZI NASIL ETKİLER?
  • Randevu Al