CİNSEL YAŞAMI ETKİLİYOR

A.A
 
Araştırma sonuçlarını açıklayan uzmanlar, kanser hastalığı, hastaların cinsel yaşamını olumsuz ekiliyor dedi.

 


Ege Üniversitesi (EÜ) Hemşirelik Yüksekokulu Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ayça Gürkan, "kanser cinsel yaşamı olumsuz etkiliyor" dedi.

Gürkan, kanserin insanları ölüm, acı çekme, bağımlılık, beden imgesinin bozulması gibi tehditlerle karşı karşıya bıraktığını söyledi.

En sık karşılaşılan sorunlar: Kızgınlık, çaresizlik ve depresyon

Bu hastalığa yakalanan kişilerde psikolojik, sosyal ve fiziksel değişimlerin meydana geldiğini de belirten Gürkan, kızgınlık, çaresizlik ve depresyonun da en sık karşılaşılan sorunlar olduğunu vurguladı.

EÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Dahiliye Onkoloji Servisi'nde tedavi gören 107 hasta üzerinde 'Kanser hastalarında otomatik düşüncenin cinsellik algısına etkisinin incelenmesi' konulu araştırma yapıldı.

Araştırma sonuçlarını açıklayan Gürkan, hastaların yüzde 84.3'ünün cinsel ilişkiden kaçındığını, yüzde 42.8'inin kendilerini eş olarak algılamadığını, yüzde 84'ünün de ilişki öncesi gerginlik yaşadığını söyledi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al