Deprem Travma Psikolojisi

CİNSEL YAŞAMI ETKİLİYOR

A.A
 
Araştırma sonuçlarını açıklayan uzmanlar, kanser hastalığı, hastaların cinsel yaşamını olumsuz ekiliyor dedi.

 


Ege Üniversitesi (EÜ) Hemşirelik Yüksekokulu Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ayça Gürkan, "kanser cinsel yaşamı olumsuz etkiliyor" dedi.

Gürkan, kanserin insanları ölüm, acı çekme, bağımlılık, beden imgesinin bozulması gibi tehditlerle karşı karşıya bıraktığını söyledi.

En sık karşılaşılan sorunlar: Kızgınlık, çaresizlik ve depresyon

Bu hastalığa yakalanan kişilerde psikolojik, sosyal ve fiziksel değişimlerin meydana geldiğini de belirten Gürkan, kızgınlık, çaresizlik ve depresyonun da en sık karşılaşılan sorunlar olduğunu vurguladı.

EÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Dahiliye Onkoloji Servisi'nde tedavi gören 107 hasta üzerinde 'Kanser hastalarında otomatik düşüncenin cinsellik algısına etkisinin incelenmesi' konulu araştırma yapıldı.

Araştırma sonuçlarını açıklayan Gürkan, hastaların yüzde 84.3'ünün cinsel ilişkiden kaçındığını, yüzde 42.8'inin kendilerini eş olarak algılamadığını, yüzde 84'ünün de ilişki öncesi gerginlik yaşadığını söyledi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al