Cinsel istismarın işareti nelerdir

Uzmanlar, cinsel istismar konusunda ebeveynleri bilgilendirdi ve konuyla ilgili çocuğunuzda görülebilecek dikkat çekici davranışları sıraladı.

Cinsel istismarın işareti nelerdir
Paylaş:

Uzmanlar, cinsel istismar konusunda ebeveynleri bilgilendirdi ve konuyla ilgili çocuğunuzda görülebilecek dikkat çekici davranışları sıraladı.

Haber4Çocukla konuşurken anne-baba birlikte konuşabilir ama birinin daha aktif olması önerilir. Bu konuşmayı yaparken 3 konunun üzerinde durun: 1. Hiç kimsenin senin özel yerlerine dokunmaya hakkı yoktur. 2. Hiç kimsenin seni kendi özel yerlerine dokundurtmaya hakkı yoktur. 3. Birisinin senden özel yerlerine dokunmanı istemesi ya da seninkilere dokunması, saklayacağın bir sır değildir. “Her sır saklanmaz bu bize söylemen gereken bir konu. Biri bu tür davranışlarda bulunmak isterse, iç çamaşırının örttüğü özel bölgelere dokunmak isterse, bunu yapamazsın, hayır demelisin…” gibi konuşmalar yapabilirsiniz. Tanıdık bile olsa istemediği hiç kimseye kendini öptürmesin ve dokundurmasın. Kendi isteği dışındaki tüm dokunmalara “Hayır!” demesini ve uzaklaşmasını öğretebilirsiniz. Lütfen bunları çocuğunuzla konuşurken sakin olun, çocuğu korkutmayın. Çocuğun oyun zamanlarında, başka konulardan konuşurken de ara ara tekrar ettirin.

ÇOCUĞUNUZDA GÖRDÜĞÜNÜZ BU BELİRTİLERE DİKKAT!

Aşağıdaki belirtileri çocuğunuzda görürseniz mutlaka bir uzmandan destek almalısınız. * Muayenede bir şey bulunmamasına rağmen cinsel organlarıyla ilgili kaşıntı, ağrı, * Poposuna dokundurmama ve acıdığını söylemesi, * Nedensiz karın ağrıları, * Tuvalet eğitimine rağmen idrar tutamama, gece yatak ıslatmaları, * Yemek ve uykuyla ilgili normal olmayan daha önceden görülmeyen düzensizlikler, * Bebeksi davranmak, huysuzluk yapmak, saldırganlık, * Ani ve aşırı banyo yapma isteği, * İçe kapanma, * Okul başarısında düşüş, * Evden kaçma ve intihar düşüncesi, * Yaşına uygun olmayan cinsel konuşmalar ve davranışlar, * Toplum içinde mastürbasyon ve cinsel süreçlere yönelme. Yukarıdaki belirtilerin bazıları başka sorunlardan da kaynaklanabilir. Bu nedenle rahat ve sakin davranın ve gerek duyduğunuzda hemen bir uzmandan destek alın. Çocukları cinsel istismardan korurken kreşe ya da okula gidiyorsa oradaki öğretmeninin gözlemlerine ve desteğine ihtiyacınız olacaktır. Hürriyet Aile