CİNSEL HAYATI ÖLDÜRÜYOR!

 CİNSEL HAYATI ÖLDÜRÜYOR!

SABAH

Stres depresyonu tetikliyor ve cinsel yaşam temellerinden sarsılıyor. İşte depresyonun cinsel hayata olan etkileri.

 


Reem Nöroloji Merkezi'nden Uzm. Dr. Mehmet Yavuz, depresyonun cinsel hayata olan etkilerini anlattı.

Depresyonun cinsel hayata olumsuz etkilerini anlatan Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz; depresyona girmiş erkeklerde başta cinsel isteksizlik, erken boşalma ve sertleşme sorunları görülürken, kadınlarda ise cinsel isteksizlik yaşandığını belirterek açıklamalarda bulundu.

LİBİDOYU AZALTIYOR


"Cinselliğin; cinsel istek, uyarılma ve orgazm olmak üzere üç aşaması vardır. Depresyonda başta cinsel istek libido azalır. Buna bağlı olarak uyarılma ve orgazm sorunları da ortaya çıkabilir'' diyen Yavuz, depresyonda zaten var olan cinsel sorunların antidepresanlarla tedavi sırasında daha da artabildiğine dikkat çekti.

YAN ETKİLERİ VAR


Depresyon tedavisinde kullanılan ilaçların bazı yan etkileri olduğunu belirten Dr. Mehmet Yavuz; "Bu yan etkilerin başlıcaları; sertleşme ve istekte azalma ve orgazm yoğunluğunda düşmedir. Bu durumda kişiler, depresyonun tedavisi ve cinsellik ikilemi arasında sıkışıp kalabilirler, depresyon tedavisini yarım bırakabilirler" dedi.

'İLK GECE' FİKRİ ERKEKLERİ GERİYOR


Bazı evliliklerin ilk günlerinde, erkeklerde sertleşme sorunu nedeniyle ilişkinin gerçekleşemediğini açıklayan Dr. Yavuz, "Evlilik sürecinde yaşanan yorgunluk, gerilim veya ilk gecede yaşanan heyecan nedeniyle ortaya çıkan bu durum karşısında bazen panik yaşanabilir. Bu geçici iktidarsızlık olayı, genellikle bir süre sonra düzelmektedir. Daha uzun süren vakalarda ilaç desteği gerekli olabilir" şeklinde konuştu. Yavuz, bu tür olaylar karşısında kadınların eşlerine karşı sabırlı olmalarını tavsiye etti.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al