CİNSEL HAYATI ÖLDÜRÜYOR!

 CİNSEL HAYATI ÖLDÜRÜYOR!
Paylaş:

SABAH

Stres depresyonu tetikliyor ve cinsel yaşam temellerinden sarsılıyor. İşte depresyonun cinsel hayata olan etkileri.

 


Reem Nöroloji Merkezi'nden Uzm. Dr. Mehmet Yavuz, depresyonun cinsel hayata olan etkilerini anlattı.

Depresyonun cinsel hayata olumsuz etkilerini anlatan Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz; depresyona girmiş erkeklerde başta cinsel isteksizlik, erken boşalma ve sertleşme sorunları görülürken, kadınlarda ise cinsel isteksizlik yaşandığını belirterek açıklamalarda bulundu.

LİBİDOYU AZALTIYOR


"Cinselliğin; cinsel istek, uyarılma ve orgazm olmak üzere üç aşaması vardır. Depresyonda başta cinsel istek libido azalır. Buna bağlı olarak uyarılma ve orgazm sorunları da ortaya çıkabilir'' diyen Yavuz, depresyonda zaten var olan cinsel sorunların antidepresanlarla tedavi sırasında daha da artabildiğine dikkat çekti.

YAN ETKİLERİ VAR


Depresyon tedavisinde kullanılan ilaçların bazı yan etkileri olduğunu belirten Dr. Mehmet Yavuz; "Bu yan etkilerin başlıcaları; sertleşme ve istekte azalma ve orgazm yoğunluğunda düşmedir. Bu durumda kişiler, depresyonun tedavisi ve cinsellik ikilemi arasında sıkışıp kalabilirler, depresyon tedavisini yarım bırakabilirler" dedi.

'İLK GECE' FİKRİ ERKEKLERİ GERİYOR


Bazı evliliklerin ilk günlerinde, erkeklerde sertleşme sorunu nedeniyle ilişkinin gerçekleşemediğini açıklayan Dr. Yavuz, "Evlilik sürecinde yaşanan yorgunluk, gerilim veya ilk gecede yaşanan heyecan nedeniyle ortaya çıkan bu durum karşısında bazen panik yaşanabilir. Bu geçici iktidarsızlık olayı, genellikle bir süre sonra düzelmektedir. Daha uzun süren vakalarda ilaç desteği gerekli olabilir" şeklinde konuştu. Yavuz, bu tür olaylar karşısında kadınların eşlerine karşı sabırlı olmalarını tavsiye etti.