CİNSEL DAVRANIŞI DÜZENLİYOR

CİNSEL DAVRANIŞI DÜZENLİYOR

Psikohayat Dergisi 8. Sayısı Ekim-Kasım-Aralık  / Medikal newstoday.com

Bağımlı veya kompulsif bozuklukları olan kişiler caydırıcı sonuçlarına rağmen, davranışlarının önüne geçemiyor.

 


Dr. Lique Coolen ve ekibi, caydırıcı sonuçlarla ilişkilendirilen cinsel davranışın durdurulmasında medyal prefrontal korteksin nasıl bir rol oynadığını araştırdı. Medyal prefrontal korteks karar alma ve davranış esnekliğinde rol oynayan bir beyin bölgesidir ve davranışsal durdurmada potansiyel bir arabulucu olarak tanımlanmıştır.

Araştırmacılar sıçanlar üzerinde deneysel bir paradigma kullanarak, medyal prefrontal korteks bozukluklarının kompulsif cinsel davranışa yol açabildiğini saptadılar. Buna karşın, bozukluklar cinsel performansta ve caydırıcı-ödüllendirici uyaranlarla ilişkili öğrenmede değişiklik yaratmadı. Bu durum normal (intakt) medyal prefrontal korteks fonksiyonunun cinsel davranışın normal ekspresyonu için gerekli olmadığına işaret etti.

Araştırma sonuçları ayrıca şu hipotezi destekliyor. Cinsel davranış bir kez caydırıcı sonuçlarla ilişkilendirildiğinde, medyal prefrontal korteks cinsel davranışın engellemesini düzenler. Medyal prefrontal kortekslerinde bozukluk olan hayvanlar caydırıcı sonuçlarla cinsel davranışların ilişkilendirilmesini yapabilmekte, fakat caydırıcı sonuçlar karşısında cinsel ödül arama davranışını baskılayamamaktadırlar.

Tüm bu veriler, medyal prefrontal korteksin kompülsif ödül arayışını düzenlemede genel bir rol oynadığını düşündürür. Bu, dürtü kontrol bozukluklarının altında yatan ortak patolojinin daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunabilir.

Kompulsif cinsel davranışların madde suistimali ve duygu durum bozuklukları gibi, psikiyatrik bozukluklarla birlikte görülme sıklığı yüksektir. Güncel çalışma medyal prefrontal korteks fonksiyon bozukluğunun riskli veya kompulsif cinsel davranışlara yol açabildiğini düşündürüyor.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al