Cinsel bilgi hangi yaşta verilmeli?

Cinsel bilgi hangi yaşta verilmeli?

Cinsel bilgi hangi yaşta verilmeli?Mehmet- Muğla- 5,5 yaşında kızımız var. Çok hareketli ve konuşkan.  Küçüklüğünden beri TV seyretmeye çok düşkün? 2 aydır çok sıklıkla cinsel içerikli sorular soruyor? Kendisinin nasıl olduğunu, gece babamla ne yapıyorsunuz gibi sorular sormuş annesine? Çocuklara cinsel bilgi hangi yaşta nasıl verilmeli?

- Çocuğun cinsellik üzerine öğrenecekleri sadece annesi ile babası arasındaki cinsel yaşamdan ibaret değildir. Her yaşa özgü cinsel gelişim özellikleri vardır. Üç yaşında bir çocuğun erkek ve kız çocuk arasındaki ayrımı farketmesi, küçük çocuklarda görülen mastürbasyon eylemleri, aile  içi mahremiyet sınırları, oyunlardaki erkek kız gruplaşmaları, kızlarda adet başlangıcı, erkek ergenlerin uykuda boşalmaları, ergenliğe özgü bedensel değişimler, gebelik, doğum kontrol yöntemleri, pornografi ve daha başka pek çok madde cinsellik konusunun sınırlarına girer. Eğer anne babalar, çocuklarının hangi yaşta neyi ne kadar bilmeleri gerektiği konusunda önceden hazırlıklı olurlarsa, büyüyen çocuklarının sorularına hazırlıksız yakalanmazlar. Bu konularla ilgili bilgiler verilirken mutlaka çocuğun algılama kapasitesi ve olgunluk derecesi göz önünde tutulmalı ve buna göre; bazen açık açık bilgilendirerek, bazen benzetmeler ya da örneklemelerden yararlanarak, kimi zaman da doğrudan veya dolaylı yönlendirmelerle çocukların soruları yanıtlanmalıdır. Soruları geçiştirilmemeli, ertelenmemeli, yalan söylenmemeli hele hele asla terslenmemelidir. Çocuğunuzun cinsel bilgileri sizden başka kaynaklardan almasına neden olmayın, çünkü uygunsuz yollara başvurabilir. Çocuğunuza açık davranmanız ona güven verir, cinsel eğitimi daha kontrollü gelişir.      

 

Tarık Kayseri- 15 yıldır evliyiz. 13, 11 ve 7 yaşında 3 kız çocuğumuz var. 7 yaşındaki küçük kızımız sürekli ablalarının göğüslerine dokunuyor ve acıtacak kadar sıkıyor. Onları dudaklarından öpüyor. Öyle sıkı yapışıyor ki ayırmakta güçlük çekiyoruz. Durum ortaya çıktığında annesi 2 yıl önce bazen kendisine de yaptığını söyledi ama geçicidir diye önemsememiş. Bu durum yaşının bir gereği mi yoksa kendi cinsine yönelik bir belirti mi? Bu durumda ne yapabileceğimiz konusunda bizi aydınlatmanızı bekliyoruz. Teşekkürler.

 

- Bazı çocuklarda, erken yaşlarda bir cinsel merak ve bu merakı gidermeye yenmeye yönelik çeşitli davranışlar görülebilir. Eğer çocuk, yaşından beklenmeyecek ve hatta anlamını tam olarak kestiremediği davranışlar sergiliyorsa, çocuğun bunları nasıl ve kimden öğrendiği araştırılmalıdır. Çocuk, aile içi, arkadaş çevresi, tv, internet vs gibi yakın çevresindeki ortamlarda bazı cinsel uyaranlara tanık olabilir, ne anlama geldiğini tam kestiremeden çocuksu bir masumiyetle cinsel içerikli davranışlar sergileyebilir. Böyle durumlarda çocuğu koruyucu önlemler almak gerekebilir; duygularını ve düşüncelerini ayıplamaya, utandırmaya kalkışmadan yaptıklarının uygunsuzluğu açıklanmalı, nasıl davranması gerektiği konusunda eğitilmelidir. Bilgilendirme ve uyarılardan sonra problem olan davranış hala devam ederse mutlaka bir çocuk psikiyatr yardımı aranmalıdır, çünkü çocuk, taciz derecesinde cinsel uyarımla karşı karşıya olabilir, dürtü kontrol problemleri yaşayabilir, zihinsel geriliği olduğu için yargılaması zayıf olabilir. 

 

  Vildan- Nevşehir- 8 yaşında oğlum var. Babasını benden aşırı kıskanıyor. Akşam eve geldiğimde babasının beni kucaklayıp öpmesine mani oluyor ve dışarıda gezerken koluma girmesini engelliyor. Sürekli yanımda ve ayrılmak istemiyor gece benimle yatmak istiyor. Bunların altında cinsel bir ilgi olabilir mi? 

- Her çocuk, doğduğu andan itibaren anneye bağımlıdır, çünkü bu bağımlılık onun için duygusal destek ve güvence anlamına gelir . Ancak sağlıklı gelişen bir çocukta bu bağımlılık 2-3 yaş düzeyinde en aza iner.  Erkek çocukların, cinsel gelişimin ilk dönemlerinde anneye sıkı sarıldıkları, hatta babayla rekabete dahi girdikleri bir dönem vardır ki, bu da ortalama ve genellikle 3-5 yaşlarına denk gelir. Erkek çocuk zamanla babaya daha yakın olmaya başlar, babayla yakınlaştıkça annesine olan yapışıklığını yenmeyi başarır ancak çeşitli durumlarda anneye olan bağımlılığını yenemez. Anne, aşırı kaygılı, sorumlu ve mükemmeliyetçi olduğunda çocuğuyla yapışık gibidir, gözünün önünden Ayıramaz. Bazen baba yetersizdir veya çocukla yeterince ilgilenemez. Büyürken yaşadığı sağlık problemleri çocuğu hassaslaştırabilir ve annenin düşkünlüğünü arttırabilir. Bu tür durumlarda çocuğun özgüveni yetersiz gelişir, sıkıntılı anlarında kendi kendisini yatıştıramaz, güveni hala annede arar,

Korkularını yenemez, annesiz (veya başka desteksiz) yalnız kalamaz, yalnız yatamaz, bazen okula başlatmak dahi güç olabilir. Erkek çocuğun annesi ile olan yakınlığı ilk cinsel ilgisidir ve ilkel düzeydedir, telaşlanacak bir durum değildir. Böyle durumlarda çocuğun anne ile bağımlılığını arttıran nedenlerin neler olduğunu anlamak ve çözmeye çalışmak, baba ile birlikteliğini desteklemek, cesaretini ve özgüvenini arttırıcı önlemler almak yerinde olur. Erke çocuk, ilköğretim çağına geldiği halde hala annesine bağımlı yaşıyorsa; ilerde kaygı bozuklukları, bağımlı kişilik, cinsel sorunlar ve daha birçok psikiyatrik probleme aday demektir ve bu yüzden bazen bir çocuk psikiyatr yardımı almak da gerekebilir.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Vajinismus ( Vaginismus ) ; vajina girişini çevreleyen kasların istem dışı kasılması sonucunda cinsel birleşmeyi ağrılı ve/veya imkansız hale getirmes
  • Whatsapp'ta kullandığınız ikonlar cinsel yaşantınızı açığa çıkarıyor.
  • Vajinismus, vajinal giriş düşüncesi veya girişimi karşısında gösterilen, istem dışı, bedensel ve ruhsal tepkiler olarak tanımlanır...
  • Yoğun iş hayatı, ekonomik sıkıntılar cinsel hayatınızı vurmasın!
  • Çocuklarda cinsel gelişimin aşamaları nelerdir? Çocuklarda cinsel gelişim, önem sırasına göre sıralanabilecek birçok etkenle belirlenir.
  • Evlilikte ideal eşi arayanlar ya da ideal eşini bulamadığını düşünenler üzülmeyin. Uzmanlara göre evlilikte her açıdan denk ve uyumlu eş bulunmasını b
  • Randevu Al