CİNSEL ARZU SEVİYESİ GENETİK YAPIYA BAĞLI

CİNSEL ARZU SEVİYESİ GENETİK YAPIYA BAĞLI

CİNSEL ARZU SEVİYESİ GENETİK YAPIYA BAĞLIKUDÜS - Bilim adamları, insanlarda cinsel arzunun az ya da çok olmasının genetik faktörlere bağlı olduğunu duyurdu.

Buluş, psikologların cinselliğe bakış açısında değişiklik yaratabilir. Kudüs'teki Hebrew ve Ben Gurion üniversitelerinden bilim adamlarının gerçekleştirdiği araştırma, DNA dizilimlerindeki varyasyonların cinsel arzu, uyarılma ve fonksiyon üzerinde etkili olduğunu gösterdi. Araştırmanın sonuç raporu, önceki gün 'Moleküler Psikiyatri' dergisinde yayımlandı.
Hebrew Üniversitesi
'nden uzmanlar, 148 sağlıklı üniversite öğrencisine cinsel yaşamlarıyla ilgili anketler yaptırdı. Daha sonra anket sonuçlarıyla öğrencilerin DNA yapıları karşılaştırıldı. Sonuçta 'D4 reseptörü' adlı genle cinsel istek arasında bağlantı saptandı.

Kontrol altına almak için ilaç üretilebilir
Şimdiye kadar, cinsel güdülerin neden kişiden kişiye bu kadar farklılık gösterdiği sorusu cevaplanamamıştı. Yaygın kabul gören teoriler, çevresel faktör ve öğrenilmiş davranışların cinsel arzu ya da problemleri belirlediğini öne sürüyordu. İsrailli bilim adamlarının araştırması, cinsel istek-genetik yapı ilişkisini ortaya koyan ilk araştırma. Sonuçlar, cinsel isteksizliğin psikolojik problemlere değil biyolojik nedenlere bağlı olabileceğini vurguluyor. Buradan yola çıkarak, cinsel arzu seviyesini kontrol eden ilaçlar üretilebilir. (Live Science)

KAYNAK: //www.radikal.com.tr/

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al