CİNAYETİN ARDINDAN DESTEK

CİNAYETİN ARDINDAN DESTEK

A.A

Öldürülen kadının kız kardeşi, 6 yaşındaki kızı ve 6  aylık oğluna sahip çıkılarak, psikolojik destek sağlandı.

 


Musa Tunç (29), 23 Ağustos  tarihinde evlerinde birlikte yaşadığı  Mukaddes Topval'ı (24) çıkan kavganın ardından yemek yediği sırada bıçaklayarak  öldürürken, bu sırada aynı masada bulunan çiftin çocukları Müjde (6) ve bir  yaşındaki Azad ile genç kadının kız kardeşi Nazime Topval (7) da olaya şahit  oldu.

Olayın etkisiyle gözyaşlarına hakim olamayan küçük çocukların yaşadığı  korkuyu anlatan fotoğraflar gazetelerde yer aldı. Küçük yaşta büyük bir  trajediyle karşı karşıya kalan çocuklar, Emniyet Müdürü Mehmet Salih Kesmez'in  talimatıyla Çocuk Şube Müdürlüğünün uzman polisleri ve sosyal hizmet görevlileri  tarafından korumaya alındı.

Çocuklara olayın yaşandığı ilk günden itibaren psikolojik destek veren  Çocuk Şube Müdürlüğü, yasal süreç doğrultusunda çocukları dedeleri Hüseyin  Topval'a teslim etti.

Özellikle Müjde ve Nazime Topval'ın olayın etkisinden halen kurtulamadığı  belirtildi. Sürekli olay anını anlatan çocukların, geceleri de rahat uyuyamadığı,  sık sık kabuslar görerek yataklarından fırladığı vurgulandı.

Psikolog eşliğinde anlattıkları kayıt altına alınan Nazime Topval'ın  konuşma sırasında sürekli “9 kere bıçakladı” cümlesini tekrarladığı, “Odadan  çıktım, geri geldim halen bıçaklıyordu. Ablamın boğazına da sarıldı” diyerek  ağladığı ve yaşadığı şokun etkisi altında öğrenildi.

Çocuk Şube Müdürlüğü ekipleri, korkunç bir cinayetin tanığı olan  çocukların bakımı ve psikolojik raporunun hazırlanması için Sosyal Hizmetler ve  Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) ile de iletişime geçti.

Şu anda dedelerinin yanında olayın şokunu atlatmaya çalışan çocukların,  gelecekte kimin yanında kalacakları konusunda rapor hazırlanacağı belirtildi.

SHÇEK uzmanlarının hazırlayacağı rapor doğrultusunda cinayet tanığı küçük  çocukların, cinayete kurban giden genç kadının babasının yanında kalabileceği  gibi yuvaya veya koruyucuyu aileye de verilebileceği vurgulandı.

Yetkililer, özellikle 6 aylık çocuğun da varlığı göz önünde  bulundurulduğunda dedelerinin, çocukların bakım yükümlülüğünü tam olarak yerine  getiremeyebileceğini, bunun raporla kesinleşmesi halinde çocukların bir  akrabalarına koruyucu aile uygulamasıyla verilebileceğini anlattı.

Sosyal hizmet uzmanları, çocukların benliklerini oluşturma ve  gördüklerini hafızalarına yerleştirerek, öğrenme sürecinin başlangıcındaki  yaşlarda olduğunu, olayın etkisinden uzun süre kurtulamayabileceklerini  vurguladı.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al