ÇILGINCA ALIŞVERİŞE FREN

ÇILGINCA ALIŞVERİŞE FREN

Şaban Özdemir (NP GRUP)

Alışveriş konusunda her şeye rağmen kendinizi de frenleyemiyorsanız işte size 24 saat kuralı.

 


Eğer siz de asıl ihtiyacınızı değil de gereksiz olan şeyleri alıyor, paranızı fuzuli şeylere harcıyor ve harcamalar sonrasında pişman oluyorsanız ama her şeye rağmen kendinizi de frenleyemiyorsanız işte size 24 saat kuralı. Dr. Barış Önen Ünsalver alışverişkoliklere 24 saat kuralını hatırlattı.

Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden Psikiyatri Uzmanı Barış Önen Ünsalver, Timaş yayınlarından okuyucusuyla buluşan "ALIŞVERİŞKOLİK" isimli kitabıyla, A Haber'de Hilal Ergenekon'un sunduğu "Uykusuz Her Gece" programının konuğu oldu. Ünsalver, alışveriş ne zaman tehlikeli hal alır ve nasıl baş edilir onu anlattı.

Günümüzde alışverişin her yönüyle teşvik edildiğini, devletin de bunu desteklediğini ifade eden Dr. Barış Önen Ünsalver, gündelik hayatın dönebilmesi, ekonominin büyümesi için alışverişsizliğin artık düşünülemeyen bir durum olarak ortaya çıktığını söyledi.

Özellikle son yıllarda üretimin artması, insanların internet aracılığıyla her şeye rahatça ulaşabilir olmasının kişide alışverişi tetiklediğini belirten Ünsalver, kişinin alışveriş yaparak rahatladığını söyledi.

Birtakım ihtiyaçların karşılanması için alışverişin kaçınılmaz olduğuna vurgu yapan Dr. Barış Önen Ünsalver zaman zaman keyfi alışverişin de yapılabileceğini ancak bu alışverişlerin süreklilik arz etmemesi gerektiğini hatırlattı. Alışveriş abartılı olmaya başlıyorsa sorunun da başlayabileceğini kaydeden Ünsalver, iki bin lira geliri olan kişi aylık üç bin lira harcıyorsa sorun var demektir dedi.

Alışveriş yaparak bazı insanların mutlu olduğunun altını çizen Ünsalver;

ALIŞVERİŞ MUTLULUK HİSSİ VERİYOR

"Kişiler alışveriş yaptıkça mutlu hissediyorlar kendilerini. Zamanla bu rahatlatıcı bir yol gibi gözükmeye başlıyor. Alışverişe hafta bir gün çıkan kişi alışverişin verdiği hazzı yaşayınca bunu tekrar yaşabilmek için onu haftada birkaç güne çıkarabiliyor. Satın alma eylemi tamamlanınca kişi anlık mutluluk yaşıyor ve coşku hissediyor. Bununla ilgilide olumlu anılar oluşuyor kişinin zihinde. Örneğin işyerinde çalışan kişi patronuyla sıkıntı yaşadığı zaman sıkıntıdan kurtulmak için o an aklına alışveriş yapmak geliyor. Bir nevi rahatlatıcı olmuş oluyor. Gün içinde basit sıkıntılar için de ağır vakalar bugün kalkınca ne alabilirim ve ne alırsam mutlu olurum diye düşünüyor. Bunların büyük çoğunluğu satın almasa da düşünmekle ya da alışveriş merkezlerinde gezmekle bu sıkıntılarından anlık kurtuluyor.

HER GELİR SEVİYESİNDEKİ KİŞİNİN ALIŞVERİŞ SORUNU OLABİLİR

Tehlikeli dönemler var; önemli günler ve telefonlara gelen kampanya mesajları… vs. İnsanlara sevimli şekilde sunulan mesaj karşısında durmak zor olsa da bunu başarmak ve sorgulamak gerekiyor. Her gelir seviyesindeki kişinin alışverişle ilgili sorunu olabiliyor. Tüketecek kişi geliri ne olursa olsun tüketecek yol bulabiliyor. Gelir seviyesi yüksek kişinin sorunu biraz daha geç anlaşılabildiği gibi sorun da büyük ve derinleşmiş olarak karşımıza çıkabiliyor.

ALIŞVERİŞE 24 SAAT FRENİ

Gerçekten çok kolay değil bunlara karşı durmak. Aşırı alışveriş ve gereğinden fazla tükettiğinin kişi farkında olmalı. Neleri, nasıl tükettiğini insanların bilmesi gerekiyor.

24 saat kuralı çok önemli abu noktada. Herhangi bir şey almak istediğinizde kişi 24 saat beklemeli. Gerçekten ona ihtiyaç var mı bunu sorgulamalı. Alacağı şeyin bir benzeri elinde var mı, onun yerine başka bir alternatif koyabilir mi? Bunları düşünmeli. 24 saat üzerinde düşünüp karar vermeli. Sonrasında mantıklı gerekçeler yoksa onu satın almamalı. Başa çıkamıyorsa da yardım almalı.

ALIŞVERİŞİ BESLEYEN KAYNAKLARA İNİLMELİ!


Alışverişi besleyen alt kaynakların araştırılması gerekir. Psikiyatrik bir rahatsızlıklı mı, psikolojik problemler mi var buna bakılmalı. Alışveriş bazı duyguları doyurabilir. Bunun tespiti çok önemli. Onun belirlenmesi gerekir. Altta yatan sebep bilinmeyince tek başına alışverişi kesmek de sorunu çözmeyebiliyor.

Alışverişte kişi çok vakit geçirdiğini ve çevresinden soyutlandığını hissediyorsa alışverişten uzak durması gerekiyor. Önceden liste yapılmalı kişi. Kesinlikle alınacak şeyleri belirleyip onlara yönelmeli.

ALIŞVERİŞKOLİKLERİ BEKLEYEN TEHLİKE

Ailevi problemlerle karşılaşırlar, boşanmalar yaşanır, evliliğin simetrik ilişkisi bozulur, depresyon, kaygı bozuklukları gibi psikiyatrik tablolar ortaya çıkar, kişiler başka bağımlılıklar geliştirebilir.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al