Cildinizi detoksla kışa hazırlayın

Yazın maruz kalınan güneşin kuruluk, mat görünüm, kırışıklık, cilt lekeleri ve damarlanmalar şeklindeki olumsuz etkilerinden kurtulmak için bakımların önemli rol oynadığını belirten Dermatoloji Uzmanı Dr. Seçil Uysal, bu bakımların cildi soğuk kış günlerine hazırlamak açısından da önemli olduğunu söyledi.

Cildinizi detoksla kışa hazırlayın

Yaz mevsiminde ciltte biriken toksinlerden arınmanın ve oluşan hasarı tamir etmenin önemine dikkat çeken Dermatoloji Uzmanı Dr. Seçil Uysal, “Bu toksinlerden arınmak ve hasarı tamir amacıyla cilt detoksu, bazı ev bakımları ve çeşitli tedaviler önermekteyiz” dedi. Dermakozmetika. com’a konuşan Dr. Uysal, cilt detoksu için evde yapılabilecek bakıma şöyle örnek verdi:

CİLT DETOKSUNU EVDE DE YAPABİLİRSİNİZ

“Detoks, cilt hücrelerinde biriken binlerce toksinden arınmak için gerekmektedir. Ciltten zararlı toksinleri atmanın yolu terlemekten geçer. Bu amaçla buhar ile cilt bakımı, sauna, sıcak çamur maskeleri yardımcı olur. Evde basitçe yapılabilecek uygulama için ise 1-1.5 litre kaynamış suya birer tutam yeşil çay, papatya çayı ve bir limonun suyu eklenir. Havluyla çevresi kapatılan yüze 10 dakika uygulama yapılabilir. Sonrasında gözenekler açılacagından siyah noktalar kolayca temizlenebilir. Uygulamayı haftada 1 kez yapmak yeterlidir.”

Profesyonel özel aletlerle yapılan buhar ile cilt bakım uygulamalarının daha etkili olduğunu dile getiren Uysal, haftada 2 kez, 20 dakikalık sauna ile de vücudun toksinlerden arındırılabileceğini belirtti.

Derinin üst tabakasındaki ölü hücreleri temizleyen peeling uygulamaları ile cildin parlak bir görünüme kavuştuğunu söyleyen Uysal’ın evde yapılacak peeling ilişkin ipuçları ise şu şekilde:

BESLENME ŞEKLİ VE ALIŞKANLIKLAR ÖNEMLİ

“Bir havucu rendeleyip içine yarım tatlı kaşığı yulaf unu ekleyip 20 dakika yüzde bekletip yıkayarak peeling etkisi elde edebilirsiniz. Bir diğer tarif de 2 yemek kaşığı balı benmari usulu eritip içine yarım limon suyu ve 1 yemek kaşığı yulaf kepeği eklenerek elde edilen maskedir. Haftada 1 kez 20 dakika yeterli uygulama sağlar. Klinik kosullarda meyve asitleri ile uygulanan kimyasal peelingler ile daha etkin çözümler sağlanabilmektedir. Ayrıca oksijen terapileri ve nem verici bakımlar da cilt detoksu sağlar.”

Dr. Uysal’ın verdiği bilgilere göre, karbonhidrattan fakir beslenmek, balık ve deniz ürünü tüketimini arttırmak, bol su içmek, bol c vitamini almak, fazla kafein, alkol ve sigaradan uzak durmak, ayrıca alkali beslenmek de cilt detoksuna katkı sağlıyor.

“DERMOKOZMETİK UYGULAMALAR CİLT DOKTORU TARAFINDAN YAPILMALI”

Sonbahar ve kış mevsiminin dermokozmetik uygulamalar için en uygun zaman olduğunu ifade eden Dr. Uysal, kişiye özel olan dermokozmetik uygulamalar hakkında bilgi verdi ve bir de uyarıda bulundu:

“Yazın oluşan lekeleri azaltmaya ve deriyi canlandırmaya yönelik cilt bakımı, kimyasal peeling, leke lazeri, PRP (platelet rich plasma) işlemleri, kırışıklık ve sarkmalar için radyofrekans (deride gerginlik sağlayan ve sarkmaları toparlayan tedavi yöntemi), fraksiyonel lazer (kırışıklıkların azaltılması ve sivilce izlerinin yok edilmesi amacıyla uygulanan lazer yöntemi) ve yüzde oluşan damarsal belirginlikleri tedavi eden damar lazerleri gibi tedaviler ile cilt gençleşip yenilenebilir. Uygulamaların yanık, leke oluşumu ve kalıcı iz gibi yan etkilerden korunmak için mutlaka dermatoloji uzmanları tarafından yapılması önemlidir.”

NTV

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al