Deprem Travma Psikolojisi

Cildin sevdiği 7 vitamin

Kışın etkisinde kaldığımız rüzgarlı ve soğuk havaların cansızlaştırdığı cildimiz, bahar aylarında yenilenmeye başlıyor.

Cildin sevdiği 7 vitamin

Kışın etkisinde kaldığımız rüzgarlı ve soğuk havaların cansızlaştırdığı cildimiz, bahar aylarında yenilenmeye başlıyor.

vitaminAncak yaz ayları demek cildin yenilenmesi kadar, güneş ve sıcağın zararlı etkilerinden de nasibini alması demek. Cildimizi mevsim koşullarının insafına bırakmadan düzenli olarak korumanın doğru vitaminlerle mümkün olduğunun altını çizen Acıbadem Atakent Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Yeliz Erdemoğlu, Hürriyet.com’a özel olarak, cildimizin gizli savaşçılarını anlattı.

A VİTAMİNİ: SİVİLCE VE LEKEDEN KORUYOR, HÜCRELERİ YENİLİYOR

A vitamini; retinol gibi farklı formları olan, dermatologların sivilceden leke tedavisine kadar pek çok cilt rahatsızlığında severek kullandığı bir vitamin grubu. Gerek kollajen yapımını arttırarak cilt sarkmalarını düzeltmesi, gerekse antioksidan etkisiyle hücre yenilenmesine katkı sağlaması bu kadar popüler olmasının başlıca nedenleri. Yine renk tonunu eşitlemek, ince kırışıklıkları açmak, siyah noktalardan kurtulmak istediğimizde A vitamininden faydalanabiliyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, kullanım zamanı. Bu grup ürünleri güneş ile pek arası bulunmadığı için gece sürmeli ve tercihen sonbahar ve kış aylarında kullanmalıyız.

B3 VİTAMİNİ: DERİDE BARİYER GÖREVİ GÖRÜYOR, NEMİ KORUYOR

B3; derinin bariyer fonksiyonunda anahtar rol oynayan seramid ve yağ asitlerinin üretimini arttıran bir vitamin. Cildimiz ne kadar iyi bir bariyer görevi görürse nem kaybımız o kadar az olur, alerji yatkınlığımız azalır ve daha az kızarıklık şikayetimiz olur. Bu içerikteki kremlerin en iyi kullanım zamanı, sabah ve gece yatmadan öncedir.

C VİTAMİNİ: CİLT SARKMASINA VE İNCE KIRIŞIKLIKLARA ENGEL OLUYOR

C vitamini, kollajen üretiminin olmazsa olmazlarından ve hücre yaşlanmasına karşı en etkili vitamin. Sigara kullanımı, vücudumuzun bu kıymetli vitamini kaybetmesine neden oluyor. Bu nedenle sigara kullanıcıları mutlaka destek amaçlı C vitamini almalı. Sarkan cildin toparlanmasında ve ince kırışıklıkların açılmasında güvenle kullanılabilir. İdeal uygulama zamanı ise, sabahları güneş koruyucu kullanmadan öncedir.

E VİTAMİNİ: GÜNEŞİN ZARARLI ETKİLERİNDEN KORUYOR

E vitamini, cilt sağlığını korumada en etkili vitamin. Güneşin cilt yaşlanması hatta kanser gibi zararlı etkilerinden korunmak için vazgeçilmezdir. Cildin onarımı ve kuruluğun giderilmesinde, erken yaşlanmada ve kanser gelişiminde etkin rol oynayan serbest radikallerin, bu zararlı etkilerinin giderilmesinde mücadele eder. Bugün nemlendiricilerin ve güneş sonrası kremlerin hemen hepsi E vitamini içeriyor.

K VİTAMİNİ: ANTİ-AGİNG ETKİ SAĞLIYOR, GÖZ ÇEVRESİNİ YENİLİYOR

K vitamini, kılcal damar duvarına destek sağlayarak özellikle gözaltı morlukları ve torbalanmalarının giderilmesinde çok fayda sağlıyor. Ayrıca botoks, dolgu gibi estetik müdahaleler sonrası iyileşme süresini de kısaltıyor. Göz çevresi anti-aging kremleri seçerken, K vitamininin içerik ve miktarına dikkat etmek gerekiyor. Göz çevresi anti-aging kremlerinde; kafein ile K vitamini kombine edilerek kullanmak morluk, torbalanma ve kırışıklıkların giderilmesine daha etkili oluyor.

HİDROKSİ ASİTLER: ÖLÜ DERİYİ TEMİZLİYOR, RENK TONUNU EŞİTLİYOR

AHA ve BHA olarak da adlandırılan “hidroksi asitler” cildin en üstünde yer alan ölü tabakanın soyulmasını ve renk tonunun eşitlenmesini sağlıyor. Ancak hassas ciltli insanlarda reaksiyonlara yol açabiliyor. Bu nedenle sadece doktor kontrolünde dikkatli ve düşük dozlarda kullanılması gerekiyor.

Q-10: YAŞLANMAYI YAVAŞLATIYOR, DNA HASARINI ONARIYOR

İyi bir serbest radikal avcısı olan, Ubikinon ya da daha bilinen adıyla Koenzim Q 10; yaşlanmanın yavaşlatılmasında, doku elastikiyetinin korunması ve yeniden kazanılmasında önemli faydaları sağlıyor. DNA hasarını onararak yaşlanmayı geriletiyor ve kollajen gibi cildin temel yapıtaşlarının üretimini destekliyor. HÜRRİYET
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Yetersizlik duygusunun bir noktaya kadar sağlıklı olduğunu belirten uzmanlar rahatsızlık verdiği noktada bir özgüven sorununa dönüşebileceğinin altını
  • Sanal ilişkilerin kurulmasıyla mutsuz eden yalnızlıkların arttığını belirten uzmanlar, insanların bazen de yalnızlığı seçtiğini söylüyor. Prof. Dr. N
  • Sanal ilişkilerin kurulmasıyla mutsuz eden yalnızlıkların arttığını belirten uzmanlar, insanların bazen de yalnızlığı seçtiğini söylüyor. Prof. Dr. N
  • Seçim döneminde medya kullanımını kısıtlamak ruh sağlığı için önemli.
  • Nevrotik bozukluk güvensizlik, kaygı, huzursuzluk, nefret, odaklanamamak, plansızlık gibi belirtilerle ortaya çıkan bir duygu durum bozukluğudur.
  • Sorumluluk duygusu, insanın hayata adapte olmasını sağlayan bir duygu. Öyle ki henüz bir yaşından itibaren eğitimle çocuğa kazandırılması gereken bir
  • Randevu Al