Çikolata yiyerek zayıflamak mümkün!

Besleyici bir gıda olan çikolatayı diyet listenize ekleyebilirsiniz. Nasıl mı? İşte, cevabı!

Çikolata yiyerek zayıflamak mümkün!

Çikolata her kadının vazgeçilmezleri arasında ilk sıralarda yer alır. Zaman zaman kilo vermek için çikolatalardan uzak durduğumuz, dayanamayıp diyetimizi bozduğumuz olmuştur. Aslında çikolata bilinenin aksine aşırı kilo alınmasında etken değildir. Her şey gibi çikolatayı da kararında tüketirsek kilo almamıza neden olmaz. Hatta oldukça besleyici bir gıda olan çikolata ile diyet listesi bile oluşturabiliriz.

Tadı ile hepimizi büyüleyen ve mutluluk hormonu salgılayan çikolata, sağlık açısından birçok fayda sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendirmeye etkisi olan çikolata aynı zamanda kalp hastalıklarına ve kansere karşı koruyucu bir kalkan oluşturur. İçerisinde barındırdığı protein, şeker, yağ, kalsiyum ve potasyum ile diyet sırasında vücudumuzun ihtiyacı olan çoğu vitaminleri karşılar. Bu besinler bitter çikolatada daha fazla yer aldığı için, çikolata diyetinde bitter çikolatanın kullanılması önerilir. Belirlenen miktarın dışına çıkılmadığı takdirde diyet listelerine çikolatanın eklenmesinde herhangi bir sakınca bulunmaz.

Çikolata diyetini yapıyorsanız vücudunuzun dengesinin bozulmaması için süresinin 2 haftayı aşmamasına dikkat etmelisiniz. İçerisinde barındırdığı fosfor, kalsiyum, potasyum ve karbonhidrattan dolayı çikolata diyeti şeker hastalarına ve böbrek hastalarına uygun değildir.

Çikolata diyeti yaparken tükettiğiniz çikolatanın kalitesinden emin olmalısınız. Kalitesiz çikolataların besin miktarı çikolata diyetine uygun olmayacağı ve kalori miktarı daha yüksek olacağı için hedeflenen kiloları veremeyebilirsiniz.

ÖRNEK BİR ÇİKOLATA DİYETİ LİSTESİ

Kahvaltı

- Küçük bir kase kahvaltılık gevrek
- Bir bardak şekersiz çay ya da kahve
- Küçük bir muz ya da birkaç çilek

Ara Öğün

- 1 dilim bitter çikolata

- 1 bardak şekersiz Türk kahvesi ile tüketilebilir

Öğle

- 1 porsiyon ızgara tavuk

- 1 kase yağsız yoğurt ya da yağsız salata

Ara Öğün

- 3-4 dilim bitter çikolata ya da bir kase çikolatalı puding

- Tercihe bağlı bir adet meyve

Akşam

- Bir kase çorba, ızgara tavuk ya da bir tabak sebze yemeği

- 1 dilim ekmek

- Yağsız salata

Ara Öğün

- 1 bardak sıcak çikolata ya da 2 dilim bitter çikolata

- 1 adet yeşil elma

HÜRRİYET

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Randevu Al