CİĞERLERİ KORUYOR

CİĞERLERİ KORUYOR

AFP

Kanada'nın Montreal Üniversitesinden Anita Kousnik ve ekibinin yaptığı araştırma, cerrahi müdahalenin ardından menopoza giren kadınların akciğer kanserine yakalanma riskinin, doğal olarak menopoza girenlerden iki kat fazla olabileceğini gösterdi.

Bilim adamları, 18 hastanede akciğer kanserine yakalanan yaklaşık bin kadının yaş, cinsiyet, etnik grup, din, meslek, eğitim, medeni hal, sigara kullanıp kullanmadıkları, geçmişteki adet dönemleri ve hamileliklerine ilişkin özelliklerini değerlendirdi.

Fransız "Le Nouvel Observateur" dergisinin internet sitesinde yer alan makaleye göre araştırmacılar, doğal olarak menopoza giren hastaların ortalama yaşının 50, diğerlerininkinin 43 olduğunu belirledi.

Cerrahi müdahale sonucu kadınların daha erken menopoza girdiğini belirten araştırmacılar, akciğer kanseri riskinin östrojen seviyesinin erken ve ani azalması ya da hormon tedavisinin uzun sürmesine bağlı olabileceğini ifade ettiler.

Erken menopozun nedenleri arasında rahmin tamamının ya da bir kısmının ve yumurtalıkların alınması bulunuyor. Kemoterapi ve radyoterapi de yumurtalıkları yok edebiliyor.

Araştırmanın sonucu "International Journal of Cancer" dergisinde yayımlandı.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al