Çifte el nakli olan bir insanın yaşadıkları

Ellerinize baktığınızda gördüğünüz parmakların size ait olmadığını bilmek nasıl bir duygudur? Çifte el nakli olmuş bir kadın anlatıyor.

Çifte el nakli olan bir insanın yaşadıkları

12 saat süren operasyonun ardından uyandığında Lindsay Ess ellerine bakmaya korkmuştu. “Onlara yeni eller diyordum, çünkü benim için yeni ve hala yabancıydılar. Başparmakta mor bir oje vardı. Onu görünce bu ellerin yeni ölmüş birine ait olduğu düşüncesi daha da belirginleşti” diyor Ess.

(Bu yazının İngilizce orijinali Mart 2014'te yazıldığında) operasyonun üzerinden iki buçuk yıl geçmişti. Bu elleri artık benimsemiş gibi. Ama hiç de kolay olmamış bu.

Ess, ellerini bir enfeksiyon nedeniyle kaybetmişti. Dünya çapında 70 kadar insan el nakli oldu (Mart 2014 itibariyle). Ess gibi çifte el nakli olanların sayısı çok daha az.

NAKİL SÜRECİ

El nakli vakalarına fazla rastlanmadığı gibi, ihtiyacı olsa da herkes nakil olamayabiliyor. Adayların sağlıklı olduklarına kanaat getirmek için uzun testlere tabi tutulması gerekiyor. Ayrıca vücudun yeni organları reddetmemesi için, bağışıklık sistemini bastıran ilaçları ömür boyu almaları gerekiyor.

Bir yıl süren testlerin ardından uygun bir aday olduğuna karar verilen Ess, şimdi de bekleme sürecine girmişti.

Bir gün bir çift el için uygun bir donör bulunduğu haberi geldi. 12 cerrahın görev yaptığı ameliyathaneye giren Ess yeni ellerle çıktı oradan.

Cerrahlar ince parçalar için mikroskop kullanarak kemik, kas, lif, sinir ve damarları birleştirmişti.

NTV

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • İç disiplini olmayan bir kimsenin zevk tuzaklarına kolayca düştüğünü belirten Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, şu anda bütün dünyada, gelişmiş ül
  • Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi tarafından düzenlenen “Ruh Sağlığı ve Din Ul
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Amacı olmayan insan hayat yolculuğunda kaybolur” dedi.
  • İntihar eyleminin sadece bireyi değil, ailesini, sevdiklerini ve zaman zaman içinde bulunduğu toplumu dahi etkileyebilen yıkıcı bir eylem olduğunu bel
  • Tatilin sona erip eve dönüşün başladığı bugünlerde uzun süren seyahatler çocukların sıkılmasına neden olabiliyor.
  • Malazgirt Zaferi’nin toplumsal birlik ruhunun öneminin vurgulanması açısından önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Malazgirt ruhunun g
  • Randevu Al