Ceviz Kabuğu Yaşa Bağlı Bilişsel Gerilemeye Karşı Koruyucu

Yeni araştırmalar göre cevizin yaşa bağlı bilişsel gerilemeye karşı az da olsa koruma sağlıyor.

Ceviz Kabuğu Yaşa Bağlı Bilişsel Gerilemeye Karşı Koruyucu

Yaşlı yetişkinlerin toplum temelli bir çalışması, kişileri ceviz açısından zengin bir diyete yöneltti. Sağlıklı yaşlılarda bilişsel bir yarar sağlamadı, ancak sigara içmeye bağlı dezavantajlı bir altapıya sahip olanlarda az da olsa bir fayda sağladı .

2 yıl ceviz yiyen ve ceviz yemeyen kişilerin kontrolleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmamasına rağmen, daha yüksek risk altındaki deneklerde koruyucu eğilimler olduğu görüldü.

California, Loma Linda Üniversitesi'nden Araştırmacı Joan Sabaté MD, DrPH, Medscape'e anlattı:

Mevcut çalışma, daha önce yapılan kalp çalışmalarının bir uzantısıdır. Sabaté'nin ceviz grubunda serum lipidinin kan basıncı, koroner kalp hastalığı ve kardiyovasküler hastalıklar üzerinde faydalı bir etkiye sahiptir.

"Bu zamana kadar pek çok fındık ve cevizin LDL'yi  ve kolesterolü düşürdüğüne ve demansa karşı koruyucu olabildiğine karşı bir sürü araştırma okuduk. Vasküler demansın kalp hastalıklarıyla benzer  risk faktörlerine sahip olduğu göz önüne alındığında ceviz ve yaşa bağlı bilişsel gerilemenin önlenmesi üzerine çalışma yapılabileceğini düşündük" dedi.

"Yağ asidi kompozisyonunun (alfa-linolenik asit - bir omega-3 yağ asidi) yanı sıra ceviz polifenoller ve antioksidanlar içerir cevizde bulunan bu besin maddesi matrisi, yaşa bağlı bilişsel düşüş oranını azaltabileceğini düşündük. "

Loma Linda Üniversitesi California ve Barcelona, İspanya'daki Clínic Hastanesi araştırmanın etkilerini karşılaştırdı.

Başlangıçta, katılımcılar fiziki muayeneye tabi tutuldu ve tıbbi geçmişleri alındı. Araştırmacılar ayrıca
APOE genotipleri için kan örneklerini kullandılar.

Başlangıçta ve çalışma süresinin sonunda katılımcıların birincil çalışma sonucu küresel bilişsel bileşikte taban çizgisinden ortalama 2 yıllık değişimleri belirlendi.

İkincil sonuçlar, hafıza, dil, algı ve ön bilişsel alanlar için kompozitlerde taban çizgisinden ortalama değişimi içeriyordu. Beyin fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme (fMRI) ile 120 katılımcının başlangıçta ve 2 yıl sonra ki sonuçları karşılaştırıldı.

"Araştırmaya istinaden varılan sonuç, ceviz tüketiminin gecikmiş koruyucu etkisi olabileceği için 2 yılın bir sonuç görmek için muhtemelen yeterli bir süre olmadığı, bu yüzden araştırmayı daha uzun süre yapmayı savunuyoruz "dedi Sabaté.

Otoriteler  bulguları "cesaretlendirici fakat kesin olmayan" olarak tanımlamaktadır.

Arada Kabuk Kırmanın Zararı Yok

Medscape Medical News için çalışma hakkında yorum yapan Keith Fargo, PhD,Alzheimer Derneği bilimsel programlar ve sosyal destek müdürü; "temelde olumsuz bir çalışma" dedi.

“Ancak her klinik çalışmadan öğreniyoruz ve bu araştırma diyet ve bunama riski arasındaki ilişkiyi anlamamıza yardımcı oluyor."dedi.

Ceviz yemek ya da tek başına ceviz takviyesi almak sağlıklı yaşlı yetişkinlerde bilişsel algıların iyileştirilmesi için yeterli değil. Araştırmalar bunama riskinden endişe duyan bireylerin genel olarak sağlıklı bir diyet programı - daha düşük yağ ve daha yüksek sebze ve meyve – ile beraber düzenli yaşam  fiziksel aktivite, sigara içmemek ve yaşam boyu öğrenme gibi aktiviteler ile desteklenmesi gerektiğini” söyledi.

Çalışma 7 Ocak'ta American Journal of American Journal of Clinical Nutrition’da online olarak yayımlandı.

Medscape.com  / Zeynep Güçlücan

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • TMU yöntemiyle beyinde ihtiyaç duyulan alanlar harekete geçiriliyor.
  • Psikoterapi alanında kullanılan biofeedback ve nörofeedback yöntemlerinin bireye vücudun verdiği tepkileri somut şekilde gösterdiğini kaydeden Uzman K
  • Bağımlılık, şizofreni, Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB), erişkin dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu ve diğer bazı psikiyatrik hastalıkların teda
  • İnmenin önlenmesi için damar darlıklarının tedavisi gerekiyor.
  • Demans, travmatik beyin hasarı, Parkinson, ALS ve inme gibi beyin hastalıkları sonucunda bilişsel, dilsel, iletişimsel güçlükler, konuşma bozuklukları
  • Beyin, omurilik ve sinirleri kapsayan sinir sisteminde çok sık karşılaşılan pek çok farklı tümör bulunuyor.
  • Randevu Al