Ceviz Kabuğu Yaşa Bağlı Bilişsel Gerilemeye Karşı Koruyucu

Yeni araştırmalar göre cevizin yaşa bağlı bilişsel gerilemeye karşı az da olsa koruma sağlıyor.

Ceviz Kabuğu Yaşa Bağlı Bilişsel Gerilemeye Karşı Koruyucu

Yaşlı yetişkinlerin toplum temelli bir çalışması, kişileri ceviz açısından zengin bir diyete yöneltti. Sağlıklı yaşlılarda bilişsel bir yarar sağlamadı, ancak sigara içmeye bağlı dezavantajlı bir altapıya sahip olanlarda az da olsa bir fayda sağladı .

2 yıl ceviz yiyen ve ceviz yemeyen kişilerin kontrolleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmamasına rağmen, daha yüksek risk altındaki deneklerde koruyucu eğilimler olduğu görüldü.

California, Loma Linda Üniversitesi'nden Araştırmacı Joan Sabaté MD, DrPH, Medscape'e anlattı:

Mevcut çalışma, daha önce yapılan kalp çalışmalarının bir uzantısıdır. Sabaté'nin ceviz grubunda serum lipidinin kan basıncı, koroner kalp hastalığı ve kardiyovasküler hastalıklar üzerinde faydalı bir etkiye sahiptir.

"Bu zamana kadar pek çok fındık ve cevizin LDL'yi  ve kolesterolü düşürdüğüne ve demansa karşı koruyucu olabildiğine karşı bir sürü araştırma okuduk. Vasküler demansın kalp hastalıklarıyla benzer  risk faktörlerine sahip olduğu göz önüne alındığında ceviz ve yaşa bağlı bilişsel gerilemenin önlenmesi üzerine çalışma yapılabileceğini düşündük" dedi.

"Yağ asidi kompozisyonunun (alfa-linolenik asit - bir omega-3 yağ asidi) yanı sıra ceviz polifenoller ve antioksidanlar içerir cevizde bulunan bu besin maddesi matrisi, yaşa bağlı bilişsel düşüş oranını azaltabileceğini düşündük. "

Loma Linda Üniversitesi California ve Barcelona, İspanya'daki Clínic Hastanesi araştırmanın etkilerini karşılaştırdı.

Başlangıçta, katılımcılar fiziki muayeneye tabi tutuldu ve tıbbi geçmişleri alındı. Araştırmacılar ayrıca
APOE genotipleri için kan örneklerini kullandılar.

Başlangıçta ve çalışma süresinin sonunda katılımcıların birincil çalışma sonucu küresel bilişsel bileşikte taban çizgisinden ortalama 2 yıllık değişimleri belirlendi.

İkincil sonuçlar, hafıza, dil, algı ve ön bilişsel alanlar için kompozitlerde taban çizgisinden ortalama değişimi içeriyordu. Beyin fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme (fMRI) ile 120 katılımcının başlangıçta ve 2 yıl sonra ki sonuçları karşılaştırıldı.

"Araştırmaya istinaden varılan sonuç, ceviz tüketiminin gecikmiş koruyucu etkisi olabileceği için 2 yılın bir sonuç görmek için muhtemelen yeterli bir süre olmadığı, bu yüzden araştırmayı daha uzun süre yapmayı savunuyoruz "dedi Sabaté.

Otoriteler  bulguları "cesaretlendirici fakat kesin olmayan" olarak tanımlamaktadır.

Arada Kabuk Kırmanın Zararı Yok

Medscape Medical News için çalışma hakkında yorum yapan Keith Fargo, PhD,Alzheimer Derneği bilimsel programlar ve sosyal destek müdürü; "temelde olumsuz bir çalışma" dedi.

“Ancak her klinik çalışmadan öğreniyoruz ve bu araştırma diyet ve bunama riski arasındaki ilişkiyi anlamamıza yardımcı oluyor."dedi.

Ceviz yemek ya da tek başına ceviz takviyesi almak sağlıklı yaşlı yetişkinlerde bilişsel algıların iyileştirilmesi için yeterli değil. Araştırmalar bunama riskinden endişe duyan bireylerin genel olarak sağlıklı bir diyet programı - daha düşük yağ ve daha yüksek sebze ve meyve – ile beraber düzenli yaşam  fiziksel aktivite, sigara içmemek ve yaşam boyu öğrenme gibi aktiviteler ile desteklenmesi gerektiğini” söyledi.

Çalışma 7 Ocak'ta American Journal of American Journal of Clinical Nutrition’da online olarak yayımlandı.

Medscape.com  / Zeynep Güçlücan

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • İnsan vücudunda doğal olarak olan, duygusal tepkilerin kontrolünde rol oynayan dopamin beyne sinyaller ileten kimyasal bir maddedir. Dopamin nedir, so
  • Bilim İnsanları İmplantlar ve Yapay Zeka ile İnsan Beyin Fonksiyonunu İyileştirdiğini açıkladı. Minnesota Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yapılan bir a
  • Son günlerde dünya çapında ilgi gören ve en çok izlenen diziler arasında yer alan Squid Game isimli dizide beynin karar alma süreçlerine ilişkin öneml
  • Bilim adamlarından oluşan bir ekip, yeni bir lazer tekniği kullanarak, laboratuvarda yaşayan, işleyen fare beyin hücrelerini 3D olarak basmayı başardı
  • Psikopat ve Seri Katillerin Beyni nasıl çalışır? Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi’nden Prof. Dr. Sultan Tarlacı anlattı…
  • Pandemide olumlu düşünmenin koruyucu etkisi var. Pandemi psikolojisi ile mücadelede bunlara dikkat!
  • Randevu Al