Cerrahpaşa kan bankasında bakteri alarmı

İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde hastane içinde kurulan kan bankasındaki kan bakterili çıkınca 2 hasta toksik şoka girdi, yoğun bakıma alındı. Kan bankası ise apar topar kapatıldı.

Cerrahpaşa kan bankasında bakteri alarmı

İstanbul'da Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde 2 hastaya nakledilen kanda bakteri tespit edildi. Hastaların toksik şoka girmesi üzerine hastaneye ait kan bankasının kapısına kilit vuruldu.

Toksik şokun hayati tehdit oluşturabilecek bir durum olduğunu söyleyen Kızılay Genel Müdürü Dr. Mehmet Güllüoğlu, “Kandan kaynaklı bir enfeksiyon olduğu bilgisi bize ulaştı” dedi.

Şüphe üzerine hastalara tetkikler yapıldı. Her iki hastaya da nakil oldukları kandan bakteri bulaştığı ortaya çıktı.

DR. GÜLLÜOĞLU: CERRAHPAŞA ÖZELİNDE BİR DURUM

Hastalar tedavinin ardından taburcu edildi, hastanenin kan bankasının tüm faaliyetleri de durduruldu.

Dr. Güllüoğlu, “Kızılay’dan kaynaklı herhangı bir enfeksiyon yok, Cerrahpaşa özelinde bir durum söz konusu. Hastane enfeksyonundan mı kaynaklandı, yoksa Cerrahpaşa’nın kan sisteminden mi kaynaklandı şu an bu araştırılıyor.” dedi.

PROF. İKİZCELİ: HASTANE ENFEKSİYONU DEĞİL

Hastane Başhekimi Profesör İbrahim İkizceli'ye göre ise bakteri, hastane enfeksiyonu değil, insan vücudunda bulunan ve antibiyotikle tedavi edilebilen bir bakteri.

Olayın ardından Kızılay'dan acil yardım istendi. Hastanede bir odaya yeni bir kan merkezi kuruldu ve acil ameliyatlar için oradan kan temin edildi.

Türkiye’de 1100 civarında hastanenin kanı Kızılay’dan aldığını belirten Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu, “Cerrahpaşa hala kendi kanını almaya devam ediyordu. Sağlık Bakanlığı ile biz bunu değiştirmeye calışıyoruz. Bu olaydan sonra da Cerrahpaşa’nın kanını biz vermeye başladık.” diye konuştu. ,

Eğer Sağlık İl Müdürlüğü onay verirse, kan bankasının tamamen dezenfekte edildikten sonra yeniden açılması bekleniyor.

A.A

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Sadece yaşanan psikolojik durum değil, kalp, şeker gibi hastalıklarda panik nöbeti geçirtebilir. Panik nöbetin başka nedenleri de var...
  • Randevu Al