CEP ZARAR VERİYOR MU

CEP ZARAR VERİYOR MU

Sabah

Cep telefonunu kulağınıza yapıştırmak veya cebinizde taşımak sağlığınıza zarar verebilir.

 


Üreticilerin koyduğu uyarı notu, yeni bir telefon alındığında paketini açarken kenara
attığımız bir şey.

Apple, iPhone’u en fazla 1,5santimetre yaklaştırmanızı öneriyor. Blackberry’nin üreticisi Research In Motion ise uzaklığın 2,5santimetre olmasınıtavsiye ediyor. Cep telefonu kullanımından ötürü sağlık sorunları ortaya çıkarsa bunun etkileri çok büyük olur. Amerikalılar yılda 2,26 trilyon dakika telefonla konuşuyor ve şirketler bundan 109 milyar dolar kazanıyor. Pittsburgh Üniversitesi’nden Devra Davis, cep telefonu radyasyonu üzerine “Disconnect” (Bağlantıyı Kes) isimli bir kitap yazdı.

Kitapta cep telefonunun yaydığı radyasyon konusunda belirgin bir sonuca henüz ulaşılamadığı sonucuna ulaşıyor.

Davis özellikle beyin kanserini incelemiş. Toplam nüfusa bakılacak olursa, beyin kanseri oranında cep telefonları hayatımıza girdiğinden beri bir değişim görülmüyor. Ancak verilere detaylı bir şekilde bakılınca, 20 ila 29 yas grubunda beyin kanserine yakalananların oranı artarken daha yaslı nüfustaki oran azalmış. “Kanserde, her zaman birden fazla etken vardır” diyor ancak bazı laboratuar çalışmalarına göre düşük enerjili radyasyonun hücrelere zarar vererek kansere yol açabileceğini söylüyor.

Davis ve diğer araştırmacılar, çocukların yetişkinlere oranla radyasyona daha duyarlı olduğunu ifade ediyor.Bir yetiksinin beynine yalnızca 5 santimetre kadar nüfuz eden radyasyon, çocukların beyinlerinin çok daha derinine girebiliyor. Ayrıca çocukların beyninde radyasyondan etkilenen sıvı miktarı daha fazla. Davis, henüz cep telefonu radyasyonu ile çocuklar arasındaki etkileşim ortaya koyan bir araştırmanın tamamlanmadığını belirtiyor. Washington Üniversitesi’nin Biyoloji Mühendisliği bölümünden Profesörü Henry Lai, radyasyon üzerindeki araştırmalarına 1980’de başlamış.

Vardığı sonuçlara göre, radyo frekansında radyasyona maruz kalan farelerin beyinlerindeki DNA zarar görüyor. Lai, kablosuz iletişimden kaynaklanan radyasyonun olası biyolojik etkileri üzerine 400 bilimsel makaleyi içeren bir veri tabanına sahip. Radyo frekansı radyasyonuna SAR (Spesific Absorbtion Rate) deniyor. ABD Federal İletişim Komisyonu (FCC) yönetmeliğine göre cep telefonlarının yaydığı radyasyon 1,6 watt! Kilo gram’ dan az olmalı. Ancak Lai’ nin arşivinde olan araştırmaların briırninde, 0,0006 ile 0,06 watt ! kilo gram arası SAR’ maruz kalan farelerde hafıza kaybı oluyor. Lal,“ Bu Kadar düşük seviyelerde belirgin etkiler olmasını beklemiyordum” diyor.

San Francisco Belediyesi’ nin bu yıl geçirdiği bir yasaya göre cep telefonu kutularının üzerinde SAR değerleri be lirgin bir biçimde gösterilmeli.

Cep telefonu endüstrisinin en önde gelen ticari grubu CTIA, FCC onaylı tüm telefonların güvenli olduğunu söylüyor. CTIA’ dan John Walls, “Bilimin bize söylediği şey su, ‘Otobandaki azami yüksekliğin 4 metre olduğunu gösteren bir işaret görüyorsunuz. Oradan güvenle geçmek için aracınızın 4 metreden kısa olması gerekiyor. 2 veya 3 metre olması bir şey fark ettirmiyor.’ Aynı teoriyi SAR değerleri ve cep telefonlarında uyarlayabilirsiniz” diye anlatıyor. Yine de Davis, telefonla konuşurken mutlaka kulaklık ya da telefonun hoparlörünün kullanılması gerektiğini söylüyor.

Çocuklarında telefon etmek yerine mesajlaşmalarını, hamile kadınların da telefonları karınlarından uzakta tutmaları gerektiğini söylüyor. Bu tavsiyeleri pratiğe geçirmek zor olabilir. Ama her gün kulaklıklarını takmış bir dolu insan görmeniz riskin ne kadar somut olduğunun bir göstergesi.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al