ÇAY VE KAHVE RİSKİ DÜŞÜRÜYOR

ÇAY VE KAHVE RİSKİ DÜŞÜRÜYOR
Paylaş:

AFP

Avustralya'da yapılan araştırmaya göre, çay ve kahve içmek, tip-2 diyabet riskini önemli ölçüde düşürüyor.

Avustralya'nın Sidney Üniversitesinden Rachel Huxley ve diğer ülkelerden  bilimcilerin katıldığı araştırmanın sonuçları, "Archives of Internal Medicine"  adlı tıp dergisinde yayımlandı.

Makaleye göre kafeinsiz kahve içmek de aynı etkiyi gösteriyor. Bunun  nedeni, kafeinin bu yönde bir etkisi olmaması, etkinin çay ve kahvede bulunan  magnezyum, lignan, klorogenik asitler gibi diğer kimyasallardan kaynaklanması.

Ancak çay ve kahvenin neden diyabet riskini azalttığına ilişkin kesin bir  veri henüz elde edilemedi. Araştırma sonuçlarına göre her gün içilen fazladan  birer fincan kahve veya çay, ileride bu hastalığa yakalanma riskini yüzde 7  oranında azaltıyor. Bu da, günde 4 fincan çay veya kahve içen birinin ileride bu  hastalığa yakalanma riskinin yaklaşık yüzde 25 oranında azalması demek.

Araştırma çerçevesinde 18 ayrı çalışmada yaklaşık 450.000 kişi incelendi.  Çalışmada bu eğilim belirlendi ancak nedeni aydınlatılamadı. Tip-2 diyabete  genellikle hareketsiz yaşam biçimi ve aşırı yemek yol açıyor.