ÇAY ALZHEIMER'DEN KORUYOR

ÇAY ALZHEIMER'DEN KORUYOR

A.A

Yaşlıların kabusu bu hastalığa yakalanmamak için günde bir fincan çay ya da kahve, ceviz ve egzersiz yeterli.


Hawai'de düzenlenen Uluslararası Alzheimer Konferansı'nda katılan uzmanlar, alzheimer hastalığından korunmak için dört kombinasyon ortaya sundu.

Uzmanlar hastalığa yakalanma riskine karşı öncelikle çay ya da kahve içmenin önemine dikkat çekti. Araştırmalara göre, hangisi tercih edilirse edilsin, her iki içecek de hafıza kayıplarını yüzde 40 azaltıyor.
California Üniversitesi bilim adamlarının yaptığı çalışmalara göre, düzenli çay içen 65 yaş üstü insanlarda, içmeyenlerden yüzde 37 daha az unutkanlık ve hafıza bulanıklığı görülüyor. Yine aynı şekilde, haftada en az 5 fincan kahve içenlerde hafıza kayıpları hiç içmeyenlere göre yüzde 20 daha az görülüyor.

CEVİZ HATIRLAMA YETENEĞİNİ GELİŞTİRİYOR


Ceviz yemek de hafızanın en temel silahlarından. New York'ta yapılan bir araştırmaya göre düzenli ceviz yemek öğrenmeyi ve hatırlama yeteneğini geliştiren bir yöntem.

Ve son olarak egzersiz ve gün ışığı. Yaş ortalaması 76 olan ve düzenli egzersiz yapan 1200 kişinin incelendiği araştırmaya göre, düzenli fiziksel aktivite içinde bulunan bu insanlarda daha az hafıza kayıpları yaşanıyor.

Güneş altında vakit geçirmek de bu hastalığa yakalanma riskini azaltan faktörlerden. Uzmanlar, güneş ışığı almanın D vitamini açısından önemli olduğunu belirtiyor ve D vitamini içeren balık ve yumurtanın da öğünlerden eksik edilmemesini vurguluyor.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al