Canlı yayına gaz fişeğiyle çıktı

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, canlı yayına empati olsun diye eylemcilere atılmış gaz fişeğiyle çıktı.

Canlı yayına gaz fişeğiyle çıktı

Prof. Dr. Tarhan, empati için canlı yayına gaz fişeğiyle çıktı…

nvzat-tarhan_fisek nvzat-tarhan_fisek1Gezi Parkı olaylarında 2. hafta geride bırakılırken güvenlik güçlerinin sert müdahalesi konuşuluyor. Olayların psikososyal boyutunu katıldığı televizyon programında değerlendiren Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, canlı yayına empati olsun diye eylemcilere atılmış gaz fişeğiyle çıktı. Tarhan asayiş sağlamada hoyratlığın yaşandığını söyledi. Ülke Tv’de ekranlarında yayınlanan Turgay Güler’in sunduğu “En Sıra Dışı” isimli programında ilginç bir olay yaşandı. Taksim Gezi Parkı olaylarında polisin eylemcilere yönelik sert müdahalesi Gezi Parkı olaylarının en çok eleştirilen ve tartışılan yönlerinden biri. Bu durum programın da konusu oldu. Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan canlı yayına olayın empatisi adına eylemcilere atılan gaz fişeğiyle çıktı. Tarhan gaz fişeğiyle çıkma gerekçesini ise şu sözlerle anlattı. “Olayı empati yapabilmek için getirdim. Gaz fişeğini yakını yaralanan biri getirdi. Bayağı ağır bakıldığında. 120 metreden yakın atılmamalı. Yakından atıldığında karşı tarafta kafa travması yapıyor. Kör olanları da var. Asayişi sağlama faaliyetinde hoyratlık dikkati çekiyor. Olaylara muhakkak kuşbakışı bakılmalı. Özellikle genç kuşakta şiddetli öfkeye sebep oldu bu durum. Dışlanmışlık, anlaşılmama, empati eksikliği sonucunda kendini, öfkesini dışarı vurma ihtiyacı hisseti gençler. Bu açıyı iyi görmeli. Ortaya çıkan gezi olaylarının şu günlerde ekonomik, siyasal boyutu konuşuluyor ama bunu başlatan sosyopsikolojik boyutu ne bu araştırılmıyor. Bu olayların psikolojik sebeplerini iyi analiz etmek gerekir.” Şaban Özdemir (NPGRUP)
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Alman psikoterapist Bert Hellinger, ailelerde kuşaktan kuşağa aktarılan bağları çözümleyerek bir psikoterapi yöntemi olarak aile dizimini keşfetmiştir
  • İnsanların şiddet karşısındaki davranışları sıkça araştırılan konular arasında yer alıyor.
  • Tatil dönüşlerinde yaşanan sorunların başında konsantrasyonu sağlayamama, isteksizlik, rutine dönüşte zorlanma, mutsuzluk ve umutsuzluk geliyor.
  • Öfke anında akıl devreden çıkar. Düşünen beyin yerine hisseden beyin aktif olur. Bu durumda beyin düşünmez, savaşmaya başlar. Buna karşı yapılması ger
  • Getireceği sorumlulukları tahmin etmeden bir evlat sahibi olmak, ebeveynlerin süreci yürütememesine yol açabiliyor.
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Vesveseler için evin kapısına gelen davetsiz misafirler diyoruz.” dedi.
  • Randevu Al