Canımı acıtmaya başladı

16 yıllık evliyim. Eşimle cinsel uyumumuz harikaydı son bir yıla kadar. Eşim alıştığımız seksin dışında bir şeyler yapmaya başladı. Eskiden olduğu gibi yumuşak dokunuşlar yerine canımı acıtan ısırmalı öpücükler, sıkmalar ve sert okşamalar olmaya başladı. Uyardığımda kendisinin ancak böyle tatmin olduğunu söylüyor. Bu giderek yanlış bir noktaya kayar mı acaba?

- Günümüz toplumumuzda dahi cinsel yaşamla ilgili yanlış inanışların ve önyargıların varlığını sürdürdüğünü görebiliriz. Erkeğin dominant, aktif ve saldırgan, kadının pasif davranışlarının benimsendiği, cinsel birleşmenin güç ve yetenek gösterisi haline dönüştüğü durumlara da rastlamamız mümkündür. Bununla birlikte agresyon yani öfke hali sıkıntı yada anksiyete halinin cinselliği etkilediği de bir gerçektir. Eşinizin cinsel yaklaşımı ve yaşantısının değişimi kimlik algılamasının, kişilik değişiminin veya ruhsal bir problem yaşamasının sebebi olabilir. İç dünyasındaki değişimlerin cinsel yaşantınıza yansıması olasılığını düşündürüyor. Sadece cinsel yaşamınıza değil tüm yaşamınızdaki değişimlere göz atmanızı ve fark ettiğiniz değişimleri eşinizle konuşmanızı tavsiye edeceğim. Cinsel uyum evliliğin temel taşlarından biridir. Eşinizle konuştuğunuzda pek çok şey zaman içinde düzelecektir. Alışkanlıkları değiştirmek zaman alabilir. Zaman ve anlayış sorunu çözmez ise bir evlilik danışmanından yardım almanızı öneririm.

 

Merhabalar. Eşim iş konusunda çok hassas. Orada olan biten her şeyi evde anlatıyor ve sürekli olumsuz alternatifler getiriyor. Ya iş kapanırsa, ya çıkartılırsak gibi düşüncelerle kendini harap ediyor. Bu yoğun stres cinsel hayatımıza da yansıyor. Hiç konsantre olamıyor? Stresin cinsel hayatımızı etkilememesi için neler yapmalıyız?

- Cinsel yaşamda stresin etkisinin doğrudan ve etkili bir biçimde önemli olduğunu söylemek isterim. Hayata bakışımız hangi pencereden ise o manzarayı görür ve o havayı koklarız. Gördüğümüz manzara mutsuzluk, ve karamsarlık üzerine kurulu ise mutsuz ve karamsar oluruz. Bu ruh hali zaman içinde bizi yıpratır ve kendimizi depresyon içinde buluveririz. Seçtiğimiz manzara umut dolu, iyimser, paylaşımcı ve verimli kısaca pozitif ise olumsuzluklara göğüs gerebilen ve güçlü hissederiz kendimizi. Eşiniz için hayata biraz daha pozitif bakmayı becermesini öneririm. Kendisini sıkıntılardan uzaklaştırıp hayatının mutlu eden yönlerini görmesi onun daha sağlıklı ruh hakline bürünmesini sağlayacaktır. Olumlu bakış açısı her zaman önüne çıkan yeni çözümleri görmesine fırsat verir. Bazen yaşamı hafife almak, onunla eğlenmek işe yarar. Bakışımızı değiştirir. Rahat bir nefes alın, yaşama göz kıparak ve gülümseyerek kapıdan çıkın. Siz hayata ne verirseniz hayat size onun on katını sunar. Mutlu olun, her şey tahmininizden daha güzel olacak.

 

Tahir İstanbul- Büyük bir işletmede yönetici olarak çalışıyorum ve sürekli iş koşturmak zorunda kalıyorum. Büyük şehirlerde yaşamam, plazada çalışan benim cinsel fonksiyon bozukluğu yaşamama neden olabilir mi?

- Yaşamınızdaki zorunluluklar, mecburiyetler fedakarlıkları getirir. Feda ettiğiniz yaşamımız olacak, bundan da cinsel hayatımız nasibini alacaktır. Bu nedenle ?zorunda kalıyorum? yerine ?tercih ediyorum? kelimesi ile ifade ederek soruya başlamanızı öneririm. Mutlaka sizde bu yaşantınız için zamanında tercih kullandınız. Kendinize iyi olacağını düşündüğünüz kararları aldınız. Çokta iyi ve isabetli tercihler kullandınız. Her tercihin olumsuz yönleri de olacaktır. Olumlu yönleri de sizi ideallerinize götürecektir. İşinizden ve konumunuzdan mutlu olduğunuz anlaşılıyor. Sorunuzdan anladığım kadarıyla koşturmaktan yorgun düşmüş olabilirsiniz. Zaman zaman kısa tatiller, dilenme payları sizin daha sağlıklı iş ve özel yaşamınıza kavuşturacaktır.

 

Ceren İzmit- 6 yıllık evliyim. Zararlı alışkanlıkların ve kötü beslenmenin cinsel hayat üzerinde olumsuz etkileri nelerdir?

- Hayatımızı cinsel yaşam, iş yaşamı, ev yaşamı gibi kesin çizgilerle ayıramayız. Birinde oluşan bir olumsuzluk diğerlerini de doğal olarak etkileyecektir. Zararlı alışkanlıklar, bağımlılıklar, yeme bozuklukları kontrol edilemez ölçülerde yaşanıyorsa, cinsel yaşamda bu doğrultuda etkilenecek, kontrol edilemez davranışlara neden olabilecektir. Uyarıcı veya sakinleştiricilerin, kafein türevi içeceklerin cinsel yaşamı etkilediği bir gerçektir. Alışkanlıklarınızın veya bağımlılıklarınızın boyutu hakkında bir bilgim yok ancak baş etme zorluğu içindeyseniz bir uzmandan bu konuda yardım almak, işin başından önlemini almak her zaman çözümü kolaylaştırır. Çok fazla zaman yitirmemenizi öneririm.

Paylaş:



İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Vajinismus ( Vaginismus ) ; vajina girişini çevreleyen kasların istem dışı kasılması sonucunda cinsel birleşmeyi ağrılı ve/veya imkansız hale getirmes
  • Whatsapp'ta kullandığınız ikonlar cinsel yaşantınızı açığa çıkarıyor.
  • Vajinismus, vajinal giriş düşüncesi veya girişimi karşısında gösterilen, istem dışı, bedensel ve ruhsal tepkiler olarak tanımlanır...
  • Yoğun iş hayatı, ekonomik sıkıntılar cinsel hayatınızı vurmasın!
  • Çocuklarda cinsel gelişimin aşamaları nelerdir? Çocuklarda cinsel gelişim, önem sırasına göre sıralanabilecek birçok etkenle belirlenir.
  • Evlilikte ideal eşi arayanlar ya da ideal eşini bulamadığını düşünenler üzülmeyin. Uzmanlara göre evlilikte her açıdan denk ve uyumlu eş bulunmasını b
  • Randevu Al