Çalma Hastalığı: Kleptomani

Çalma Hastalığı: Kleptomani
Çalma Hastalığı: KleptomaniÇocukluk döneminde yaşanan olumsuz koşullar sonucu gelişen kayıp yaşantıları insanları kleptomaniye yani çalma hastalığına itiyor.
Psikiyatride kleptomani olarak nitelendirilen "çalma hastalığı" Popüler Psikiyatri Dergisi'nde ele alındı. Burada yer alan bilgilere göre, kleptomani, ihtiyacı olmadığı, hemen kullanmayacağı halde ve maddi değer elde etmek amacıyla satma düşüncesi olmadan bir takım nesneleri izinsiz alarak, onlara sahip olma şeklinde ortaya çıkan bir dürtü kontrol bozukluğu olarak tanımlanıyor.

Rahatsızlığın çocukluk yaşlarında başladığı, kişinin bu davranışı gerçekleştirmeden önce yoğun bir gerilim hissettiği, davranışın hemen sonrasında ise mutluluk, rahatlama ve büyüklük hissi içine girildiği araştırmalarla ortaya konulmuş durumda.

Her bin kişinin 6'sında kleptomaniye rastlanıyor. Yakalanan dükkan hırsızlarının yüzde 5-25'inde kleptomani bulunuyor. Kadınlarda ise erkeklere göre yaklaşık 4 kat daha sık görülüyor. Kadınlarda ortalama olarak 30-35; erkeklerde 50-55 yaşlarında daha sık ortaya çıkıyor.

Kleptomaninin tedavi yöntemleri hastalığın kökenine göre gerçekleşiyor. Kişinin geçmişi ve şu anı ile ilgili zedeleyici olayların saptanarak, bunlara yönelik uygun düşünce şemaları geliştirilmesi ve toplumsal ilişkilerdeki uygunsuz savunma mekanizmalarının değiştirilmesini hedefleyen terapiler, dürtüsel hareketleri ve kaygı durumunu azaltmaya yönelik ilaç tedavileri ve gerekirse hipnoz ile başarılı sonuçlar alınıyor.


KAYNAK: //www.e-kolay.net
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Temel belirtisi takıntı olan tek hastalık obsesif kompülsif bozukluk değildir. Kişinin takıntılı olduğu başka hastalıklar da vardır.
  • Artan psikolojik sorunlar arasında ilk defa duyulduğunda şaşkınlığa neden olan birçok rahatsızlık, binlerce insanın yaşamını altüst ediyor.
  • Kumar günümüzde gittikçe artan bir şekilde hoşça vakit geçirme, eğlence ve dinlenme aracı olarak gösterilmeye çalışılmakta ve popülaritesi artmaktadır
  • Öfkeyi doğru ifade etme becerisini "öfke kontrolü" olarak adlandırabiliriz. Peki, bu kontrolü sağlamak kolay mıdır? Öfke kontrolü nasıl sağlanır?
  • Tıpkı saç koparma hastalığı gibi dürtü kontrolsüzlüğü ile giden bir başka hastalık da kleptomani, yani çalma hastalığıdır.
  • Öfke kontrol altına alınabilir mi? Öfkeli insan ilişki nasıl olmalı?Prof. Dr. Nevzat Tarhan anlatıyor…
  • Randevu Al