Çalışırken hasta bakmak...

Diyelim ki tam zamanlı bir işte çalışırken hasta bir aile ferdine bakmak zorundasınız. Ne yapmalısınız?

Çalışırken hasta bakmak...
Diyelim ki tam zamanlı bir işte çalışırken hasta bir aile ferdine bakmak zorundasınız. Ne yapmalısınız? S.Konu hakkında müdür ve çalışma arkadaşlarınızla konuşmalı mısınız? 8895569C.Hasta bakanlar için bir internet sitesi olan Caring.com'un icra başkanı Andy Cohen, "Yakın çalışma arkadaşları ve müdürlerine konuyu açmaları için insanları teşvik ediyoruz" diyor. Cohen 40 milyonu aşkın Amerikalının 50 yaşını geçen birine baktığını belirtiyor 2025'te dünya nüfusunun yüzde 28'inin 60 yaşın üstünde olacağı hesaplanıyor. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, birçok kuzey Avrupa ülkesinin de dâhil olduğu bazı ülkeler, evden çıkamayan yaşlılara sosyal hizmet veriyor; bazı ülkelerin bireyleri de daha çok aile üyelerinin bakımına güveniyor. Sevdiğiniz kişiye ne olduğunu ve bununla nasıl başa çıkmayı düşündüğünüzü patronunuza açıklayın. Massachusetts, Newton'da kariyer ve yaşam danışmanlığı yapan Faun Zarge, mevcut iş yükünüzü değerlendirmenizi ve işinizin gereklerini yerine getirmek için hangi adımları atacağınızı belirlemenizi öneriyor. "Patronunuza, günlük sorumluluklarınızla beraber bakıcılığın gereklerini nasıl üstleneceğinizi özetleyen bir plan sunun" diyor. S. İşteyken telefonlara bakmanız veya doktor randevusu ya da acil durumlar için gün ortasında işyerinden ayrılmanız gerekebilir mi? Bunu nasıl halledeceksiniz C. İhtiyaç duyduğunuz esneklik konusunda müdürünüze karşı dürüst olun. Zarge, "Üstlendiğiniz hastabakıcılık görevi kafanızı meşgul etmeyeceği ve sizi strese sokmayacağı için bu, performansınızı korumanızı veya artırmanızı kolaylaştırır" diyor. İşvereninizle düzenli olarak konuşmak da önemli. Zarge, "Ona, 'İşlerin daha düzgün yürümesi için yapmam gereken bir şey var mı?' diye sorun" diyor. "Bir şeyler yolunda gitmiyorsa bunu size söyleyecekle emin olmalısınız." S. Stresle ilgili ne yapılabilir? C: Stres yönetim danışmanı Debbie Mandel, egzersiz yapmanın strese iyi geldiğini, bu yolla salgılanan endorfin adlı biyokimyasal maddelerin acıyı hafiflettiği ve iyi duygular uyandırdığını belirtiyor. Sağlıklı beslenmek, yeterince uyumak ve sizi mutlu eden hobilerle ilgilenmeyi sürdürmek de önemli. Size yardım etmeleri veya psikoloji, yaşlıların bakımı ya da sosyal hizmetler alanında eğitim gören üniversite öğrencilerinden sizin adınıza yardım istemeleri için ibadethanenizdeki gönüllülere bakın. Mandel, "Ailenizdeki hastayı motive edebilir ve karşılığında da işleriyle ilgili sizden bir tavsiye mektubu alabilirler" diyor. "Herkesin hayatında sıkıntılar var. Geçmişi ve bir zamanlar sahip olduğunuz şeyleri düşünmekten vazgeçin ve içinde bulunduğunuz anın tadını çıkarın."
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Randevu Al