ÇAĞIMIZIN HASTALIĞI

ÇAĞIMIZIN HASTALIĞI

Hürriyet

Sürekli uykulu geziyor ve her şeye sinirleniyor musunuz? İşte, bunun adı stres! Depresyona da girebilirsiniz.

 


Eğer stresin kendiliğinden geçmesini bekliyorsanız, sonunda depresyona girmeniz kaçınılmaz olur. Oysa, hem yaşamanızı güzelleştirecek hem de sizi rahatlatacak anti-stres programları geliştirebilirsiniz.

AROMATİK YAĞLAR


Kimi kokular sayesinde stresten kurtulmak mümkün. Çünkü koku molekülleri, burundan geçerek beyine ulaşır ve etkilerini anında gösterirler.

Bilinen en rahatlatıcı kokular aromatik yağlardır. Ayrıca gül yağı içeren vücut kremlerinin ve losyonlarının da strese karşı çok iyi geldiği biliniyor.

Yeşil çay aroması içeren vücut spreyleri de harika sonuçlar doğuruyor. Bunun dışında, banyo suyunun içine atılan papatya, lavanta gibi esanslar da çok etkili. Bu esansların hem rahatlatıcı hem de kas gevşetici özellikleri var.

RENKLERİN ETKİSİ

Rahatlatıcı çayları, yeşil ya da mavi poşetlerden seçen kişiler bilirler, bu renklerin son derece rahatlatıcı bir yönü vardır.

Sarı camlar, yaratıcılığın ön plana çıkmasını sağlar. Uzmanlar, kırmızı renkte bir odanın zamanla sinirlerin gerilmesine hatta bazı durumlarda asabiyete yol açacağını belirtiyor. Bu nedenle, duvar rengi seçiminde yeşil ya da deniz mavisi gibi renkler tercih edilmelidir. Meditasyon için en uygun odalar sade döşenmiş ve açık tonlarda olanlardır.

QİGONG İLE ENERJİ DEPOLAYIN

Qigong, Çinliler’in yüzyıllardan beri uyguladığı bir enerji egzersizidir. Qi, yaşam enerjisi, Gong, çalışma anlamına gelmektedir. Bu egzersiz sadece kasları güçlendirmez, aynı zamanda güç kazanmanızı da sağlar.

İşte yapmanız gereken egzersiz… Ayaklarınızı omuz hizasında açın. Sırtınızı dik tutun ve kaslarınızın gevşemesini sağlayın. Ellerinizi göğüs hizasına getirin ve avuç içlerinizi birleştirin. Ellerinizi sıkı bir şekilde birbirine doğru bastırın ve ona kadar sayın. Bu hareketi altı defa tekrarlayın.

ENERJİ DÜĞMESİNE BASIN

Stres, aşırı yorgunluk zamanla vücuttaki enerji akımını yavaşlatır, bu da fiziksel ve ruhsal rahatsızlıklara yol açar. Vücuttaki belli noktalara uygulanan baskılar sayesinde, enerji akımını sağlayabilirsiniz. Özellikle ellere uygulanan dokunuşlar, kendinizi rahat hissetmenize yardımcı olur. Çünkü ellerde çok sayıda sinir bulunur.

GÜLEREK STRES ATIN

Ne kadar sesli gülerseniz o kadar iyi. İçten gelen kahkahalar daima kişiyi pozitif bir elektrikle doldurur. Gülme eylemi gerçekten de sağlıklı ve rahatlatıcıdır. Gülerken nabız daha hızlı atar, bu da kan dolaşımını düzenler ve organizmanın oksijen alımını yoğunlaştırır. Ayrıca bu şekilde vücut mutluluk hormonu salgılar. Bunun dışında gülme eyleminin bağışıklık sistemini güçlendirdiği de bir gerçektir.

DERİN NEFES ALIN VE İYİ UYUYUN


Günün yorgunluğunu derin bir uykuyla üzerinizden atabilirsiniz. Ayrıca, sırt üstü yatın, ellerinizi dizlerinizin üstüne koyun, bacaklarınızı yavaşça yukarı çekin ve sağa sola doğru sallanmaya başlayın. Bunu bir dakika kadar tekrarlayın. Bu hareketler sayesinde ne kadar rahatladığınızı fark edeceksiniz.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al