ÇAĞIMIZIN HASTALIĞI

ÇAĞIMIZIN HASTALIĞI

Hürriyet

Sürekli uykulu geziyor ve her şeye sinirleniyor musunuz? İşte, bunun adı stres! Depresyona da girebilirsiniz.

 


Eğer stresin kendiliğinden geçmesini bekliyorsanız, sonunda depresyona girmeniz kaçınılmaz olur. Oysa, hem yaşamanızı güzelleştirecek hem de sizi rahatlatacak anti-stres programları geliştirebilirsiniz.

AROMATİK YAĞLAR


Kimi kokular sayesinde stresten kurtulmak mümkün. Çünkü koku molekülleri, burundan geçerek beyine ulaşır ve etkilerini anında gösterirler.

Bilinen en rahatlatıcı kokular aromatik yağlardır. Ayrıca gül yağı içeren vücut kremlerinin ve losyonlarının da strese karşı çok iyi geldiği biliniyor.

Yeşil çay aroması içeren vücut spreyleri de harika sonuçlar doğuruyor. Bunun dışında, banyo suyunun içine atılan papatya, lavanta gibi esanslar da çok etkili. Bu esansların hem rahatlatıcı hem de kas gevşetici özellikleri var.

RENKLERİN ETKİSİ

Rahatlatıcı çayları, yeşil ya da mavi poşetlerden seçen kişiler bilirler, bu renklerin son derece rahatlatıcı bir yönü vardır.

Sarı camlar, yaratıcılığın ön plana çıkmasını sağlar. Uzmanlar, kırmızı renkte bir odanın zamanla sinirlerin gerilmesine hatta bazı durumlarda asabiyete yol açacağını belirtiyor. Bu nedenle, duvar rengi seçiminde yeşil ya da deniz mavisi gibi renkler tercih edilmelidir. Meditasyon için en uygun odalar sade döşenmiş ve açık tonlarda olanlardır.

QİGONG İLE ENERJİ DEPOLAYIN

Qigong, Çinliler’in yüzyıllardan beri uyguladığı bir enerji egzersizidir. Qi, yaşam enerjisi, Gong, çalışma anlamına gelmektedir. Bu egzersiz sadece kasları güçlendirmez, aynı zamanda güç kazanmanızı da sağlar.

İşte yapmanız gereken egzersiz… Ayaklarınızı omuz hizasında açın. Sırtınızı dik tutun ve kaslarınızın gevşemesini sağlayın. Ellerinizi göğüs hizasına getirin ve avuç içlerinizi birleştirin. Ellerinizi sıkı bir şekilde birbirine doğru bastırın ve ona kadar sayın. Bu hareketi altı defa tekrarlayın.

ENERJİ DÜĞMESİNE BASIN

Stres, aşırı yorgunluk zamanla vücuttaki enerji akımını yavaşlatır, bu da fiziksel ve ruhsal rahatsızlıklara yol açar. Vücuttaki belli noktalara uygulanan baskılar sayesinde, enerji akımını sağlayabilirsiniz. Özellikle ellere uygulanan dokunuşlar, kendinizi rahat hissetmenize yardımcı olur. Çünkü ellerde çok sayıda sinir bulunur.

GÜLEREK STRES ATIN

Ne kadar sesli gülerseniz o kadar iyi. İçten gelen kahkahalar daima kişiyi pozitif bir elektrikle doldurur. Gülme eylemi gerçekten de sağlıklı ve rahatlatıcıdır. Gülerken nabız daha hızlı atar, bu da kan dolaşımını düzenler ve organizmanın oksijen alımını yoğunlaştırır. Ayrıca bu şekilde vücut mutluluk hormonu salgılar. Bunun dışında gülme eyleminin bağışıklık sistemini güçlendirdiği de bir gerçektir.

DERİN NEFES ALIN VE İYİ UYUYUN


Günün yorgunluğunu derin bir uykuyla üzerinizden atabilirsiniz. Ayrıca, sırt üstü yatın, ellerinizi dizlerinizin üstüne koyun, bacaklarınızı yavaşça yukarı çekin ve sağa sola doğru sallanmaya başlayın. Bunu bir dakika kadar tekrarlayın. Bu hareketler sayesinde ne kadar rahatladığınızı fark edeceksiniz.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al