Buzadam'ın midesinden ülser çıktı!

'Buzadam Ötzi'de ülsere neden olan mide bakterisi bulundu.

Buzadam'ın midesinden ülser çıktı!

Avrupa’nın Alplerinde bulunan 5 bin 300 yıllık mumyada, ülsere neden olan ve günümüzde her iki kişiden birinde görülen bir mide bakterisine rastlandı. Bu bakterinin türü ise Avrupa’ya göçün tarihine ilişkin yepyeni ipuçları taşıyor.

25 yıl önce Alplerde donmuş halde bulunan “Buzadam Ötzi” üzerinde incelemeler yapan bilim insanları yeni bulgulara ulaştı. Bugün İtalya ile Avusturya arasında kalan bölgede yer alan Alplerde, 40 ila 50 yaşları arasında okla vurularak öldürüldüğü bilenen Ötzi’nin midesinde “Helicobacter pylori” isimli bakteriye rastlandı.

Ülser gibi bir takım mide rahatsızlıklarına yol açan bu bulaşıcı bakteri günümüzde Dünya üzerinde yaşayan insanların yarısında görülüyor. Bu bakteri dünya üzerinde görüldüğü coğrafyaya göre farklı özellikler taşıyor. US Journal Science dergisinde yer alan makaleye göre Ötzi’de rastlanan bakteri saf Asya ırkı özelliği taşıyor.

Ortaya çıkan bu sonuç ilginç, zira Avrupalılarda bu bakteri Kuzey Afrika ve Asya ırklarının karışımı olan melez bir türü bulunuyor. 5 bin 300 yıl öncesine ışık tutan Ötzi’nin midesindeki bu bakterinin Afrika’dan Avrupa’ya göç etmeden önce Asya ırkıyla karşılaştığı anlaşılıyor.

Bilim insanlarına göre bunun bir anlamı var. Güney Afrika’daki Venda Üniversitesi’nden araştırmacı Yoshan Moodley, “Tek bir genom müthiş bir bakış açısı sağlıyor. Afrika türü ‘Helicobacter pylori’yi Avrupa’ya getiren göçlerin, Ötzi yaşarken henüz gerçekleşmemiş olduğunu, ya da ciddi oranda gerçekleşmediğini söyleyebiliriz” diyor.

DAILY NEWS

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al